Bylinná očista hrubého čreva pomocou výťažkov zo skorocelu

Posledná úprava 15.12.2022

Konzumná vláknina, ktorej prínosy pre zdravie v minulosti vôbec neboli docenené, získava v poslednej dobe čoraz väčšiu pozornosť. Je uznávaná a zohráva významnú úlohu pri znižovaní celkového cholesterolu v krvi, čím znižuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca. Taktiež pomáha pri zmierňovaní rôznych porúch čriev.

Konzumnú vlákninu možno rozdeliť na dve základné kategórie, na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode. Nerozpustná vláknina, ako hovorí už samotný názov, sa vo vode nerozpúšťa. Oboje, rozpustná aj nerozpustná vláknina v hrubom čreve naberú na objeme a tým podporia pravidelnosť stolice. Ako sa ale zdá, existuje niekoľko dosť dôležitých prídavných benefitov, ktoré vyplývajú z účinku rozpustnej vlákniny na tráviaci systém a na cholesterol.

Výťažok zo skorocelu (psyllium) je prírodná, vo vode rozpustná vláknina, ktorá sa po styku s vodou mení na gél. Táto vláknina sa extrahuje zo semien skorocelu (plantago ovata). Výťažok zo skorocelu sa radí medzi rozpustné vlákniny nazývané slizovité (sliznaté). Slizovité látky, ktoré zadržiavajú vodu, majú tendenciu byť pomerne pevné a podobajú sa na želé. Medzi slizovité látky patrí aj guarová guma, ktorá sa nachádza vo väčšine druhov fazule.

Používa sa ako stabilizátor a zahusťovadlo v mnohých šalátových dresingoch, polievkach, pleťových mliekach a krémoch. Inou, bežne využívanou konzumnou vlákninou sú pšeničné otruby, ktoré sú z väčšej časti nerozpustné a klasifikujú sa ako celulózová vláknina. Veľmi využívané sú aj ovsené otruby, hemicelulózová vláknina, a jablčný pektín, pričom obe sú rozpustné vo vode.

Vo vode rozpustné vlákniny ako výťažok zo skorocelu, ovsené otruby, jablčný pektín a guarová guma dokážu preukázateľne znížiť hladiny cholesterolu v krvi. Teórie o tom, ako to funguje, zahŕňajú aj schopnosť vo vode rozpustnej vlákniny zvýšiť vylučovanie cholesterolu črevami, utlmiť jeho syntézu v pečeni a naviazať a vstrebať žlčové kyseliny v čreve. Vlákniny, ktoré nie sú rozpustné vo vode, napríklad pšeničné otruby, nemali pri znižovaní cholesterolu taký úspech ako vlákniny vo vode rozpustné.

Liečebné využitie skorocelu

Zvýšenie hladiny cholesterolu v sére, alebo presnejšie povedané, hladiny LDL cholesterolu, teda lipoproteínov s nízkou hustotou, je všeobecne akceptované ako hlavné riziko pre vznik ischemickej choroby srdca. LDL znamená „zlý“ cholesterol a považuje sa za ten, ktorý spôsobuje choroby srdca. Naopak, HDL (lipoproteín s vysokou hustotou) označuje „dobrý“ cholesterol a spája sa so zdravým srdcom.

Vplyv skorocelu na hladiny cholesterolu v sére bol testovaný a sledovaný vo viacerých štúdiách. Ukázalo sa, že pri znižovaní cholesterolu je dosť podstatný. Zvlášť zaujímavá je dvojito zaslepená placebo štúdia, v ktorej podávali 26 mužom s miernou až stredne ťažkou hypercholesterolémiou (vysoký cholesterol) 3,4 gramu výťažku zo skorocelu alebo placeba v jedle. A to trikrát denne počas ôsmych týždňov. Všetci muži sa stravovali podľa svojho bežného jedálnička. Ten obsahoval menej než 300 mikrogramov cholesterolu denne, v priemere 20% proteínov, 40% uhľohydrátov a 40% tuku. Osem týždňov liečby skorocelom znížilo hladiny celkového cholesterolu o 14,8 percent, hladiny LDL cholesterolu o 20,2% a pomer LDL cholesterolu k HDL cholesterolu o 14,8 percent v porovnaní s východiskovými hodnotami.

Je tiež vhodné spomenúť, že v tejto štúdii sa pokles hladín celkového cholesterolu a LDL cholesterolu zvyšoval postupom času. Neboli hlásené žiadne negatívne vedľajšie účinky. Ovplyvnená nebola ani telesná hmotnosť, ani krvný tlak, hladiny HDL cholesterolu v krvi, hladiny triglyceridov, glukózy, železa či zinku. Z hľadiska bezpečnosti užívania je navyše výťažok zo skorocelu vhodný aj na dlhodobé užívanie. Podľa inej štúdie predčí skorocel aj ovsené otruby, pokiaľ ide o znižovanie celkového cholesterolu. Skorocel obsahuje 60 až 70 percent rozpustnej vlákniny, čo je osemkrát viac, než sa nachádza v ovsených otrubách.

V súčasnosti mnohí ľudia okrem znižovania konzumácie tuku a cvičenia, používajú na kontrolu hladiny cholesterolu konzumnú vlákninu (teda napríklad vlákninu zo skorocelu). Výťažok zo skorocelu poskytuje mnoho prínosov a veľmi málo, ak vôbec nejaký vedľajší nežiadúci účinok. Naproti tomu lieky na zníženie cholesterolu môžu mať mnoho nežiadúcich vedľajších účinkov, ako napríklad problémy s pečeňou a zápcha.

Existujú však aj prípady, kedy zvýšená hladina cholesterolu nereaguje na vlákninu, na zmeny v jedálničku alebo na samotné cvičenie.

Výťažok zo skorocelu pomáha pri rôznych zažívacích problémoch

Skorocel sa používa pri boji s rôznymi zažívacími ťažkosťami, ako napríklad zápcha, hnačka, divertikulárna choroba a zápal hrubého čreva (kolitída). Navyše sa využíva ako súčasť mnohých „očistných“ črevných programov, dokonca aj ako prevencia rakoviny hrubého čreva. Počas života človek skonzumuje približne 40 tisíc kilogramov jedla a 50 tisíc litrov nápojov. Väčšinou však nejde o príliš zdravé jedlo, takže niet divu, že každý štvrtý človek trpí nejakými zažívacími problémami.

Jedálniček bohatý na mäso, tuky a cukor a chudobný, pokiaľ ide o príjem vlákniny, spomaľuje črevný čas presunu (tranzitný čas), čo je doba, ktorú potrebuje jedlo od požitia až po premenu na stolicu. Keď sa človek stravuje takto, môže sa čas presunu pohybovať od dvoch dní až približne do jedného týždňa. Ľudia, ktorých jedálniček obsahuje vysoké množstvá vlákniny, majú črevný tranzitný čas okolo jedného dňa, čo je jednoznačne oveľa zdravšie.

Pomalý tranzitný čas poskytuje väčšiu príležitosť pre vznik bakteriálnej hniloby a expozícii hostiteľa karcinogénnym látkam v hrubom čreve.

Pozitívny vplyv, ktorý má konzumná vláknina na tranzitný čas v črevách, je dôsledkom jej vlastností týkajúcich sa hromadenia a zmäkčenia stolice. Výťažok zo skorocela napríklad nabobtná a po kontakte s vodou vytvorí viskózny gél. Stolica, ktorá je väčšia, mäkšia a objemnejšia sa cez črevo presunie oveľa jednoduchšie a rýchlejšie a požaduje menej námahy, aby ju človek vylúčil. Takže je vyvíjaný menší tlak na črevnú stenu. Tým sa zabráni vzniku záhybov a výčnelkov na črevách, čo by inak mohlo viesť do rozvinutia divertikulárnej choroby. Taktiež sa vďaka vláknine znižuje riziko vzniku hemoroidov a kŕčových žíl.

Zhutňujúci, hromadiaci účinok skorocelu funguje aj tak, že hrubé črevo zbavuje toxických látok, vrátane ťažkých kovov, pretože pôsobí podobne ako špongia a nasáva ich do seba zo stien čreva. Toto špongiovité pôsobenie má dvojakú výhodu, pretože dokáže zmierniť hlad, ak sa užije počas samotného jedla.

Skorocel sa ukázal byť užitočným pomocníkom v niektorých prípadoch hnačky. V tejto súvislosti dokáže spomaliť príliš rýchly tranzitný čas. Vlastne možno povedať, že výťažok zo skorocelu stabilizuje pohyby čriev a častokrát sa používa ako alternatívna liečba pri zápche a hnačke. Skorocel tiež podporuje rast zdravých, „priateľských“ črevných baktérií, ako napríklad Lactobacillus acidophilus a bifidobaktérií, ktoré sú nápomocné pri regulácii pohybu čriev.

Keďže výťažok zo skorocelu primárne funguje tak, že po absorbovaní vody dodáva stolici na objeme, podporuje tým vlastne normálnu peristaltiku čriev. Na druhú stranu stimulujúce laxatíva, teda preháňadlá, obsahujú chemikálie, ktoré účinkujú tak, že donútia črevo zvýšiť vylučovanie vody. Častokrát môžu vyvolať silné kŕče hrubého čreva a ak ho človek užíva nadmerné množstvá, môže to viesť k strate normálnej črevnej peristaltiky a tonusu. Závislosť na laxatívach môže tiež vyústiť do stavu, kedy ich prítomnosť telu toleruje, takže aby vyvolali čo i len mierne pohyby čriev, je potrebné užívať stále viac laxatív. Hnačka, žalúdočná nevoľnosť, črevné podráždenie, plynatosť, nadúvanie a dokonca úbytok na hmotnosti sú ďalšie vedľajšie účinky stimulujúcich preháňadiel.

Zaujímavé je aj to, že keď konzumná vláknina zrýchli presun potravy črevami, spomalí akciu žalúdka pri vyprázdňovaní potravy do tenkého čreva, rovnako sa spomalí nárast hladiny glukózy v krvi. Konzumná vláknina môže stimulovať aj vylučovanie enzýmov v pankrease. Tieto dva atribúty robia z konzumnej vlákniny prínosný doplnok v rámci manažmentu cukrovky.

V začiatkoch, keď človek do svojho jedálnička zaradí výťažok zo skorocelu, môže dôjsť k mierne nepríjemnému pocitu plnosti, pretože sa zdá, že skorocel v črevách expanduje. Takýto stav zvyčajne trvá iba dovtedy, pokiaľ dochádza k pohybu čriev. Existuje niekoľko populárnych preháňadiel s obsahom skorocelu. V niektorých z nich sa nachádzajú navyše aj ľanové semienka, ibištek, írsky mach, brest klzký, a to kvôli tomu, aby sa zvýšil účinok preháňadla. Skontrolujte si štítok, pretože laxatívum s obsahom skorocelu môže obsahovať napríklad aj cukor či rôzne chemické látky.

Sú ľudia s nízkou toleranciou na vlákninu vo svojom jedálničku. V takom prípade môže výťažok zo skorocelu, a konzumná vláknina všeobecne, spôsobiť podráždenie čriev, ktoré sa prejaví napríklad plynatosťou, nadúvaním a bolesťou. U niektorých ľudí skorocel vyvolal alergickú reakciu, hoci išlo o extrémne zriedkavý výskyt.

Zápcha a iné črevné poruchy môžu byť znakom možnej závažnej poruchy orgánov. Ak vaše telo nezareaguje na začlenenie konzumnej vlákniny do jedálnička, dostatočný príjem vody a mierne cvičenie, budete možno potrebovať lekársku pomoc. Pretože mnohé ochorenia môže vyvolať práve nepravidelnosť v pohybe čriev.

Priemerná odporúčaná dávka skorocelu je približne jedna až dve polievkové lyžice, ktoré pridáte do jedla jeden až dvakrát denne. Každopádne sa odporúča začať s menšou dávkou a postupne sa prepracovať až na hornú hranicu. Každú dávku je vhodné zapiť jedným až dvoma pohármi vody. Zatiaľ čo stimulujúce preháňadlá zvyknú vyvolať okamžitú a niekedy násilnú odozvu, pozitívny vplyv skorocelu na zápchu je zvyčajne postupný. Môže trvať aj niekoľko týždňov, než zaznamenáte nejakú zmenu. Keď už však zmenu pocítite, je to výsledok skutočného tonusu čriev, a nie len ich obyčajné podráždenie a vyprázdnenie.

Je jasné, že doplnenie jedálnička o vlákninu rozpustnú vo vode, napríklad výťažok zo skorocelu, vám môže poskytnúť mnohé prínosy. Či už trpíte na občasné záchvaty zápchy alebo hnačky, cukrovku, chute na určité jedlo, vysoký cholesterol alebo si jednoducho chcete „prečistiť“ hrubé črevo, môže byť práve skorocel tým, čo vám chýba.

Existujú produkty s obsahom skorocelu, ktoré sú úplne bez príchute, sú to čisté semená, resp. plevy skorocelu. Namiešať a vypiť takýto prášok nemusí byť práve najpríjemnejší zážitok. Chuť čistého výťažku zo skorocelu sa môže mnohým zdať hrozná. Existujú však aj produkty s pridanou príchuťou. Niektoré obsahujú pomarančovú alebo malinovú príchuť, niektoré fruktózu alebo sacharózu. To, čo ale vo svojom skorocele určite mať nechcete, je aspartám. Niektorí ľudia si myslia, že robia správne, ak sa vyhýbajú cukru. Aspartám je ale ešte väčší jed.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy