Omega mastné kyseliny na rast vlasov

Posledná úprava 19.03.2020

Omega 3, 6 a 9 sú u odborníkov na zdravú výživu a lekárov veľmi často skloňované slová. Tieto omega mastné kyseliny však môžu byť veľkým prínosom aj pre zdravý rast vlasov! Povedzme si, ako spolu súvisia omega mastné kyseliny a vlasy.

Čo je tuk?

Tuk je prirodzene sa vyskytujúca molekula. Odborný názov pre tuk (alebo olej) je triglycerid. Má základnú glycerolovú štruktúru, na ktorú sú pripojené tri mastné kyseliny. [1]

Aký je rozdiel v štruktúre medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi?

Tuk môže byť buď nasýtený alebo nenasýtený. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že majú rôzne štruktúry väzieb. [2]

Nasýtené tuky sú tvorené uhlíkovým reťazcom s jednoduchými väzbami. To znamená, že každý uhlík (C) je saturovaný atómom vodíka (H). Jeho tesne pospájaná štruktúra je zodpovedná za pevné skupenstvo nasýtených tukov pri izbovej teplote. Má navyše vysoký bod zadymenia. Najbežnejším príkladom je mastné, teda tučné hovädzie a bravčové mäso.

Nenasýtené tuky obsahujú v rámci štruktúry dvojitú uhlíkovú väzbu. To znamená, že každý uhlík (C) nie je pripojený k vodíku (H), výsledkom je menej vodíkov. Štruktúra je preto viac vlnitá, menej hustá. Práve to je dôvod, prečo sú nenasýtené tuky zvyčajne pri izbovej teplote v kvapalnom skupenstve.

Ak má mastná kyselina jednu dvojitú väzbu, nazýva sa mononenasýtená. Ak má viac ako jednu dvojitú väzbu, nazýva sa polynenasýtená. Príkladom oleja s veľkým množstvom polynenasýtených tukov je slnečnicový olej.

Nosné oleje: mnohé nosné oleje sa používajú pri starostlivosti o vlasy aj starostlivosti o pleť. Tieto obsahujú kombináciu mononenasýtených a polynenasýtených tukov. Sú známe aj ako kyselina olejová a kyselina linolénová.

Základný rozdiel medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi je tuhosť pri izbovej teplote a bod zadymenia.

 • Nasýtené tuky: sú tuhé, teda v pevnom skupenstve pri izbovej teplote, vyšší bod zadymenia.
 • Nenasýtené tuky: tekuté pri izbovej teplote, nižší bod zadymenia.

Sú esenciálne mastné kyseliny nasýtené alebo nenasýtené?

Všetky esenciálne mastné kyseliny, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny, sú nenasýtené. Tu sú nejaké príklady.

 • Nosné oleje s vysokým obsahom mononenasýtených tukov – olivový olej a sladký mandľový olej.
 • Nosné oleje s vysokým množstvom polynenasýtených tukov – olej z pupalky a hroznový olej.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 je polynenasýtená mastná kyselina, ktorá má prvú dvojitú väzbu na treťom uhlíku. Ráta sa od konca (omega) chemického reťazca. Preto sa nazýva omega 3.

Omega 3 je esenciálna kyselina, pretože ľudské telá si ju samé nedokážu vytvoriť. Preto ju musíme konzumovať, prípadne používať lokálne.

Najpopulárnejšie typy omega 3 mastných kyselín sú:

 • kyseliny alfa-linolénová (ALA): nachádza sa hlavne v zelenine, rastlinnej strave, orechových olejoch (ľanový olej, tekvicový olej, kanolový olej, atď.)
 • kyselina eikozapentaénová (EPA): vo veľkých množstvách sa nachádza v rybom oleji
 • kyselina dokosapentaenová (DPA): vo veľkých množstvách sa nachádza v rybom oleji a v riasach

Prínosy omega 3 pre rast vlasov

Omega 3 mastné kyseliny zohrávajú dôležitú úlohu pri dodávaní esenciálnych vitamínov a minerálov k vlasovým folikulom. Hlavne preto, že udržiava pečeň zdravú. Krv prechádza pečeňou, kde sa prečisťuje od toxínov a neželaných látok. Časť krvi sa potom presúva ku vlasovým folikulom, tým ich vyživuje, takže vlasové folikuly môžu rásť.

Omega 3 mastné kyseliny pôsobia aj protizápalovo. Tlmia určitú molekulárnu tvorbu, ktorá môže spôsobiť zápalové reakcie v tele. Táto vlastnosť im pomáha pri bránení vzniku väčšiny problémov na vlasovej pokožke. Sem patria zvyšky šupín, lupiny, červená a svrbivá pokožka. Tieto všetky problémy vznikajú kvôli zápalu na vlasovej pokožke.

Koľko omega 3 mastných kyselín za deň je dobrých pre rast vlasov?

Neexistuje denná odporúčaná dávka omega 3, úspech pri ženskom vzorovom vypadávaní vlasov však nastal po užívaní 460 mg rybieho oleja spolu so 460 mg oleja z čiernych ríbezlí. To je ďalší vynikajúci zdroj omega mastných kyselín – teda omega 3 a omega 6.

Omega 6 mastné kyseliny

Omega 6 je polynenasýtená mastná kyselina, prvá dvojitá väzba sa nachádza na šiestom atóme uhlíka v chemickom reťazci.

Podobne ako omega 3, aj omega 6 možno získať iba zo skonzumovaného jedla či lokálnym použitím. Naše telá ich jednoducho nedokážu vytvoriť. Tiež je považovaná za esenciálnu mastnú kyselinu.

Dve z najpopulárnejších omega 6 mastných kyselín sú:

 • kyselina linolová (LA): kyselina linolová je molekulou vhodnou pre pleť náchylnú na vznik akné aj pre zapálenú a mastnú vlasovú pokožku. Kyselina linolová sa nachádza v mnohých rastlinných olejoch. Nosné oleje bohaté na kyselinu linolovú sú hroznový olej a svetlicový olej.
 • Kyselina gama-linolénová (GLA): ľudské telo prirodzene mení kyselinu linolovú na kyselinu gama-linolénovú. Kyselinu gama-linolénovú môžete získať aj priamo zo stravy. Obsahuje ju napríklad pupalkový olej, olej z jadierok čiernych ríbezlí a borákový olej.

Prínosy omega 6 pre rast vlasov

Kyselina gama-linolénová a kyselina linolová (omega 6 mastné kyseliny) môžu zabrániť rozvinutiu androgénnej alopécie, regulujú totiž 5-alfa reduktázu. Práve tá je hlavnou príčinou vypadávania vlasov. Keď sa enzým 5-alfa reduktáza zablokuje, zníži sa aj množstvo hormónov DHT vo vlasovej pokožke. A práve to bráni rednutiu vlasov a podporuje rast vlasov.

Kyselina gama-linolénová (GLA) má tiež protizápalové vlastnosti.

Pupalkový olej obsahuje veľké množstvá GLA, pomáha tiež vyrovnať hladiny hormónov štítnej žľazy. Ak teda trpíte na rednutie vlasov spôsobené štítnou žľazou, môže pupalkový olej pomôcť zmierniť nadmerné padanie vlasov a navrátiť vlasy do normálneho a zdravého rastu.

Olej z čiernych ríbezlí obsahuje tiež veľké množstvá omega 6 (15-20%) a omega 3 (12-14%).

 • Pre lokálne použitie používajte nosné oleje s vysokým obsahom kyseliny linolovej, ktoré pomáhajú rastu vlasov a uľavujú od zápalov na vlasovej pokožke, napríklad hroznový olej.
 • Pri orálnom užívaní je vhodný pupalkový olej alebo olej z čiernych ríbezlí, dokáže pomôcť zastaviť Vypadávanie vlasov.

Omega 9 mastné kyseliny

Omega 9 je mononasýtená mastná kyselina s jednou dvojitou väzbou umiestnenou na deviatom atóme uhlíka. Omega 9 nie je „esenciálna“ mastná kyselina. Znamená to, že ju tvorí aj ľudské telo.

 • Kyselina olejová je jedna z najpopulárnejších omega 9 mastných kyselín. Nachádza sa v zelenine a olejoch orechov, vrátane olivového oleja a makadamového oleja.

Prínosy omega 9 pre rast vlasov

Kyselina olejová a kyselina linolénová sú dve dôležité zložky, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť a starostlivosť o vlasy.

Kyselina olejová (omega 9 mastná kyselina) sa nachádza v rastlinných olejoch, označuje sa často aj ako zlepšovač prenikania látok a prísad do pokožky. Jednoducho, oleje s vysokým obsahom kyseliny olejovej prenikajú do pleti a hĺbkovo ju hydratujú. Takto dodávajú hydratačnú vrstvu, čím sa minimalizuje strata vody.

Aj to je vysvetlenie pre fakt, že mnohé kozmetické produkty a produkty starostlivosti o vlasy obsahujú kyselinu olejovú. Je to jedna z hlavných prísad pre hĺbkové vyživenie a hydratačný účinok.

Pre lokálne použitie používajte nosné oleje bohaté na kyselinu olejovú (omega 9 mastné kyseliny), a to kvôli ich vyživujúcim a hydratačným vlastnostiam. Sem patrí napríklad olivový olej. Je vhodný pri krepovitých, krehkých a poškodených vlasoch.

Zhrnutie na záver

Každé z omega 3, 6 a 9 má svoje vlastné či zmiešané prospešné vlastnosti na podporu rastu vlasov.

Pokiaľ ide o tieto mastné kyseliny, nie je jedna lepšia ako tá druhá. Každá mastná kyselina poskytuje jedinečné vlastnosti potrebné pre zdravý rast vlasov. Berte ich ako doplnok prípadne ich používajte s nosným olejom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy