5 príznakov rednutia vlasov, na ktoré by mali dávať pozor dvadsiatnici

Posledná úprava 07.12.2021

Viete, prečo je ťažké liečiť mladého dvadsiatnika na Vypadávanie vlasov? Pretože väčšina ľudí jednoducho neverí, že mužské vzorové plešatenie by sa mohlo týkať už takéhoto mladého človeka. Ale pozor, približne u 25% mužov, ktorí trpia vzorovým vypadávaním vlasov začne tento bolestivý proces skôr, ako dosiahnu vek dvadsaťjeden rokov. [1]

Predstava, že iba muži v strednom veku môžu začať plešatieť, je nielen falošná, ale aj škodlivá. Spôsobuje, že 20 roční muži si vypadávanie vlasov nepripúšťajú, odmietajú čeliť skutočnosti, že im vlasy rednú. Ak ale túto skutočnosť prijmú, je to prvý krok ako zabrániť zrýchľovaniu a zhoršovaniu vypadávania vlasov.

Na ochranu rednúcich vlasov musia byť muži proaktívni

Dobrou správou je, že vypadávanie vlasov môžete spomaliť a pozastaviť, ak ho zachytíte dosť zavčasu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby dokázali muži zbadať príznaky rednutia vlasov a začať liečebný program, ktorý pomôže zastaviť mužské vzorové plešatenie. Aké sú teda príznaky rednúcich vlasov u mužov každého veku, na ktoré treba dávať pozor?

Ustupujúca vlasová línia

Ustupujúca vlasová línia je pravdepodobne najbežnejší príznak toho, že aj u vás začalo vypadávanie a rednutie vlasov. Zvyčajne začína v malom, možno rednú vlasy okolo spánkov. Prípadne máte o centimeter vyššie čelo. Ako prvé treba poznamenať, že nejde o nič hrozné. Ale keď necháte ustupujúcu vlasovú líniu nepovšimnutú, postupuje ďalej, až kým sa na hlave nevytvorí z vlasov písmeno v tvare M. Toto rednutie vlasov zachytáva takzvaná Norwoodova škála. [2]

Na temene vám zostalo menej vlasov

Pár rokov dozadu ste mali husté vlasy, nevideli ste vôbec vlasovú pokožku. Ale dnes sú medzi jednotlivými vlasmi viditeľné medzery, všimne si ich každý. Je to preto, že na temene ste prišli o pár vlasov. To znamená, že vlasy stratili aj na objeme. Problém je, že nikdy neviete, aké výrazné rednutie vlasov vás čaká. U niektorých mužov môže dôjsť k miernemu padaniu vlasov. U iných vlasy vypadávajú aj ďalej, až kým nevzniknú veľké holé miesta.

Vlasy už neudržia účes tak ako kedysi

Sú iba dva dôvody, prečo už účes nie je to, čo býval. Buď ste zmenili kozmetiku, alebo ste prišli o toľko vlasov, že sa na hlavu ukladajú úplne inak. Ak máte problém urobiť si účes, ktorý ste vždy nosili, prišli ste už pravdepodobne o oveľa viac vlasov, než by ste si pomysleli.

Vypadané vlasy ležia všade okolo

Je síce pravda, že vypadávanie vlasov je normálne a patrí k bežnému cyklu rastu vlasov. Ale pri plešatení môžete očakávať, že vám vypadne oveľa viac vlasov. Prezrite si hrebene, kefy na vlasy, odtok v sprche aj vankúš. Ak na nich nájdete viac vlasov ako zvyčajne, vypadávajú vám vlasy.

Vlasová pokožka je oveľa náchylnejšia na spálenie od slnka

Husté vlasy majú svoje plus, vrch hlavy zostáva chránený pred UV lúčmi. Keď ale vlasy začnú rednúť a vy tak okrem iného prichádzate o túto formu ochrany, je vlasová pokožka oveľa náchylnejšia na spálenie od slnka. Ak vonku netrávite viac času ako inokedy, a napriek tomu sa pokožka stáva oveľa citlivejšia na slnko, môžete o vlasy skutočne prichádzať.

Čo môžete proti rednúcim vlasom podniknúť?

Je dôležité sledovať si vyššie uvedené príznaky, aby ste vypadávanie vlasov zachytili čo najskôr. Našťastie existuje viacero možností ako vypadávanie vlasov spomaliť, v niektorých prípadoch aj zvrátiť. Vytvorte si režim starostlivosti o vlasy, kam patrí aj zdravé stravovanie, užívanie biotínových doplnkov, rôzne druhy šampónov proti vypadávaniu vlasov a orálne užívaných liekov – či už voľnopredajných alebo na predpis a zastavte vypadávanie vlasov, pokým je čas.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy