Domov / / Ako má vyzerať starostlivosť o...

Ako má vyzerať starostlivosť o pleť, aby bola skutočne dobrá a správna?

Posledná úprava 24.05.2018

Keď sa dostanete do puberty, teda ak sa vám niekedy okolo 12 rokov začne pleť „lesknúť“, nastal pravdepodobne čas prestať na tvár používať bežné mydlo. Je čas naučiť sa, čo to znamená zodpovedná starostlivosť o pleť… ak si chcete zachovať svoj mladistvý vzhľad a bezchybnú pleť čo najdlhšie, musíte sa naučiť ju čistiť, exfoliovať, hydratovať. Aby ste sa vyhli obrovským návalom akné, musíte ju tým správnym spôsobom zbavovať mastnoty. (Pritom sa akné môže objaviť dokonca aj vo vlasoch.)

V súčasnosti sú k dispozícii ohromujúce, priam paralyzujúce množstvá prípravkov na starostlivosť o pleť. Ak vstúpite do drogérie, nastane v mladej duši zmätok. Držať sa jednoduchej starostlivosti o jednom „mydle“, stačia vám na všetko tri produkty? Alebo je lepšie zahĺbiť sa do ázijského spôsobu starostlivosti o pleť, pozostávajúceho minimálne z 10 krokov? Používať vrstvy olejov, sér, masiek a lócií? Majú v starostlivosti o pleť vôbec nejaké opodstatnenie alebo sú to iba snahy výrobcov vytiahnuť z nás čo najviac peňazí, a pritom za nič?

Každopádne, na každom závisí, koľko času a energie je ochotný venovať starostlivosti o pleť, ako moc sa obáva prvých vrások či povädnutej pleti. Akú pleť kto má, čo je jednoducho pre jeho individuálne potreby to najlepšie?

Starostlivosť o pleť môže byť striedma, zahŕňajúca iba pár krokov, môže byť rozsiahla, pozostávajúce z množstva krokov. Ale nemožno povedať že by bol jeden alebo druhý spôsob zlý či nesprávny. Motivovaní ľudia si môžu kľudne dopriať desaťkrokový proces. Ak ste ale leniví, prípadne nie ste ochotní tráviť toľko času za toaletným stolíkom, nemusíte to vôbec „preháňať“.

Ak ide o starostlivosť o pleť, možno ju rozdeliť na „povinné činnosti“, ktoré jednoducho robiť treba – čistenie, exfoliácia, hydratácia, nanášanie opaľovacieho krému. A „činnosti, ktoré by bolo pekné urobiť“, kam patrí všetko ostatné…

Čistenie pleti

Prvky ako znečistenie z prostredia a zvyšky mejkapu môžu byť škodlivé. A urýchľujú starnutie. Ak nosíte mejkap, mali by ste si ho najskôr odstrániť odličovacím tampónom alebo čistiacim olejom. Ráno je vhodné použiť ľahší prípravok. Hlavne je dôležité, aby bol vhodný pre váš typ pleti. Penový čistiaci prípravok s benzoylperoxidom je dobrý pre mastnú pleť, nie však pre citlivú či suchú pleť.

Ak prichádzate domov z párty nadránom, stačí vám na odstránenie mejkapu aj vlhčená utierka na odlíčenie. Ak chcete iba padnúť do postele, tieto odličovacie obrúsky sú vašou prvou pomocou.

Exfoliácia

Niekedy môžete aj po očistení pleti cítiť potrebu zoškriabať z nej aj ten posledný kúštik nečistoty a odumretej pokožky. Takto môžete začať každý deň s čerstvou a novou pokožkou… Ale nie je to dobrý nápad.

Používať peeling na pleť každý deň je jednoducho príliš. Ľudia, ktorí tak robili, mali časom pleť oveľa náchylnejšiu na podráždenie – či už obyčajným tlakom, teda na dotyk. Alebo pokožka zostala citlivá na niektorú z prísad.

Frekvencia používanie peelingu závisí od typu produktu, ktorý používate. Koncentrovaný, intenzívny píling stačí použiť raz za mesiac. Ak ale použijete menej silný píling, môžete ho používať aj častejšie.

Ďalšou možnosťou je chemický píling. Dostať ho vo forme kyseliny salicylovej alebo kyseliny glykolovej. Tie sú určené pre mastnú pleť. Jemnejšie prípravky sú určené pre citlivejšiu pleť. Tieto možno používať dva až trikrát do týždňa.

Dôležitou vecou však je, sledovať pleť ako na chemický píling reaguje. Odpozorovať treba príznaky podráždenia či zápalu.

Toner

Toner možno zaradiť do kategórie „bolo by pekné mať ho“. Je to totiž jedna z možností, ako nakoniec odstrániť posledné zvyšky znečistenia. Je výborný v dňoch, kedy ste sa napríklad zapotili pri cvičení či posilňovaní. Tonery obsahujú oveľa menej astringentných látok než v minulosti. Tonery pomáhajú harmonizovať pleť, okysličiť a prečistiť ju.

Esencie a vodičky

Podľa ázijskej starostlivosti o pleť sú esencie pre pleť nutnosťou. Je to jemný spôsob ako naniesť aktívne látky k pleti. Esencie a vodičky tieto aktívne účinné látky väčšinou aj skutočne obsahujú, nie je však nevyhnutné nutné, používať ich.

Ak ste však fanatik a zanietenec, pokiaľ ide o dôslednú starostlivosť o pleť, sú esencie pre pleť prínosom. Ide o to, že sa o svoju pleť staráte. A ak sa snažíte zachovať mladistvú pleť alebo sa zbaviť akné, mali by ste byť dôsledné. Potom budú aj výsledky výraznejšie. A navyše, takáto starostlivosť si vyžaduje svoj čas, nedá sa to urobiť hneď, lusknutím prstov. (Rovnako ako pri cvičení, ak si zacvičíte raz, na vašu kondíciu to vplyv mať nebude…)

Pleťové séra, oleje a očné krémy

Práve táto kategória je vhodná na to, aby ste sa zamerali presne na svoj typ pleti. Všetky prísady, ktoré sa nachádzajú v týchto produktoch, možno teoreticky nájsť aj v dennom hydratačnom či nočnom kréme. Ale nie každá tvár je rovnaká.

Sérum je určené na to, aby dodalo aktívne látky pre špecifický účel. Takto je možné naniesť do vráskavých oblastí retinol, na tmavé škvrny zase iné sérum, a tretie na ošetrenie vyrážok.

Netreba to však preháňať. Ak by ste zmiešali priveľa rozdielnych prísad, môže dôjsť k podráždeniu. Preto je dobré zamerať sa na jeden problém a riešiť ten. A séra obsahujú koncentrované účinné látky v rôznych kombináciách.

Pleťové masky

Látkové masky, detoxikačné íľové masky či iné formy pleťových masiek sú oveľa intenzívnejšou metódou, ako naniesť prísady, ktoré získavate aj iným spôsobom. Pleťové masky sú spôsob, ako predĺžiť starostlivosť o pleť. Sú ďalším druhom ošetrenia pleti.

Nie sú nevyhnutnou nutnosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Dokážu sa však zamerať na konkrétny problém, navyše si masku nanášate v pohodlí domova.

Hydratačné prípravky a opaľovacie krémy

A prichádzame k poslednému kroku starostlivosti o pleť. Hydratačný prípravok voľte rozumne. Hustejšie a okluzívne mastnejšie krémy na suchšiu pleť. Ľahšie, gélovité prípravky pre mastnú pleť či pleť náchylnú na tvorbu akné.

Cez deň nepotrebujete špeciálne opaľovací krém a špeciálne hydratačný prípravok. Teda v prípade, že si širokospektrálny opaľovací krém nanesiete na tvár, krk aj hruď a postup počas dňa pravidelne opakujete.

Odhaľte pre seba tú správnu starostlivosť o pleť

Keď si už raz nájdete ten správny postup starostlivosti o pleť, ktorý vám sedí, mali by ste sa ho skalopevne držať. Pleť sa príliš radikálne počas rôznych ročných období nemení. Môžete obmeniť množstvo používaného produktu, používať ho viac alebo menej. A dokážete sa tak o svoju pleť postarať po celý rok.

Nezabúdajte však, že s pribúdajúcim vekom sa nároky pleti menia. Starostlivosť o pleť v tridsiatke by určite nemala vyzerať ako starostlivosť o pleť v dvadsiatke. Pozrite sa na seba v zrkadle, obráťte sa pokojne na dermatológa. Prehodnoťte, čo je pre vás vhodné a čo nie. Takto budete mať ospravedlnenie na to, že skúšate nové prípravky...a k svojmu rituálu starostlivosti o pleť môžete pridať niečo nové.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac