Očista pečene – detoxikujte pečeň v 6 krokoch

Posledná úprava 24.07.2023

Zdravie a celkový stav človeka závisí od schopnosti tela popasovať sa s toxínmi a odstrániť ich. Pri vystavovaní sa znečisteniu a toxínom z prostredia, pri využívaní rôznej, nie vždy vhodnej kozmetiky či konzumovaní spracovaných potravín nie je žiadnym prekvapením, že telo potrebuje z času na čas skutočný a riadny detox. A práve očista pečene je vynikajúcim riešením.

Jeden z hlavných spôsobov akým sa telo zbavuje toxínov, je prostredníctvom pečene. Pečeň je jedným z najťažšie pracujúcich orgánov v ľudskom tele. Pracuje bez ustania, aby prečisťovala krv. Tvorí žlč potrebnú na strávenie tuku. Rozkladá hormóny, uskladňuje esenciálne vitamíny, minerály a železo. Ak pečeň nefunguje správne, nedokáže človek správne tráviť potraviny, obzvlášť tuky.

Medzi hlavné a podstatné funkcie pečene patrí:

  • spracovanie živín vstrebaných črevami, aby ich bolo možné oveľa lepšie absorbovať
  • regulácia zloženia krvi pre vyrovnanie proteínov, tukov a cukrov
  • odbúravanie starých červených krviniek
  • tvorba esenciálnych chemických látok potrebných na správne zrážanie krviniek
  • štiepenie a metabolizácia alkoholu a liekov
  • tvorba dôležitých proteínov a cholesterolu
  • odstraňovanie toxínov z krvného obehu, vrátane bilirubínu, amoniaku a ďalších
  • uchovávanie minerálov, železa a vitamínu A

Aby sa mohla pečeň riadne starať o telo, musí riadne fungovať. Mnohí ľudia pri pomyslení na očistu pečene hneď myslia na cirhózu pečene spôsobenú alkoholom. Cirhóza je vážny zdravotný problém, ale na rozdiel od všeobecne rozšíreného názoru, nevzniká iba kvôli alkoholizmu.

Vlastne je množstvo nealkoholických faktorov, ktoré môžu spôsobiť cirhózu a poškodenie pečene. Patria sem:

  • konzumácia tepelne nespracovaných mäkkýšov
  • niektoré lieky
  • chronická podvýživa
  • konzumácia nejedlých húb a vystavovanie sa chemickým látkam
  • chronická hepatitída B

Cirhóza sa objavuje, ak zjazvené tkanivo nahradí zdravé bunky v pečeni. Toto zjazvené tkanivo rastie a tým znižuje schopnosť fungovania pečene. Ďalším biologickým krokom je potom zlyhanie pečene a dochádza k nemu, keď už narobí zjazvené tkanivo toľko škôd, že už pečeň vlastne vôbec neplní svoju funkciu.

Očista pečene efektívne odstraňuje toxíny

V súčasnosti sme vystavovaní mnohým toxínom, a to rovnako doma ako aj v práci či prostredníctvom konzumovaných potravín. Preto je potrebné, pre celkové zdravie človeka, udržiavať pečeň v dobrom stave a zdravú. S narušeným fungovaním pečene súvisia nasledovné rizikové faktory:

  • nízke hladiny draslíka [1]
  • ťažká závislosť od alkoholu
  • intravenózne užívanie drog
  • vystavovanie sa niektorým chemickým a environmentálnym toxínom
  • nechránený sex
  • obezita a stravovanie s vysokým obsahom nasýtených tukov, aj spracované potraviny
  • tetovanie alebo pírcing
  • vysoké hladiny triglyceridov v krvi
  • lieky na predpis
  • vírusové infekcie
  • autoimunitné ochorenia

Príznaky a symptómy toho, že pečeň nefunguje správne

Ak ste si na sebe všimli niektorý z týchto príznakov, môže byť vaša pečeň poškodená. Je obzvlášť dôležité tieto príznaky nezanedbávať, ak u seba spozorujete jeden či viac z uvedených rizikových faktorov.

  • nadúvanie a plynatosť
  • reflux kyseliny a pálenie žáhy
  • zápcha
  • zažltnutá pokožka a oči (príznaky žltačky)
  • neschopnosť schudnúť
  • vysoký krvný tlak
  • náladovosť, úzkosť alebo depresie
  • tmavý moč
  • rosacea
  • chronická únava
  • nadmerné potenie
  • ľahko sa tvoria modriny
  • malá chuť do jedla

Našťastie si dokážete pomôcť a zlepšiť činnosť pečene. Riadnou očistou pečene sa môžete už po niekoľkých týždňoch cítiť lepšie.

Očista pečene v pár krokoch

Na zlepšenie zdravia a podporu vitality sa skúste riadiť nasledovnými krokmi:

  1. Z jedálnička vyraďte toxické potraviny.
  2. Pite čerstvé zeleninové šťavy.
  3. Doprajte si potraviny bohaté na draslík.
  4. Užívajte doplnky s obsahom bodliaka, púpavy a kurkumy.
  5. Jedzte hovädziu pečeň.

Odstráňte zo stravy toxické potraviny

Ak konzumujete prevažne spracované potraviny, vystavujete pečeň riziku, pretože tieto potraviny pôsobia proti pečeni. Hydrogenované oleje či rafinované cukry sú pre ľudské telo notoricky toxické.

Hydrogenované oleje, známe aj ako „transtuky“, obsahujú viac saturovaných tukov. Chemická štruktúra samotného oleja sa mení, aby sa predĺžila doba spotreby. Konzumácia transtukov dramaticky zvyšuje riziko ochorení srdca o 25% a viac. Navyše, transtuky údajne spôsobujú problémy aj s imunitným systémom a môžu byť príčinou zápalových stavov po celom tele.

Pridané dusičnany a dusitany sa v potravinách aj jedlách z rýchloobčerstvení nachádzajú bežne. A sú spájané s vážnymi zdravotnými problémami. Tieto chemické látky sa používajú ako konzervanty, spomaľujú rast baktérií, chránia a uchovávajú farbu. Preto je potrebné aj tieto potraviny vymeniť za také, ktoré pečeni neškodia. Zdravé potraviny výborne chutia. A s trochou šikovnosti a predstavivosti si môžete pripraviť pre seba a svojich blízkych zdravé jedlá.

Upečte si doma kura z domáceho chovu, doprajte si kuracie alebo morčacie prsia a vymeňte ich za údeniny. Miesto čipsov jedzte čerstvé ovocie, mrkvu, oriešky či domáce musli.

Okrem zdravého jedálnička je tiež dôležité, aby správne fungovali vaše tráviace enzýmy. Problémy s pečeňovými enzýmami môžu prispieť k ochoreniu pečene. Môžu tiež súvisieť s inými chorobami tráviaceho ústrojenstva ako napríklad Crohnova choroba.

Pite čerstvé zeleninové šťavy

Je takmer nemožné zjesť všetku tú surovú zeleninu, vďaka ktorej bude očista pečene efektívna. Ak si však surovú zeleninu odšťavíte, získate svojich 4 až 5 porcií čerstvej zeleniny veľmi ľahko. Dokonca aj zeleninu, ktorú moc neobľubujete, môžete v rámci šťavy vypiť.

Pri narušenej činnosti pečene pomôže práve odšťavňovanie. Zeleninu tak strávite oveľa jednoduchšie.

Medzi zeleninu vhodnú na očistu pečene radíme kapustu, karfiol aj ružičkový kel. Takáto kombinácia síce neznie veľmi chutne, ale pridať môžete aj ďalšiu zeleninu. Napríklad mrkvu, uhorku, repu či fazuľku.

Táto zelenina pomáha znižovať kyslosť v tele, tým oveľa lepšie vyrovnáva pH v tele. Môžete skúšať rôzne kombinácie chutí. Pridať čerstvé bylinky ako petržlen, mätu či iné.

Je veľmi dôležité piť mrkvovú šťavu. Betakarotén sa v pečeni mení na vitamín A, ten pomáha vyplavovať toxíny z tela, súčasne znižuje tuk v pečeni. [2]

Vysoký obsah vlákniny pomáha podporovať správne trávenie, urýchľuje odstraňovanie toxínov z tela. Koreň zázvoru pomáha upokojiť tráviaci trakt, zmierňuje plynatosť, obsahuje výrazné protizápalové látky. Pomaranč môže do zeleninovej šťavy pridať sladkú príchuť, tiež množstvo vitamínu C, viac vitamínu A a vitamínu B6.

Doprajte si množstvo potravín bohatých na draslík

Je dobre možné, že dennú odporúčanú dávku draslíka za jeden deň do tela nedostanete. Potraviny bohaté na draslík pritom pomáhajú znižovať systolický tlak, tiež hladiny cholesterolu. Podporujú zdravý kardiovaskulárny systém a samozrejme, pomáhajú prečistiť pečeň. Ak uvažujete nad užívaním výživových doplnkov s obsahom draslíka, skúste radšej tieto zdravé potraviny.

Sladké zemiaky

Možno je prekvapením, že banán nie je potravinou s najvyšším obsahom draslíka. Spomedzi ovocia a zeleniny to sú sladké zemiaky. Stredne veľký sladký zemiak obsahuje približne 700 miligramov draslíka. Navyše má vysoký obsah vlákniny a betakaroténu.

Sladké zemiaky majú iba 131 kalórií. Sú veľmi bohaté na vitamíny B6, C, D, magnézium a železo. Sú od prírody sladké, cukor sa však uvoľňuje do krvného obehu cez pečeň iba pomaly. Nevyvolá prudký nárast krvného cukru.

Rajčinová šťava

Draslík a ďalšie prospešné živiny v rajčinách sa výrazne koncentrujú, ak ide o rajčinovú šťavu, pyré či pretlak. 1 šálka rajčinového pretlaku obsahuje 1065 miligramov draslíka, ale 1 šálka čerstvých rajčín obsahuje iba 400 miligramov. Ak si vyberiete rajčinovú šťavu či pyré, voľte produkt z organických, chemicky neošetrovaných rajčín.

Repa a špenát

Výhonky z repy aj repa samotná je výbornou prísadou do zeleninových štiav. Repa navyše prečisťuje močový mechúr a zlepšuje prúdenie žlče.

Čerstvý špenát možno do stravy pridať poľahky. Je tiež dobrým zdrojom draslíka, obsahuje ho 840 miligramov na porciu.

Fazuľka

Biela fazuľa, fazuľa obyčajná či fazuľa lima sú bohaté na draslík, proteíny aj vlákninu. Vymeňte cícer za niektorú z týchto fazúľ bohatých na draslík. Pridajte humus, mrkvu a celer.

Melasa

Len 2 čajové lyžičky tohto prírodného sirupu obsahuje 10 percent dennej odporúčanej dávky draslíka. Okrem toho obsahuje melasa aj železo, vápnik, mangán a meď.

Pridajte do stravy melasu, nahraďte ňou iné sladidlá. Môžete ju využiť pri raňajkách, či použiť do kávy.

Banány

A nakoniec spomínané banány. Pridať ich môžete do smoothie. Banány pomáhajú s trávením, pomáhajú odplavovať toxíny a ťažké kovy z tela. A to všetko je počas očisty pečene dôležité.

Ale pozor, ak máte vysoké hladiny draslíka v obličkách, mali by ste potraviny bohaté na draslík konzumovať s mierou.

Bodliak, púpava a kurkuma ako výživové doplnky

Bodliak

Bodliak sa považuje za kráľa detoxikačných bylín. Je vhodný aj pre očistu pečene. Pomáha odstraňovať nahromadené ťažké kovy, lieky na predpis, znečistenie zo životného prostredia aj alkohol z pečene.

Tiež pomáha zmierniť negatívny účinok na pečeň po chemoterapii a radiácii. Aktívna prísada silymarin posilňuje bunkové steny v pečeni. Zároveň podporuje zdravú regeneráciu. [3]

Bodliak možno užívať ako výživový doplnok, aj ako detoxikačný čaj na očistu pečene.

Kurkuma

Kurkuma zmierňuje bolesť kĺbov. Je to účinné antidepresívum, pomáha s trávením. Zachováva vyrovnané hladiny cukru v krvi. A podporuje metabolizmus pečene. [4]

Koreň púpavy

Púpavu väčšinou deti zbožňujú a záhradkári zatracujú. Ale kvet a koreň tejto rastlinky je plný vitamínov a minerálov.

Koreň púpavy má prirodzený močopudný účinok, takto môže pečeň oveľa rýchlejšie eliminovať toxíny. Posilňuje tiež imunitný systém, vyrovnáva hladiny cukru v krvi, zmierňuje pálenie záhy a upokojuje tráviace problémy.

Koreň lopúcha je ďalším riešením. Podobne ako koreň púpavy dokáže detoxikovať telo prečistením krvi. Užívať ich možno ako výživový doplnok alebo detoxikačný čaj.

Jedzte hovädziu pečeň

Hovädzia alebo kuracia pečeň je bohatá na vitamíny A a B, kyselinu listovú, cholín, železo, meď, zinok, chróm a koenzým Q10. Pečeň je jednou z najvýživnejších potravín, aké môžeme jesť. (viď nutrične husté potraviny)

Rýchla 24 hodinová očista pečene

Okrem zdravého jedla, ktoré je vhodné pri očiste tela konzumovať, môžete pečeni pomôcť aj 24 hodinovou očistou. Sedem dní pred touto krátkou intenzívnou očistou jedzte kel, kapustu, šalát, karfiol, brokolicu, citrusové plody, špargľu, repu a celer. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám a polotovarom. Takáto predpríprava uľahčuje prečistenie tela.

Nápoj na očistu pečene

  1. Rozrieďte brusnicový džús s vodou v pomere 1:3.
  2. Pridajte ¼ lyžičky muškátového orieška a zázvor, k tomu ½ lyžičky škorice a v nádobke na lúhovanie nechajte 20 minút lúhovať vo variacej sa vode.
  3. Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
  4. Pridajte šťavu z 3 pomarančov a 3 citrónov. Ak je zmes príliš kyslá, oslaďte prírodným sladidlom.
  5. Nápoj vypite postupne počas dňa.

Mali by ste vypiť minimálne 2 litre tejto zmesi a 2 litre vody. Po dni pitia brusnicovej zmesi začnite zase jesť potraviny, ktoré ste jedli pri príprave na očistu pečene.

Zdroje

  • LADAS, E.J. a kol., 2010. A randomized, controlled, double-blind, pilot study of milk thistle for the treatment of hepatotoxicity in childhood acute lymphoblastic leukemia (ALL). Cancer [online]. 116 (2), 506-513 [cit. 9.10.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20014183
  • PISANI, P. a kol., 1986. Carrots, green vegetables and lung cancer: a case-control study [Abstrakt]. International journal of epidemiology [online]. Dec, 15 (4), 463–468 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3818153
  • SUN, K. a kol., 2014. Low serum potassium level is associated with nonalcoholic fatty liver disease and its related metabolic disorders. Clinical endocrinology [online]. Mar, 80 (3), 348-355 [cit. 9.10.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23405890
  • THENT, Z.C. a DAS, S., 2014. Involvement of liver in diabetes mellitus: herbal remedies [Abstrakt]. La Clinica terapeutica [online]. 165 (4), 223–230 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25203338
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy