Ako Omega 3 pomáha proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 13.03.2023

Ak chceme mať zdravé vlasy a zabrániť neželanému vypadávaniu vlasov, musíme sa uistiť, že v strave stále prijímame dostatok správnych živín, vrátane Omega 3 mastných kyselín. Pridanie týchto mastných kyselín do vášho jedálnička môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov a dokonca povzbudiť zdravší a rýchlejší rast vlasov.

Omega 3 mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť otvoriť vlasové folikuly, čím podporia zdravý rast vlasov.

Keď telo nedostáva správne živiny, vlasy, ktoré vypadávajú pravidelne každý deň, nie sú nahradzované a vypadávanie vlasov sa môže stať ľahko problémom.

Výživa a vaše vlasy

Vedeli ste, že Omega 3 môže pomôcť liečiť vypadávanie vlasov?

Nesprávna výživa a nedostatok vitamínov, ktoré hrajú úlohu pri vypadávaní vlasov môžu viesť k mnohým zdravotných problémom vrátane plešatosti a Omega 3, spolu s ďalšími dôležitými živinami, môže pomôcť v prevencii a liečbe vypadávania vlasov.

Omega 3 je esenciálna mastná kyselina, jeden druh tukov, ktoré naše telá potrebujú, aby boli zdravé.

Je tiež nevyhnutná pre zdravé vlasy, a nedostatok správnych živín v strave, vrátane Omegy 3, môže zapríčiniť nezdravé vlasy a ich vypadávanie.

Ako vlasy rastú

Každý vlas vyrastá z jedného folikulu, a zakaždým, keď folikul vytlačí vlas zo seba von, narastie na jeho mieste nový vlas.

Vo všeobecnosti platí, že vlasy rastú asi milimeter za deň, alebo 1,2 cm za mesiac. Samozrejme, že toto sa líši od človeka k človeku. [1]

Tí, ktorí nemajú adekvátnu výživu a dostatok Omega 3 mastných kyselín, môžu trpieť vypadávaním vlasov, alebo prinajmenšom, nedostatočným rastom vlasov, čo samo o sebe môže byť veľmi nepríjemné.

Zdravé vlasy znamenajú zdravú výživu.

Strata vlasov

Strata vlasov sa klinicky označuje ako alopécia. Alopecia sa môže prezentovať rôznymi spôsobmi a môže odkazovať na vypadávanie vlasov na hlave alebo ochlpenia na tele. Strata vlasov na hlave je častejšia forma alopécie a to môže byť zrejmé po preskúmaní pokožky hlavy a rozdelenia vlasov na nej.

Muži zvyčajne, no nie vždy, začnú strácať vlasy z bokov hlavy, zatiaľ čo u žien vypadávanie vlasov začína rednutím vlasov na čele a niekedy temene hlavy.

Existujú rôzne príčiny vypadávania vlasov, z ktorých najvýznamnejšia je genetika. Za väčšinu prípadov vypadávania vlasov v dôsledku prirodzených príčin je zodpovedná dedičnosť.

Medzi iné príčiny vypadávania vlasov patrí hormonálna nerovnováha, nedostatok železa, infekcie pokožky hlavy, systémové infekcie a prebytok vitamínu A. Vonkajšie príčiny sú nutkavé ťahanie za vlasy, niektoré lieky, ožarovanie a používanie niektorých prípravkov a kúr pre starostlivosť o vlasy.

Vypadávanie vlasov postihuje milióny ľudí každý rok . Postihuje 40% mužov vo veku 35 rokov a percento tých, ktorí majú rozoznateľné vypadávanie vlasov v šesťdesiatke vzrastie na 65. [2]

Klinicky je vypadávanie vlasov narušenie rovnováhy medzi prirodzenou stratou vlasov a opätovným rastom vlasov. Cyklus rastu vlasového folikulu zahŕňa 4 fázy:

  • anagénna fáza dlhodobého rastu
  • katagénna, kratšia fáza, počas ktorej folikuly rastú pomalšie
  • telogénna, pokojová fáza
  • exogénna, fáza vypadávania vlasov je signálom na začatie nového cyklu.

V ideálnom prípade každý deň vypadne asi 100 vlasových folikulov, aby ich nahradil nový rast vlasov. Avšak, keď strata vlasov z exogénnej fázy prevýši rast vlasov z prvých 3 fáz, je klinicky diagnostikovaná alopécia.

Čo je Omega 3?

Omega 3 je názov pre skupinu príbuzných mastných kyselín nachádzajúcich sa v oleji rastlín a morských živočíchoch. Sú to esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre metabolizmus, ale ľudské telo si ich nedokáže vyrobiť samo. Tri najdôležitejšie Omega 3 mastné kyseliny sú:

  • ALA (alfa-linolénová kyselina)
  • DHA (dokosahexaenová kyselina)
  • EPA (kyselina eikosapentaenová) [3]

Kým ALA nemôže byť syntetizovaná v tele, DHA a EPA môžu byť vytvorené z kratších mastných kyselín, i keď účinnosť konverzie je pomerne nízka (5% u mužov, vyššia u žien).

Omega 3 mastné kyseliny musia byť u ľudí prijaté buď z potravy alebo doplnkov výživy. Poskytujú širokú škálu zdravotných výhod, vrátane liečby kardiovaskulárnych ochorení, liečby rakoviny, zlepšenia neurologických ochorení a ako protizápalové látky.

Ďalšie choroby, ktoré Omega 3 lieči, zahŕňajú astmu, ADHD, bipolárnu poruchu, depresiu, diabetes, Alzheimerovu chorobu, lupus, osteoporózu, osteoartritídu, obezitu, migrénu, roztrúsenú sklerózu, vysoký krvný tlak, psoriázu a ekzém.

Potravinové zdroje Omega 3

  • Ryby - losos, platéza, sardinky, tuniak, pstruh, sumec, treska, tuniak a sleď
  • Kôrovce - krevety, mušle, homár, krab
  • Orechy a semená - vlašské orechy, mandle a ľanové semienko
  • Oleje - repkový olej [3]

Studenovodné tučné ryby sú najdôležitejšie zdroje EPA a DHA Omega 3 mastných kyselín, zatiaľ čo semená sú bohaté na ALA. Rybie oleje sú tiež bohatým zdrojom Omega 3. Ďalšie morské zdroje týchto esenciálnych mastných kyselín sú zelené mušle a krill.

Zo všetkých semien, ľanové semienko obsahuje najvyššie percento ALA, ale nízke množstvo EPA a DHA Omega 3 mastných kyselín. Zelenina neobsahuje znateľné množstvo Omega-3. Vajcia a mäso sú tiež dobrým zdrojom Omega-3, najmä v prípade, že zvieratá boli kŕmené stravou bohatou na Omega-3 mastné kyseliny.

Je dôležité vedieť, že dlhodobé vystavenie Omega 3 mastných kyselín teplu, svetlu a kyslíku ich môže oxidovať a denaturovať. Oleje obsahujúce Omega 3 zožltnú ak sú im vystavené. Z tohto dôvodu by potravinové zdroje Omega 3 nemali byť varené dlho a vyprážanie tiež odstraňuje niektoré zdravotné výhody týchto mastných kyselín.

Potraviny bohaté na Omega 3

  • Ryby (podiel Omega 3 v gramoch na porciu)
  • Sardinky a slede - 2
  • Makrela - 1.5
  • Losos - 1.2
  • Halibut - 1.1
  • Tuniak - 1.0
  • Mečúň - 0.97
  • Mušle - 0.95
  • Tuniak v konzerve - 0,25
  • Treska - 0.24
  • Sumec - 0.2
  • Olej zo semien (% ALA)
  • Perilla - 61
  • Chia semeno - 58
  • Ľan - 55
  • Brusnica pravá - 49
  • Portulaka - 35
  • Konope -19
  • Semená a orechy (% ALA)
  • Ľan - 18.1
  • Konope - 8.7
  • Vlašské orechy - 6.3
  • Lieskové oriešky - 0,1

Ako Omega 3 bráni a dokáže zvrátiť stratu vlasov?

Omega 3 je iba jednou zo základných živín potrebných pre telo na normálne fungovanie.

Hoci užitočnosť Omega 3 pri liečbe straty vlasov skúmalo len niekoľko klinických štúdií, tých málo, ktoré boli vykonané, dospelo k záveru, že Omega 3 pomáha proti strate vlasov. Vzhľadom k celkovému účinku Omega 3 na biochémiu tela vrátane jej priaznivých účinkov na integritu bunkových membrán, fungovanie nervov a jej protizápalový účinok, je jasné, že Omega 3 mastné kyseliny môžu zabrániť a dokonca zvrátiť vypadávanie vlasov.

Jedným z obľúbených kozmetických výhod Omega 3 je podpora zdravia kože. Zdravá pokožka s dostatočným množstvom mazu, napríklad znamená, že vlasové folikuly dostávajú správnu výživu.

Omega 3 je obzvlášť výhodná pre tých, u ktorých ku strate vlasov došlo z iných dôvodov ako kvôli genetickým faktorom. Dokonca i osoby s genetickou predispozíciou k vypadávaniu vlasov môžu spomaliť postup ich alopécie s pomcou Omega 3.

Okrem toho, Omega 3 podporuje tvorbu a pôsobenie hormónov, ktoré majú vplyv na zdravie, tón, lesk a integritu vašej pokožky a vlasov.

Je tiež zdrojom prírodného lubrikantu pokožky hlavy a má veľký vplyv na mazovú žľazu zodpovednú za výživu vlasových folikulov.

Stres a starnutie často zapríčiňujú vypadávanie vlasov a Omega 3 zvracia príznaky a poškodenie, ktoré spôsobujú. Podporou celkového zdravotného stavu Omega 3 mastné kyseliny zastavujú kaskádu biochemických reakcií, ktoré vedú k alopécii.

Doplnky a odporúčané dávkovanie

Aj napriek tomu, že potravinové zdroje Omega 3 poskytujú vyššiu hladinu mastných kyselín, ako doplnky stravy s obsahom Omega 3 mastných kyselín sa suplementácia odporúča, pretože väčšina ľudí nikdy neprijme dostatočnú dennú dávku Omega 3 mastných kyselín len z potravinových zdrojov.

Najbežnejšími Omega 3 doplnkami sú rybí tuk v kvapalnej forme alebo vo forme kapsulí.

Odborníci odporúčajú na zabránenie vypadávania vlasov a podporu opätovného rastu vlasov 1 lyžicu rybieho tuku alebo 1-2 kapsule rybieho tuku denne. Pri tomto dávkovaní Omega 3 podporuje anagénnu rastovú fázu vlasových folikulov a znižuje stratu vlasov počas exogénnej fázy. Tiež znižuje zápal kože a maže suchú pokožku.

Vzhľadom k tomu, že vitamín E je známy v tuku rozpustný antioxidant, ho pridajte medzi svoje vitamínové doplnky výživy aby ste ochránili Omega 3 mastné kyseliny pred rozkladom oxidáciou.

Omega 3 mastné kyseliny v dávkach prekračujúcich 4000mg môžu zvýšiť riziko krvácania.

Preto ľudia, ktorí majú v anamnéze vredy alebo iné poruchy krvácavosti, alebo tí, užívajúci lieky ako napríklad tie na riedenie krvi a aspiríny, by sa mali poradiť so svojím lekárom pred začatím užívania doplnkov s obshahom Omega 3.

Aký je rozdiel v štruktúre medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi?

Tuk môže byť buď nasýtený alebo nenasýtený. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že majú rôzne štruktúry väzieb. [4]

Nasýtené tuky sú tvorené uhlíkovým reťazcom s jednoduchými väzbami. To znamená, že každý uhlík (C) je saturovaný atómom vodíka (H). Jeho tesne pospájaná štruktúra je zodpovedná za pevné skupenstvo nasýtených tukov pri izbovej teplote. Má navyše vysoký bod zadymenia. Najbežnejším príkladom je mastné, teda tučné hovädzie a bravčové mäso.

Nenasýtené tuky obsahujú v rámci štruktúry dvojitú uhlíkovú väzbu. To znamená, že každý uhlík (C) nie je pripojený k vodíku (H), výsledkom je menej vodíkov. Štruktúra je preto viac vlnitá, menej hustá. Práve to je dôvod, prečo sú nenasýtené tuky zvyčajne pri izbovej teplote v kvapalnom skupenstve.

Ak má mastná kyselina jednu dvojitú väzbu, nazýva sa mononenasýtená. Ak má viac ako jednu dvojitú väzbu, nazýva sa polynenasýtená. Príkladom oleja s veľkým množstvom polynenasýtených tukov je slnečnicový olej.

Nosné oleje: mnohé nosné oleje sa používajú pri starostlivosti o vlasy aj starostlivosti o pleť. Tieto obsahujú kombináciu mononenasýtených a polynenasýtených tukov. Sú známe aj ako kyselina olejová a kyselina linolénová.

Základný rozdiel medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi je tuhosť pri izbovej teplote a bod zadymenia.

  • Nasýtené tuky: sú tuhé, teda v pevnom skupenstve pri izbovej teplote, vyšší bod zadymenia.
  • Nenasýtené tuky: tekuté pri izbovej teplote, nižší bod zadymenia.

Sú esenciálne mastné kyseliny nasýtené alebo nenasýtené?

Všetky esenciálne mastné kyseliny, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny, sú nenasýtené. Tu sú nejaké príklady.

  • Nosné oleje s vysokým obsahom mononenasýtených tukov – olivový olej a sladký mandľový olej.
  • Nosné oleje s vysokým množstvom polynenasýtených tukov – olej z pupalky a hroznový olej.

Poznámka na záver

Je dôležité poznamenať, že ak máte nedostatok Omega-3 mastných kyselín a ďalších živín, budete trpieť oveľa viac než len problémami s vypadávaním vlasov.

V skutočnosti, vypadávanie vlasov alebo nezdravé vlasy môžu byť známkou toho, že sú u vás prítomné aj iné, vážnejšie zdravotné problémy a mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ak trpíte vypadávaním vlasov, je dôležité, aby navštíviť svojho lekára ihneď. Čím skôr sa odhalí príčina vypadávania vlasov a začne sa pracovať na liečbe vypadávania vlasov, tým lepšie bude liečba účinkovať.

Jeden zo spôsobov liečby môže zahŕňať pridanie viac Omega 3 mastných kyselín a ďalších životne dôležitých vitamínov a živín, ako sú vitamín E, beta sitosterol, inositol a ďalšie, do vášho jedálnička.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy