30 zaujímavostí o vlasoch - ktorá je novinkou pre vás?

Posledná úprava 23.03.2023

Existuje veľa zaujímavostí o vlasoch, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli. Ak máte čas a chuť, čítajte. Možno nájdete niečo, čo ste ešte nevedeli.

Zaujímavosti o vlasoch

 1. Zaujímalo vás niekedy, koľko vlasov denne stratíte? Priemernému človeku denne vypadne 50 až 150 vlasov.
 2. Poznáte alebo vídavate veľa rusovlasých ľudí? Pravdepodobne nie, ide totiž o najzriedkavejšiu farbu na svete.
 3. Tušíte, koľko vlasov má človek? V priemere má každý človek na hlave približne 100 tisíc vlasov.
 4. Vlasy a telesné ochlpenie sa nachádza po celom tele, okrem dlaní a chodidiel, očných viečok a pier.
 5. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vzniká husia koža? Keď je vám zima, každý sval z každého vlasu a chlpu sa stiahne, takže sa chlpy naježia.
 6. Možno to poznáte. Stojíte pred zrkadlom a snažíte sa za každú cenu vytvoriť z hrozných vlasov nejaký obstojný účes. V priemere takto žena strávi až dve hodiny týždenne práve takouto snahou.
 7. Ďalší zaujímavý fakt o vlasoch je ten, že nedostatok železa vo vašom tele vedie k vypadávaniu vlasov.
 8. Nastávajúce mamičky, nezľaknite sa, keď po pôrode prídete o množstvo vlasov. Deje sa tak kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sa vracajú do normálu.
 9. Dôležitým faktom je, že pri rozštiepených končekoch vám nepomôže nič iné, iba končeky odstrihnúť. Úplne ich opraviť a zaceliť sa vám totiž nikdy nepodarí.
 10. Ak si vytrhnete vlas od korienka, začne z folikulu vyrastať nový.
 11. Uvedomili ste si, že vám vlasy už nerastú tak rýchlo ako v minulosti? Je to preto, že vlasy rastú najrýchlejšie medzi 16 a 24 rokmi.
 12. Ak by ste pozorovali vlasy pod mikroskopom, dokáže vám odborník povedať, čo ste jedli a pili. Rozpozná tiež prostredie, v ktorom žijete.
 13. Dočítali ste sa už o tejto skutočnosti? Priemerná životnosť vlasu je 4 až 7 rokov.
 14. Mužské brady rastú superrýchlo. Je to preto, že porast na tvári rastie najrýchlejšie, oveľa rýchlejšie než na zvyšku tela.
 15. Vedeli ste, že s depiláciou začali už starovekí Egypťania?
 16. Myslíte si, že vlasy máme preto, aby sme vyzerali pekne? Nie. Účelom vlasov je ochrana, pretože naše hlavy nemajú tepelnú izoláciu.
 17. Možno táto patrí medzi zaujímavosti o vlasoch, ktoré sú trochu z iného súdka. Ale prameň vlasov Elvisa Presleyho vydražili za 15 tisíc dolárov.
 18. Čierna farba vlasov je najbežnejšia farba na svete.
 19. Ak si budete vlasy strihať, nebudú rásť rýchlejšie. Vlasy totiž rastú z vlasovej pokožky, nie od končekov.
 20. Dbajte na to, čo si dávate do tela, pretože sa to odrazí na vašich vlasoch. Životný štýl, ktorý vediete, čo jete a pijete, vlasy vás prezradia.
 21. Jedna zaujímavosť medzi faktami: očakávanie sexu urýchľuje rast vlasov.
 22. Všimli ste si, že sa deti rodia s vlasmi? Je to preto, že sa vlasové folikuly vytvoria už v piatom mesiaci tehotenstva.
 23. Hormonálna nerovnováha a nárazové diéty môžu viesť k vypadávaniu vlasov.
 24. Ak sa pozriete na prameň vlasov, nedokážete povedať, či patrí žene alebo mužovi.
 25. Trvá 13 dní, kým sa objaví šedivý vlas, ktorý vznikol kvôli stresu alebo šoku.
 26. Menej je viac, pokiaľ ide o starostlivosť o vlasy. Napríklad, ak nemáte extrémne znečistené vlasy, stačí použiť šampón iba jedenkrát.
 27. Vlasy vypadávajú aj kvôli účesom ako konský chvost alebo utiahnuté vrkoče. Vlasy totiž trpia ťahom. Práve preto máte na gumičke vždy nejaké vlasy, keď ju dáte dolu.
 28. V súčasnosti si až 75% žien farbí vlasy.
 29. Vlasy priemerného človeka vyrastú asi o pol centimetra za mesiac.
 30. Ak si vlasy zopnete každý deň do gumičky na rovnakom mieste, začnú sa vám v tom bode lámať.

Bonusové zaujímavosti

Superpevné vlasy

 1. Zdravé vlasy sa dokážu natiahnuť až o tretinu svojej dĺžky a priemer zväčšiť až o 20%. To znamená, že sú pevnejšie než medené vlákno rovnakého priemeru. Suché, poškodené vlasy sa však pretrhnú oveľa jednoduchšie.
 2. Vlasy udržuje hydratované voda, nie olej. Molekuly olejov a mazu, ktoré produkuje vlasová pokožka, sú príliš veľké na to, aby prenikli cez vlasové vlákno. Preto ostávajú iba na povrchu vlasu.
 3. Ak by sme vzali vlasy z celej hlavy a spojili ich dohromady, dokázali by udržať až 23 ton hmotnosti.

Rast vlasov a bežné vypadávanie vlasov

 1. Vlasy rastú v priemere do 1,5 cm za mesiac, čo je okolo 18 cm za rok. Ak teda máte vlasy pod ramená, sú končeky staré približne 4 roky!
 2. V priemer má človek na hlave asi 120 tisíc vlasov. Prírodní blondiaci mávajú vlasov viac, červenovlasí ľudia menej. Je to preto, že blond vlasy sú zvyčajne jemnejšie než husto pigmentované vlasy. Takže na hlave je pre ne viac miesta.
 3. Je normálne, aby denne vypadlo 100 vlasov, za predpokladu, že opäť dorastú. Vlasy sa na hlave vlastne vymenia raz za štyri roky. Vlasy však rastú v rozdielnych cykloch, preto si to vlastne ani nevšimnete.

Nadmerné vypadávanie vlasov

 1. vypadávanie vlasov nazývané alopécia je najčastejšie dedičnou záležitosťou dedenou z generácie na generáciu. Alopécia však môže byť vyvolaná aj environmentálnymi faktormi – spôsobiť ju môžu otrava, žiarenie, niektoré lieky, infekcie, hormonálne poruchy či nedostatky v stravovaní. Spúšťačmi padania vlasov bývajú aj fyzické stresory, náhly úbytok na váhe, tehotenstvo a rôzne iné fyzické či psychické šoky. V posledných uvedených prípadoch však býva padanie vlasov iba dočasné.
 2. Najčastejším druhom vypadávania vlasov u mužov je androgénna alopécia (mužské plešatenie). Táto forma padania vlasov môže súvisieť aj s ďalšími zdravotnými problémami ako koronárne choroby srdca či problémy s prostatou u mužov a hormonálne výkyvy u žien.
 3. Vypadávanie vlasov sa týka aj polovice žien.
 4. U mužov začínajú vlasy padať na spánkoch a na temene. Buď sa tvoria typické kúty alebo nakoniec ostane takzvaná podkova z vlasov.
 5. U žien začínajú vlasy rednúť na vrchu hlavy. Často však dochádza k ústupu vlasovej línie a vlasy celkovo prerednú po celej hlave.
 6. Ďalším typom vypadávania vlasov je jazvové vypadávanie vlasov. Spôsobujú ho kulmy a žehličky na vlasy, chemické látky, fény. Ide jednoducho o prílišnú nevhodnú úpravu vlasov.
 7. Vypadávanie vlasov prichádza zvyčajne postupne a nenápadne. Niekedy je vypadávanie vlasov varovným znakom väčšieho zdravotného problému. Napríklad ak dochádza na vlasovej pokožke aj k vzniku jaziev. Ak si ženy spolu s vypadávaním vlasov všimnú aj iné zmeny na tele, ako napríklad zvýšená tvorba akné alebo zhrubnutie hlasu, mali by čo najskôr navštíviť lekára. Môže ísť totiž aj o príznak polycystických vaječníkov.
 8. Za normálnych okolností začína z prázdneho folikulu vyrastať nový vlas. Pri alopécii sa to však nedeje. Prípadne je novovyrastajúci vlas stále slabší a tenší, až po jednom cykle nevyrastie už vôbec žiadny.
 9. Vypadávanie vlasov sa môže sústrediť na jedno konkrétne miesto.
 10. Pri difúznom padaní vlasov rednú vlasy rovnomerne po celej hlave.
 11. Pri zničených folikuloch dochádza k zjazveniu vlasovej pokožky. Takéto formy jazvovej alopécie môžu byť príznakom, že má dotyčný zdravotný problém, ktorý je treba odhaliť.
 12. Jedným z prvých liekov proti vypadávaniu vlasov bol Minoxidil.Prospešnosť Minoxidilu pre vlasy bola odhalená náhodne. Samotný minoxidil vykazuje aj nežiadúce účinky. Bezproblémovou a vylepšenou alternatívou súčasnosti je Nanoxidil. Pomáha obnoviť rast vlasov a bráni nadmernému padaniu vlasov.Existujú kombinácie látok, ktoré vlasom a zdravému rastu prospievajú. Tiež netreba zabúdať na kvalitné DHT blokátory, ktoré sú nasmerované proti androgénnej alopécii.

Zloženie vlasov a nutričné požiadavky

 1. Vlasy sú primárne zložené zo špeciálnych aminokyselín, známych aj ako proteíny. Pre správny a zdravý rast vlasov je preto potrebné denne proteíny vlasom v strave dodávať.
 2. Podľa výskumu nedostatok vitamínov B, hlavne vitamínu B12, urýchľuje proces šedivenia vlasov.
 3. Bunky vlasov sú druhé najrýchlejšie rastúce bunky v tele, rýchlejšie sú už len črevné bunky. Vlasy však nie sú telom považované za potrebné tkanivo, takže ich vysoké požiadavky na energetické potreby nie sú prioritou. Preto je správna strava veľmi dôležitá.

Fakty o vlasovej pokožke

 1. Lupiny nevznikajú kvôli suchej vlasovej pokožke. Týkajúce sa mastnej vlasovej pokožky, preto si do nej nevtierajte na zlepšenie stavu olej. Šupinky budú akurát mastnejšie. Lupiny sú zvyčajne spôsobené premnožením určitého typu kvasiniek nazývaného „malassezia furfur“. Je preto potrebné zamerať sa práve na ňu.
 2. Každý folikul vo vlasovej pokožke je spojený so žľazou produkujúcou maz a olej. Ľudia s jemnými vlasmi majú na hlave zvyčajne viac vlasov. Aj preto sa pri jemných vlasoch vlasová pokožka mastí oveľa rýchlejšie.

Zaujímavosti z histórie

 1. Účes bob spopularizovala plesová tanečnica Irene Castle (preto sa označoval tiež ako „Castle Bob“). Táto žena si v roku 1915 ostrihala vlasy nakrátko, jednoducho kvôli pohodliu. Sponky do vlasov boli vymyslené práve kvôli tomuto novému účesu, aby vlasy držali na mieste.
 2. Farbenie vlasov bola relatívne zriedkavá záležitosť. Používané chemické látky boli totiž častokrát veľmi drsné. Kvôli ďalšiemu vývoju a zmenám vo formuláciách, a navyše možnosti použitia farby na vlasy doma, sa v 60. rokoch 20. storočia stali veľmi populárne.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy