6 dôvodov, prečo máte krehké nechty, lámavé vlasy a vrásky

Posledná úprava 10.02.2023

Máte podráždenú či starnúcu pleť? Rednúce, suché a lámavé vlasy? Nezdravé a krehké nechty? Použitie lokálnych prípravkov na liečbu pomáha. Je ale potrebné uvedomiť si, že tieto vonkajšie prejavy sú prejavom nejakej vnútornej nerovnováhy. U niekoho môže ísť o príliš veľa niečoho a u iného zase príliš málo čohosi iného. Čo teda možno považovať za príčiny zhoršenia stavu pleti, vlasov či nechtov?

Nedostatky vo výžive – bielkoviny, železo, omega tuky

Bielkoviny – práve aminokyseliny v bielkovinách sú stavebnými blokmi hustých, žiarivých vlasov a pevných nechtov. Medzi príznaky ich nedostatku patria suché, padajúce a lámavé vlasy a slabé, krehké nechty. Všeobecné pravidlo hovorí, že je vhodné zjesť aspoň polovicu telesnej hmotnosti bielkovín denne. (Brané samozrejme nie v kilogramoch ale v gramoch.) Obzvlášť kolagén je tým hlavným štrukturálnym proteínom nachádzajúcim sa v pokožke a iných spojivových tkanivách. Ak sa jeho množstvá znížia, začnú vyrastať tenšie vlasy čo do hrúbky, pokožka začne ovísať a tvoria sa vrásky, nechty sa stávajú lámavými. Elastínové vlákna vytvárajú štruktúru, určitú maticu, ktorá sa skladá z kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Tieto ingrediencie v sebe uzamykajú vlahu, takže sú vďaka nim pokožka, vlasy aj nechty hladké, elastické a pružné. S pribúdajúcim vekom sa schopnosť a rýchlosť obnovy týchto výživných látok znižuje, prispieva k tomu aj menopauza aj poškodenie rôznymi toxínmi. Medzi dôležité stavebné prvky kolagénu patria kremík a biotín, tiež síra, zinok a vitamín C.

Železo – medzi príznaky nedostatku železa patria štiepiace sa, krehké nechty aj vypadávanie vlasov. Vlasové folikuly obsahujú feritín a keď sa jeho zásoby znížia, ovplyvní to schopnosť rastu folikulov. Miesto pevných vlasov rastú jemné, lámavé vlasy bez pigmentu. Dôležitý je aj vitamín B12, slúži pri tvorbe červených krviniek, pri metabolizme aj reprodukcii buniek. Tým zmierňuje suchosť pokožky, nezdravé nechty aj padanie vlasov. Treba tiež poznamenať, že nízke hladiny žalúdočnej kyseliny, konzumácia kávy, čierneho čaju či kyselina fytová, tie všetky tlmia vstrebávanie železa. Pomocníkom, ktorý ho dokáže zase zvýšiť, je vitamín C.

Omega tukyesenciálne mastné kyseliny sú súčasťou všetkých bunkových membrán a sú potrebné pre vyživovanie pokožky, vlasov aj nechtov. Zachovávajú vlahu, takže ich hydratujú. Bojujú proti zápalom, riadia tvorbu olejov, slúžia ako prevencia príznakov starnutia, ktoré pri objavení tiež zmierňujú (teda vrásky, vysúšanie a stenčovanie kože, nechtov aj vlasov). Stimulujú tvorbu zdravých buniek, ošetrujú kožné problémy, chránia nielen kožu pred poškodením a spálením od slnka.

Pomalá pečeň

Preťažená pečeň je často zaplavená toxínmi, kvôli zápche, zlému tráveniu, kvasinkám a parazitom či externým chemikáliám. Tiež kvôli množstvu ťažkých kovov, liekov. Látok, ktoré napodobujú hormóny a nachádzajú sa v potravinách, v prostredí, v prípravkoch na starostlivosť o pleť či v čistiacich prostriedkoch. Takáto pečeň potom nedokáže držať krok s potrebou detoxikácie. Ak pečeň nevykonáva svoju funkciu dostatočne, začína telo uvoľňovať toxíny cez pokožku. To má za následok rôzne vyrážky a problémy ako akné, ekzémy či psoriázu.

Stresujúci životný štýl

Vysoké hladiny stresu aj nedostatok spánku vedú k zvýšeniu tvorby kortizolu, čo je hormón „chronického stresu“. Stres sa tak nabaľuje na nadobličky. Tým sa jednak urýchľuje proces starnutia, ale objavujú sa aj symptómy ako vypadávanie vlasov a oslabená pleť.

Hormonálna nerovnováha – estrogén, štítna žľaza

Estrogén – hormonálna nerovnováha, kam patria narušené hladiny estrogénu a testosterónu, môže byť tiež výsledkom preťaženej pečene, prílišného vystavovania sa napodobeninám hormónov (xenoestrogény), či PMS a puberty alebo perimenopauzy. Nevyrovnané hladiny pohlavných hormónov sa spájajú s rôznymi príznakmi, napríklad vypadávaním vlasov, suchou a zvráskavenou kožou aj prepuknutím vyrážok a akné.

Štítna žľaza – štítna žľaza hrá dôležitú úlohu pri metabolizme, raste aj vývoji. Medzi príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy patrí vypadávanie vlasov, tiež suchá, drsná a popraskaná pokožka. Hodnota TSH vyššia ako 2,0 môže spôsobiť príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy.

Oxidačný stres

Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré kradnú elektróny zo stabilných molekúl, spôsobujú reťazovú reakciu u kožných buniek. Je to jedna z hlavných príčin predčasného starnutia. Voľné radikály sú výsledkom rôznych faktorov ako hromadenie toxínov, nevhodné stravovanie (spracované a vysmážané jedlá). Tiež stres, nespavosť, zápaly, nerovnováha v krvnom cukre. Oxidačný stres je definovaný ako nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a schopnosťou tela bojovať proti nim a znižovať ich škodlivé účinky. Antioxidanty sa používajú na neutralizovanie voľných radikálov, ukončujú túto škodlivú reťazovú reakciu, chránia bunky pred poškodením.

Zlé zdravie čriev a zápal čriev

Trávenie je ovplyvňované nevhodnými stravovacími návykmi, nízkymi hladinami enzýmov a žalúdočných kyselín, citlivosťou na jednotlivé potraviny, stres a podobne. To vedie k nevyváženým množstvám črevných baktérií, riziku nadmerného rastu či infekcie, slabému vstrebávaniu živín aj poškodeniu tkaniva (deravé črevo). To všetko môže viesť k zápalovej nadmernej imunitnej odpovedi. Výsledkom je napríklad alopécia (alopecia areata). Imunitný systém považuje vlasy za cudzie a omylom ich napáda. Okrem toho môže zápal v črevách viesť k zápalu na koži a môže sa prejaviť v podobe množstva kožných problémov.

Čítajte ďalej Krehké, lámavé vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy