Ako sa môžete účinne brániť proti vypadávaniu vlasov? 22 tipov proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 23.04.2020

Existuje viacero možností na boj proti vypadávaniu vlasov a zastavenie padania vlasov. Čo presne treba urobiť však závisí aj od príčiny vypadávania vlasov.

V niektorých prípadoch, ako pri padaní vlasov po pôrode (postpartum alopécia) ide o dočasné padanie vlasov, ktoré sa upraví samé, hoci to trvá viac ako pol roka. Preto niektoré mamičky preferujú vitamínovú pomoc (Folivital ProMamma), ktorá je vhodná aj počas tehotenstva aj počas dojčenia.

O Vypadávanie vlasov sa jedná, ak je padanie nadmerné alebo výraznejšie a pretrváva dlhšiu dobu. Príčinou totiž môže byť štítna žľaza, infekcia na vlasovej pokožke, androgénna alopécia (klasické dedičné padanie vlasov) alebo jednoducho samotné starnutie.

Čo na vypadávanie vlasov? 22 tipov

Úpravy stravovania

1) Stredomorský štýl stravovania, stredomorská diéta

Údajne môže aj stredomorská diéta, teda stravovanie s veľkým množstvom surovej zeleniny a byliniek, znížiť riziko androgénnej alopécie, prípadne aspoň spomalí a oddiali jej nástup. Je vhodné aspoň tri dni v týždni používať bylinky ako je petržlen, bazalka či mladý šalát. [1]

2) Proteíny

Vlasové folikuly sú tvorené prevažne proteínom s názvom keratín. Ľuďom, ktorým padajú vlasy, častokrát chýbajú práve aminokyseliny, ktoré slúžia ako stavebné bloky proteínov. [2] (vhodné aminokyseliny nájdete v šampóne Folivital a vitamínoch proti padaniu vlasov Folivital, prípadne vo vitamínoch na vlasy Foligain)

Aj preto môže proti vypadávaniu vlasov pomôcť strava bohatá na proteíny. Zdravou voľbou sú vajcia, orechy, hrach a fazuľa, ryby, mliečne výrobky, kuracie a morčacie mäso.

3) Vitamín A

Vitamín A pozostáva z časti aj z retinoidov, a tie zlepšujú rast vlasov. Tento vitamín zároveň podporuje tvorbu mazu, čím sa udržiava vlasová pokožka zdravšia a teda schopná udržať viac vlasov. [3]

Naložte si na tanier jedlá bohaté na vitamín A – napríklad sladké zemiaky, sladkú papriku, špenát.

Výživové doplnky

4) Multivitamíny

Pre zdravý rast a zachovanie vlasov sú dôležité vitamíny A, B, C, D, železo, selén aj zinok. To je všeobecne známa vec. Správny pomer vhodných vitamínov, minerálov a ďalších prospešných (prírodných) látok nájdete vo vitamínoch na rast vlasov či vitamínoch proti vypadávaniu vlasov Foligain. Pre tehotné a dojčiace matky sú vhodné vitamíny Folivital ProMama, pre ostatných verzia Folivital Pro.

5) Vitamín D

Vitamín D sa spája s nejazvovou alopéciou, umožňuje regeneráciu buniek nevyhnutných pre rast vlasov. Je zapojený aj do správneho fungovania imunitného systému. [4]

6) Biotín

Biotín, čo je vlastne vitamín H alebo B7, je súčasťou syntézy mastných kyselín v tele. Tento proces je potrebný pre rastový cyklus vlasov. Pri jeho deficite môže dôjsť k padaniu vlasov.

7) Saw palmetto

Táto bylina udržuje hladiny testosterónu. Používa sa na liečbu prostaty, rovnako však pri jej užívaní dochádza k zlepšeniu rastu vlasov, ak je padanie spôsobené androgénnou alopéciou. Platí to pre mužov aj pre ženy.

8) Ženšen

Ženšen obsahuje určité fytochemikálie, ktoré podporujú rast vlasov. Užívať sa môže interne aj lokálne, teda nanášať na pokožku.

Starostlivosť o vlasy

9) Pravidelné umývanie

Pravidelné umývanie chráni vlasy pred vypadávaním vlasov, pretože tak udržiavate vlasovú pokožku zdravú a čistú. Dôležité je používať jemný šampón. Drsnejšie receptúry môžu vlasy vysúšať, čím sa stávajú náchylnejšie na lámanie a to znamená rednutie.

10) Kokosový olej

Kokosový olej zase slúži ako prevencia poškodzovania vlasov kvôli ich česaniu a upravovaniu aj ultrafialovému žiareniu. Kyselina laurová, ktorú kokosový olej obsahuje, pomáha viazať proteíny vo vlasoch. [5] Navyše, ak si kokosový olej vmasírujete do vlasovej pokožky, podporíte prúdenie krvi a zlepšíte opätovný rast vlasov.

11) Olivový olej

Olivový olej možno používať na hĺbkové ošetrenie vlasov. Chráni ich pred vysušovaním a s tým spojeným lámaním. Zaujímavosťou je, že olivový olej ako ústredná prísada stredomorskej stravy pravdepodobne prispieva k spomaleniu geneticky podmieneného padania vlasov.

12) Jemná úprava vlasov

Nerobte si tuhé copíky alebo utiahnuté chvosty. Takto si totiž ťaháte za korienky vlasov, čo môže spustiť trakčnú alopéciu – vypadávanie vlasov kvôli nadmernému ťahaniu. Rovnako je vhodné nechávať vlasy voľne uschnúť bez fénovania. Vlasy sa poškodzujú a lámu aj kvôli používaniu kuliem alebo žehličiek na vlasy.

13) Farbenie vlasov

Upravovanie vlasov pomocou chémie, kam sa radí farbenie vlasov, melíry, trvalé, škodia vlasom aj vlasovej pokožke. Ak si vlasy farbíte, voľte prírodné alternatívy, prípadne farby bez obsahu amoniaku, peroxidu či PPD.

Medicínska liečba

14) Terapia laserom

LLLT – terapia laserom s nízkou frekvenciou môže pomôcť zlepšiť hustotu vlasov u ľudí s dedičným padaním vlasov či ľudí podstupujúcich chemoterapiu. Táto alternatíva proti vypadávaniu vlasov sa nazýva terapia červeným svetlom. Stimuluje kmeňové bunky v rámci epidermy. [6]

15) Plazma bohatá na krvné doštičky

Injekčné podávanie plazmy bohatej na krvné doštičky, a to priamo do vlasovej pokožky, má stimulovať rast vlasov v oblastiach, ktoré sú postihnuté vypadávaním vlasov. [7] Krv sa preženie centrifúgou, aby sa oddelili doštičky a následne sa vpichnú do vlasovej pokožky.

Lieky

16) Minoxidil

Účinná látka minoxidil sa predáva pod obchodným názvom Rogaine. Dokáže pomôcť približne 2/3 žien, ktoré ho vyskúšali.

Vyrába sa v tekutej alebo penovej forme a na vlasovú pokožku sa nanáša každý deň. Má však viacero nežiadúcich účinkov ako je podráždenie vlasovej pokožky, akné na mieste použitia. Menej často môže dôjsť aj k nepravidelnému tepu a rozmazanému videniu.

Práve nežiadúce účinky boli dôvodom pre hľadanie lepšej alternatívy a tou je účinná látka nanoxidil alebo trioxidil – nachádzajú sa vo voľnopredajných šampónoch a aktivátoroch rastu.

17) Finasterid

Finasterid sa zase predáva pod označením Propecia, ide však o liek na predpis. Je určený pre mužov, lepšie účinkuje u mužov mladších ako 60 rokov. Tehotné ženy by sa tomuto lieku mali zďaleka vyhýbať.

18) Fenylefrín

Lokálne používaný fenylefrín môže pomôcť proti vypadávaniu vlasov, a to vďaka stimulácii svalov na folikuloch, ktoré sa stiahnu. Takto je potom ťažšie vlasy počas česania vytiahnuť, teda vytrhnúť.

Ďalšie metódy proti vypadávaniu vlasov

19) Éterické oleje

Éterické oleje tiež môžu pomôcť zmierniť vypadávanie vlasov. Pomáhajú pri alopecia areata, vhodné éterické oleje na masáž vlasovej pokožky sú santalové drevo (obsahuje ho aj šampón Folivital) či levanduľa a rozmarín. [8]

20) Cibuľová šťava

Ľudia trpiaci na alopecia areata niekedy badajú po nanesení cibuľovej šťavy na vlasovú pokožku opätovné spustenie rastu vlasov. Cibuľa sa vtiera zvyčajne 2x denne. Podľa odborníkov je cibuľa dobrým pomocníkom kvôli obsahu síry. [9]

21) Masáž vlasovej pokožky

Je možné, že proti vypadávaniu vlasov pomôže aj masáž vlasovej pokožky. [10] Je vhodné skombinovať ju práve so spomínanými éterickými olejmi.

22) Jóga

Vypadávanie vlasov súvisí aj so stresom, a na tlmenie stresu a uvoľnenie tela aj mysle je vhodná práve jóga. Čítajte tiež polohy jógy proti vypadávaniu vlasov.

Prečo vôbec vypadávajú vlasy?

Je rozdiel medzi bežným a nadmerným padaním vlasov. Pri bežnom padaní vlasov, ku ktorému dochádza v rámci rastového cyklu vlasov, sa striedajú 3 fázy – rastu, oddychu a padania. Preto je úplne bežné, ak vám denne vypadne okolo 100 vlasov.

Ak však zažívate nadmerné padanie vlasov – náhle padanie, padanie celých chumáčov vlasov či dochádza k celkovému rednutiu vlasov, mali by ste začať hľadať príčinu padania vlasov. Problémami s vlasmi sa zaoberá špecialista dermatológ – trichológ.

V niektorých prípadoch sa jedná len o dočasné padanie vlasov a stačí zmeniť stravovanie či životný štýl a pomôže jednoduchá liečba.

Ak však ide o dedičné padanie vlasov (androgénnu alopéciu), ktorým trpí najviac mužov a množstvo žien, je možné vypadávanie vlasov len spomaliť. Navyše, treba začať s riešením problému čo najskôr po jeho objavení.

Ďalšími príčinami padania vlasov môžu byť:

  • zdravotné problémy – alopecia areata (záležitosť imunity), infekcia vlasovej pokožky či trichotillomania (psychická záležitosť)
  • hormonálne zmeny – tehotenstvo, pôrod, menopauza či problémy so štítnou žľazou
  • užívanie liekov či podstupovanie liečby – napríklad lieky užívané pri rakovine, na vysoký krvný tlak, depresie, artritídu
  • radiačná liečba – napríklad pri liečbe rakoviny
  • stres – či už fyzický alebo psychický
  • nevhodná starostlivosť o vlasy a úprava vlasov – ťahanie vlasov kvôli príliš upätým vrkočom alebo dredom

Záverečné zhrnutie

Ak sa u vás spustilo náhle padanie vlasov alebo vám začali padať extrémne množstvá vlasov, obráťte sa na lekára. Za takýmto padaním sa skrýva zvyčajné zdravotný problém a na ten vám domáce prípravky a recepty nepomôžu. Treba vyliečiť základný problém a potom sa aj rast vlasov vráti do normálu.

Tiež treba mať na pamäti, že ak podstupujete liečbu proti padaniu vlasov, ide zvyčajne o záležitosť 6 mesiacov až jedného roka, pokým môžete zbadať zlepšenie v oblastiach, ktoré postihlo padanie vlasov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy