18 najlepších homeopatík pri vypadávaní vlasov

Posledná úprava 13.07.2022

vypadávanie vlasov je častým problémom a týka sa ľudí na celom svete. Mnohí sa obávajú hrebeňov a kief na vlasy, ktoré môže spôsobiť lámanie a vypadávanie vlasov. A keď potom príde zima, začínajú sa tvoriť lupiny. Vlasová pokožka je podráždená a môže nastať ešte výraznejšie vypadávanie vlasov. Ako zabrániť rednutiu vlasov bez liekov na predpis? Vyskúšať môžete aj homeopatika na vlasy.

Homeopatia je druh medicíny, ktorá sa zameriava na spustenie procesu liečby a hojenia v rámci ľudského tela. Na vypadávanie vlasov možno v homeopatii nájsť dosť veľké množstvo liekov. Tu je 18 najlepších.

Príčiny vypadávania vlasov

Niekedy je ťažké určiť príčinu vypadávania vlasov (jednak u žien a jednak u mužov), ale tu sú niektoré faktory, ktoré k vypadávaniu vlasov vedú.

Stres

Stres a tlak, či už fyzický alebo psychický, je spájaný aj s vypadávaním vlasov. Fyzický stres a tlak vyvolaný zranením alebo nehodou spúšťa typ vypadávania vlasov nazývaný telogen effluvium.

Nadmerný príjem vitamínu A

Podľa dermatológov je prílišná konzumácia vitamínu A zodpovedná za nadmerné padanie vlasov.

Tehotenstvo

Tehotenstvo je príklad pre nadmerné padanie vlasov kvôli fyzickému stresu. U žien je navyše veľmi časté vypadávanie vlasov po pôrode – postpartum alopecia.

Dedičnosť

Plešatenie môže nastať aj u žien, obzvlášť ak majú v rodinnej anamnéze ženské vzorové plešatenie. Je to ženská verzia mužskej vzorovej plešatosti. (pozri aj androgénna alopécia)

Nedostatok proteínov

Vlasy sú tvorené proteínmi. Takže ak ich nezískavate zo stravy v dostatočnom množstve, rast vlasov sa obmedzí.

Anémia

Nedostatok železa, anémia, tiež môže viesť k nadmernému padaniu vlasov.

Hormonálna nerovnováha

Zmeny hormonálnych hladín, napríklad kvôli začatiu alebo prerušeniu užívania antikoncepcie, či kvôli ochoreniu ako PCOS sa tiež spája s vypadávaním vlasov.

Nedostatok vitamínu B

Užívanie vitamínu B je dôležité, ak ide o zdravie vlasov. Nedostatok tohto vitamínu znamená vypadávanie vlasov.

Problémy so štítnou žľazou

Keď štítna žľaza nedokáže tvoriť určité hormóny, ovplyvňuje tým priamo zdravie vlasov, čo v konečnom dôsledku znamená nadmerné padanie vlasov.

Alopecia areata

V prípade alopecia areata ide o ochorenie imunitného systému, kedy sú vlasy považované za cudzí objekt a telo na ne útočí.

Dramatický úbytok na váhe

Dramatický pokles hmotnosti je častokrát sprevádzaný stratou prísunu živín. Vlasy pritom na rast potrebujú správnu výživu. Ak ju nedostávajú, nastáva nevyhnutne vypadávanie vlasov.

Starnutie

Vypadávanie vlasov je bežný príznak starnutia. Menej ako 45% žien sa dožije osemdesiatky s plnou hlavou vlasov.

Homeopatická liečba vypadávania vlasov

Homeopatia má rôzne možnosti ošetrenia a liečby pri nadmernom padaní vlasov. Závisí od príčiny vzniknutého problému. Šikovný a zručný homeopat by si mal naštudovať pacientovu anamnézu, aby mohol zistiť podstatu problému. Keď vyhodnotí stav, predpíše sa vhodná liečba.

Homeopatická liečba pri alopecia areata

Alopecia areata je výsledkom až príliš horlivého imunitného systému. Imunitný systém mylne považuje vlasy za cudzí objekt a začne na ne útočiť. Výsledkom je nadmerné padanie vlasov. Nasledovná homeopatická liečba je určená špeciálne pre ľudí s alopecia areata.

1) Fluoricum Acidum

Tento liek sa vyrába potenciáciou kyseliny fluorovodíkovej. Považuje sa za výborný pri vypadávaní vlasov, hlavne v prípade alopecia areata. Je dobrým adeptom aj na pomoc pri padaní vlasov spôsobenom chorobou, lámaním vlasov, pri vypadávaní vlasov v dôsledku ochorenia na syfilis.

2) Fosfor

Vyrába sa potenciáciou anorganického fosforu. Je to liek schopný vyliečiť širokú škálu chorôb. Je populárny na liečbu alopecie, používa sa aj pri problémoch gastrointestinálneho traktu, krvi, nervového tkaniva a kostí.

3) Calcarea Carbonica

Calcarea Carbonica je považovaná za jeden z najlepších homeopatických liekov na opätovný rast vlasov. Predpisuje sa pacientom, u ktorých sa vypadávanie vlasov spája aj s intenzívnym svrbením hlavy a potením vlasovej pokožky.

4) Vinca Minor

Zimozeleň menšia, Vinca Minor, je účinná pri liečbe alopécie, pokiaľ ju sprevádza aj tvorba lupín. Používa sa aj pri abnormálnom raste vlasov, napríklad ak vlasy vyrastajú sťa biela vlna.

Homeopatická liečba pri plešatosti

Plešatosť nie je u žien úplne bežná, ale dochádza aj k takým prípadom. Dokonca až u 45% žien dochádza po dosiahnutí päťdesiatky k výraznej strate vlasov. Tieto homeopatické prípravky sa používajú na liečbu plešatosti.

5) Silicea

Tento hĺbkovo pôsobiaci liek sa používa na liečbu širokej škály ochorení. Homeopati Siliceu (kremík) predpisujú na plešatosť sprevádzanú bolestivosťou. Ošetruje tiež kožné problémy ako ekzémy, ktoré niekedy spôsobujú lupiny.

6) Baryta Carbonica

Tento homeopatický liek, uhličitan barnatý, sa podáva mladým ľuďom trpiacim na predčasné plešatenie. Vo všeobecnosti sa používa na liečbu plachých ľudí, ktorí trpia na plešatosť a problémy s hrdlom ako napríklad angína či zápal mandlí.

7) Lycopodium Clavatum

Ide o jeden z najlepších homeopatických prípravkov na prevenciu mnohých problémov súvisiacich s vlasmi. Lycopodium je výborný na nadmerné padanie vlasov, predčasné šedivenie vlasov a dokonca plešatenie. Pripravuje sa z rastliny plavúň. Tento homeopatický liek rieši aj predčasné plešatenie.

Homeopatická liečba pri vypadávaní vlasov kvôli lupinám

8) Psorinum

Psorinum je najlepšou voľbou, pokiaľ je vypadávanie vlasov spôsobené tvorbou lupín. Lupiny sú bežným dôsledkom kožného ochorenia ako je psoriáza a ekzémy. Psorinum sa zameriava na základnú príčinu problému, zmierňuje súčasne padanie vlasov aj tvorbu lupín.

9) Mezereum

Toto je ďalší liek, ktorý dokáže účinne vyriešiť kožné problémy ako sú rôzny vyrážky, lézie či psoriáza. Rieši vypadávanie vlasov u ľudí, ktorí majú na vlasovej pokožke krusty a infekcie. Je tiež dobrý na podporu rastu vlasov.

10) Kali Sulphuricum

Ak sú lupiny žlté, je dobré nasadiť Kali Sulphuricum (síran draselný). Homeopati ho zvyknú predpisovať ľuďom, ktorí trpia na lupiny a šupinky spolu s nadmerným padaním vlasov.

Homeopatická liečba u žien trpiacich na vypadávanie vlasov po pôrode

11) Natrum Muriaticum

Zaujímavosťou je, že Natrum Muriaticum sa vyrába z bežnej kuchynskej soli jej potenciáciou. Používa sa na množstvo problémov, výborný je na liečbu vypadávania vlasov po pôrode. Predpisuje sa aj ženám trpiacim na anémiu.

12) Pulsatilla Pratensis

Pulsatilla Pratensis, poniklec lúčny, sa podáva ženám trpiacim na popôrodné nadmerné padanie vlasov. Ľudia, ktorí tento liek užívajú, často uvádzajú znížený pocit smädu a potrebu dýchať čerstvý vzduch. Predpisuje sa tiež ženám, ktoré majú problémy pri trávení mastných jedál.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy