Domov / / / / Všetko čo potrebujete vedieť o...

Všetko čo potrebujete vedieť o padaní vlasov – 11 faktov a mýtov o vypadávaní vlasov

Posledná úprava 22.03.2017

Podľa odborníkov neexistuje iba jeden konkrétny spúšťač pre padanie vlasov. Je mnoho dôvodov, prečo dochádza k vypadávaniu vlasov u mužov a vypadávaniu vlasov u žien. Padanie vlasov je výsledkom skráteného rastového cyklu vlasov a miniaturizácie vlasových folikulov. Keď sa folikuly zmenšia, produkujú kratšie, jemnejšie a tenšie vlasy, ktoré nedokážu adekvátne nahradiť vlasy, ktoré vypadli úplne prirodzene. Výsledkom môže byť zastavenie rastu vlasov kvôli postupujúcemu zmenšovaniu vlasových folikulov, ktoré vyústi až do odumretia folikulov a plešatosti.

Vypadávanie vlasov – 11 mýtov a faktov o padaní vlasov

Príčiny vypadávania vlasov

K vypadávaniu vlasov dochádza vtedy, ak sa naruší rastový cyklus vlasov a s ním samotná prirodzená obmena vlasov. Ďalšie hlavné príčiny sú nasledovné.

Ochorenia a zdravotný stav

Existuje mnoho ochorení, ktoré môžu spôsobiť padanie vlasov. Tento problém môže byť jedným z prvých príznakov nediagnostikovanej choroby ako napríklad cukrovka alebo lupus. Choroby, chirurgické zákroky, poruchy prijímania potravy, stres, zápaly a nezdravé stravovanie, aj to sú príčiny vypadávania vlasov.

Genetické predispozície a vek

Poznáme dve najčastejšie a najbežnejšie príčiny straty vlasov. Vypadávanie vlasov môže byť súčasťou procesu starnutia. Gény zohrávajú dôležitú úlohu pri rozhodovaní, či k rednutiu vlasov dôjde alebo nie. Ľudia, ktorí majú príbuzných s prerednutými vlasmi či dokonca plešatých, majú vyššiu šancu, že tiež prídu o vlasy.

Hormonálna nerovnováha

Endokrinné ochorenia, kam patrí cukrovka, syndróm polycystických vaječníkov, problémy so štítnou žľazou a anomálie v hladinách estrogénov a progesterónov, môžu mať za dôsledok padanie vlasov. Menopauzu a tehotenstvo tiež možno priradiť k vypadávaniu vlasov spôsobenému hormonálnymi zmenami. Zatiaľ čo počas tehotenstva vlasy zvyčajne zhustnú, dochádza u žien častokrát k padaniu vlasov po pôrode, teda takzvanej postpartum alopécii. Vlasy sa však zvyčajne dostanú do starých koľají po šiestich až dvanástich mesiacoch od pôrodu.

Upravovanie vlasov a ochorenia týkajúce sa vlasov

Niektoré ochorenia vlasov a poruchy ako Trichotillomania či Alopecia Areata môžu spôsobiť rednutie vlasov u inak zdravých ľudí. Navyše, k strate vlasov môžu prispieť aj niektoré účesy.

Lieky na predpis

Niektoré lieky, napríklad na ochorenia srdca, krvný tlak, depresie aj antikoncepcia môžu byť príčinou pre padanie vlasov. K strate vlasov môže viesť aj liečba rakoviny vo forme ožarovania (rádioterapie) alebo chemoterapie. (Pozri tiež ako podporiť rast vlasov po chemoterapii)

Niektoré z faktov a mýtov o vypadávaní vlasov

1) Plešatenie znamená starnutie

Vypadávanie vlasov u žien aj u mužov sa môže objaviť v akomkoľvek veku, preto nemožno plešatenie okamžite priradiť k starnutiu. Vo všeobecnosti platí, že s pribúdajúcim vekom dochádza k rôznym zmenám. Padanie vlasov však nie je obmedzené iba na „jeseň života“. U väčšiny mužov dochádza k predčasnému padaniu vlasov, a to kvôli mužskej vzorovej plešatosti, teda androgénnej alopécii. Avšak u mladších žien môžu byť príčinou viaceré vážne hormonálne problémy ako syndróm polycystických vaječníkov, ktorý môže viesť k nepravidelnej menštruačnej perióde.

2) Testosterón uberá z vlasov

Plešatí muži majú viac testosterónu a dokonca môžu byť skutočne lepší v posteli. Vedci ale zistili, že v skutočnosti za padanie vlasov u žien aj u mužov môže iný hormón, nazývaný DHT – dihydrotestosterón. Ak sú folikuly na vlasovej pokožke človeka obzvlášť citlivé na určité hormóny, môže to viesť k zmenšeniu, scvrknutiu folikulov. To spôsobí zjemnenie a stenčenie vlasov, eventuálne dokonca plešatosť.

3) Za to, že ste plešatý, môže vaša mama

Možno ste aj vy počuli mýtus, že vypadávanie vlasov spôsobujú gény zdedené po matke. Toto tvrdenie má ale veľmi ďaleko od pravdy. Gény matky môžu byť síce mierne silnejšie, ale bežnú plešatosť je možné zdediť z genofondu oboch rodičov. Problém padania vlasov je záležitosťou určitého génu, ktorý nás tvorí. Ak je však v rodine plešatosť úplne bežná záležitosť, či už z otcovej alebo matkinej strany, je riziko úplnej straty vlasov vyššie.

4) Plešatosť je dôsledkom nosenia klobúkov

Hoci je padanie vlasov prevažne geneticky podmienené, existuje aj záležitosť pod názvom trakčná alopécia. Ide o postupné vypadávanie vlasov kvôli psychickým problémom, ktoré ústia do ťahania vlasov. Druhou príčinou sú príliš pevné gumičky do vlasov, konské chvosty či copy. Avšak nosenie klobúkov je iba veľmi nepravdepodobný dôvod tohto stavu. Ak ale nosíte neustále veľmi tesné čiapky a ktosi vám povie, že vám kvôli tomu vypadajú vlasy, pravdepodobne iba nemá rád vaše pokrývky hlavy.

5) Stres vám ničí vaše kadere

Lekári vám potvrdia, že na tomto tvrdení je čosi pravdy. Záleží však na strese, ktorému čelíte. Každodenné udalosti ako neskoré príchody, horiace termíny či drobné hádky s partnerom pravdepodobne nespôsobia to, že vám vypadajú vlasy. Ale traumatické zážitky k nadmernému padaniu vlasov viesť môžu – a to kvôli psychickému stavu. Môžete si dokonca vytvoriť zlozvyk a vlasy si ťahať a tým vytrhávať sami. Problémy, kvôli ktorým stratíte chuť do jedla a začnete trpieť nespavosťou, môžu spôsobiť výkyvy v hladinách hormónov, a to je tiež dôvod, prečo budú vaše vlasy padať.

6) Vlasy vypadávajú v chumáčoch

Všeobecne platí, že muži nestrácajú vlasy v chuchvalcoch či chumáčoch. Skôr plešatejú postupne, kedy sú pevné a hrubé vlasy postupne nahrádzané jemnými, tenkými chĺpkami. Lekári tomuto procesu hovoria miniaturizácia. Ak vám začnú vlasy vypadávať v chumáčoch, je čas navštíviť lekára.

7) Na vine je zlý krvný obeh

Zdravé vlasy potrebujú zdravý krvný obeh vo vlasovej pokožke. Pri padaní vlasov klesá aj cirkulácia krvi, pretože je potrebné menej krvi. Avšak oslabený krvný obeh vo vlasovej pokožke nie je príčinou padania vlasov. Je naopak jeho výsledkom.

8) Vlasy vám vypadávajú kvôli častému šampónovaniu

Muži niekedy zbadajú vlasy v odtoku a myslia si, že je na vine práve šampón. Plešatosť však nie je o tom, že vlasy vypadnú, ale že v ďalších cykloch rastú postupne jemnejšie a tenšie vlasy.

9) Upchaté póry spôsobujú rednutie vlasov

Upchaté póry sa spájajú s akné, ale nie s rednutím vlasov. Ak by bola plešatosť dôsledkom problémov s pórmi, energické šampónovanie by nám zachovalo vlasy po celej hlave. Nie je to však tento prípad.

10) Lieky proti padaniu vlasov ovplyvňujú iba temeno hlavy

Vo všeobecnosti, lieky Finasterid (Propecia) a Minoxidil (Rogaine) nespôsobia opätovný rast tých vlasov, o ktoré ste už prišli. Dokážu však spomaliť tempo rednutia vlasov. A hoci úvodné štúdie o liekoch skúmali ich vplyv na vlasy na temene, môžu rovnako pôsobiť kdekoľvek na vlasovej pokožke, kde dochádza k rednutiu.

11) Padanie vlasov sa zastaví, keď muži zostarnú

To je tiež jedna z vecí, ktorú by ste o vypadávaní vlasov mali vedieť. Akonáhle začnú vlasy padať, pokračuje to po celý zvyšok života. Rýchlosť a mieru padania vlasov je však ťažké odhadnúť. Vo všeobecnosti ale možno tvrdiť, že čím mladšiemu vám vlasy začnú padať, tým je vyššia pravdepodobnosť, že budete nakoniec úplne plešatý.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy