10 varovných signálov, že vám začínajú padať vlasy

Posledná úprava 06.07.2020

Máte strach pozrieť sa na ruky alebo na hrebeň, pretože vždy, keď sa prečešete, zostane na nich za hrsť vlasov? Začalo vám práve srdce rýchlejšie tĺcť? Hovoríte si potichu, padajú mi vlasy…

Žiaden strach, nie ste sama.

Ako sa dozviete, či ide o normálne padanie vlasov, alebo už nadmerné padanie vlasov, ktoré môže viesť k plešatosti?

Priblížime si 10 varovných signálov, ktoré vás môžu včas varovať, aby ste mohli začať pátrať, prečo padajú vlasy.

1) Rednutie vlasov

Pri rednutí vlasov ide o zďaleka najbežnejšiu formu straty vlasov. A zároveň najmenej badateľnú. Ak si vojdete do vlasov, zacítite vlasovú pokožku.

2) Okrúhle fľaky alebo holé miesta

Nachádzate okrúhle fľaky, ktoré odhaľujú pokožku hlavy, hlavne na zadnej strane hlavy? V niektorých prípadoch sa môže pri vypadávaní vlasov stať pokožka svrbivou alebo bolestivou.

Zbystrite pozornosť! Ide o vážny varovný signál.

3) Náhla strata vlasov

Váhate, či sa česať alebo nie, pretože vám vždy na hrebeni zostane chumáč vlasov. A nielen to, už pri silnejšom potiahnutí za vlasy vám ostanú v ruke a vy si povzdychnete...padajú mi vlasy.

4) Ustupujúca vlasová línia

Ustupujúca línia znamená, že vám vlasy ustupujú dozadu. A tiež to znamená, že sa na seba nerada dívate v zrkadle. Vidina plešatej hlavy vás privádza do nepríčetnosti.

5) Strata mnohých vlasov počas umývania hlavy

Pri umývaní vlasov prichádza o nejaké vlasy každý z nás. To je úplne normálne. Problém začína, ak sa toto „normálne“ zmení na „nadmerné“. Ak vám vlasy upchávajú odtok natoľko, že už voda neodteká, je najvyšší čas začať s tým niečo robiť. Vtedy si môžete povedať, padajú mi vlasy.

6) Strata vlasov kvôli stresu alebo ochoreniu

Každý z nás bol minimálne raz v živote chorý. Choroba človeka prepadne kvôli slabej odolnosti. V tomto období je bežné aj padanie vlasov. Ak vám ale vlasy padajú aj po vašom úplnom uzdravení, mali by ste tomu začať venovať pozornosť.

7) Zlozvyk ťahania vlasov

Pozeráte televízor, čítate si knihu alebo robíte čokoľvek iné, a pritom máte stále ruky vo vlasoch a hráte sa s nimi. Pritom o tom ani neviete. Zrazu si ale všimnete vypadané pramienky vlasov všade naokolo a zrazu sa pýtate sama seba: „padajú mi vlasy“?

8) Pramene vlasov na vankúši

Ráno sa zobudíte a všade po vankúši sú vaše vypadané vlasy. Ak sa tým nezačnete zaoberať, môže dôjsť k trvalej strate vlasov.

9) Strata telesného ochlpenia

Tak ako Vypadávanie vlasov na hlave, aj vypadávanie chlpov je prirodzený každodenný fenomén. Treba ale brať do úvahy výnimky ako určité ochorenia a liečbu, napríklad chemoterapiu. Ak ale nejde o nič podobné a telesné ochlpenie vám vypadáva v alarmujúcich množstvách, musíte s tým niečo začať robiť.

10) Vlasy na uteráku

Po kúpaní nájdete na uteráku vždy nejaké vlasy. Ak ich je ale príliš a situácia sa neustále opakuje, nemali by ste to zanedbávať. Ani tu už nestačí povzdychnúť si, padajú mi vlasy, treba začať konať.

Ak ste si pomocou vyššie spomenutých bodov odsledovali, či u vás ide iba o bežné padanie vlasov alebo sú vaše príznaky vážnejšie a hrozí vám plešatosť, mali by ste sa v tom druhom prípade začať zaoberať riešením problému. Možno vám pomôže niektorá z nasledovných rád…

Padajú mi vlasy – čo môžem urobiť proti vypadávaniu vlasov?

1) Zmilujte sa nad svojimi vlasmi

Uvedomte si, že odkedy ste sa narodili, vlasy boli pre vás užitočné. Chránili vám pokožku hlavy, dodávali vám ten „krásny, zlatý kukuč“… Buďte k nim milá. Nevystavujte ich príliš častému zahrievaniu alebo vysúšaniu. A v prípade, že si na hlave objavíte dva či tri pramene šedivých vlasov, nebežte si ich hneď farbiť. Je oveľa šetrnejšie nechať vlasy šedivieť, než ich mučiť farbami plnými chémie.

2) Nepreháňajte to s účesmi a stylovaním

Upravený zovňajšok je fajn, môžu sa za vami s obdivom otáčať mnohí ľudia. Prílišne načesané vlasy sú už ale príliš. Môžete vlasom uškodiť viac než si myslíte. Či už ide o utiahnutý konský chvost, tuho spletené vrkoče a vrkôčiky alebo nejaký iný účes, z ktorého vás môžu doslova bolieť vlasy, radšej svoju voľbu prehodnoťte.

3) Vlasy si umývajte správne

Vlasy si umývajte pravidelne jemným šampónom, vlasy tak zostanú čisté, bez nečistôt a možných infekcií. A dbajte na to, aby ste vlasy pri ich sušení nedreli uterákom príliš silno. Nezabúdajte, že mokré vlasy sú oveľa háklivejšie.

4) Zdravo sa stravujte

Máte trikrát denne cheeseburger a pizzu päťkrát do týždňa a ešte očakávate, že budú vaše vlasy silné a žiarivé? Takto to fungovať nebude. To je ako by ste autu do nádrže liali vodu a očakávali, že bude jazdiť. Minimalizujte nezdravé jedlo a doprajte si čo najviac ovocia a zeleniny. Je to univerzálna mantra pre zdravé vlasy.

5) Dobre spite

Choďte spávať o desiatej či jedenástej večer. Nie však neskôr! Pozor, pretože ponocovanie je návykové. Ak si naň raz zvyknete, bude pre vás ťažké vrátiť sa do bežnej rutiny. Spánok vám navracia zdravie a zmierňuje stres. A viete veľmi dobre, ako je stres pre vaše vlasy zlý.

6) Pravidelne cvičte

Hýbte sa. Zapoťte sa. Okrem zmiernenia alebo dokonca zbavenia sa stresu pomáha pravidelné cvičenie pri zlepšení prúdenia krvi, čo je veľmi dôležité pre optimálne zdravie vlasov.

7) Meditujte

Meditácia je rovnako dôležitá ako fyzická aktivita. Ide o jednu z najznámejších techník zmierňovania stresu a podpory zdravia.

8) Éterické oleje a dobrá masáž znamenajú zdravé vlasy

Masáž zlepšuje cirkuláciu. Cirkulácia zlepšuje rast vlasov. A mandľový a kokosový olej vylepšujú celý zážitok.

9) Pite vodu

Adekvátny príjem vody je tiež známy účinkom na zlepšenie prúdenia krvi. Pomáha pri prečistení tela, zbavuje ho toxínov, ktoré môžu škodiť aj vlasom. Zabojujte proti vypadávaniu vlasov správnym pitným režimom.

10) Buďte pozitívna

Nečinná myseľ je diablova dielňa a negatívna myseľ je diabol sám. Negativizmus priťahuje všetky druhy nežiadúcich vecí, vrátane stresu, hnevu a frustrácie. Teda vecí, ktoré majú potenciál zničiť zdravie...a vlasy.

Vypadávanie vlasov nemusí vždy skončiť holou hlavou. Teraz viete, prečo padajú vlasy a čo robiť proti vypadávaniu vlasov, takže môžete začať hneď s protiopatreniami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy