Naparovanie tváre – domáci bylinný parný kúpeľ na tvár pre čistú a žiariacu pleť

Posledná úprava 07.09.2023

Znečistenie a toxíny, ktorým sme dennodenne vystavovaní, dávajú našej pleti skutočne zabrať. Skúste si urobiť nasledovný bylinný parný kúpeľ na tvár. Výživné látky z byliniek prenikajú hlboko do pórov, kde ich prečisťujú a pleti navracajú prirodzený jas.

Prínosy šalvie pre pleť

Šalvia určite nie je prísadou, ktorá by vás pri starostlivosti o pleť napadla ako prvá. Ale skutočne nie je vhodná iba na nedeľnú kuracinu. Má mnoho prínosov pre zdravie, používa sa napríklad pri bolesti v hrdle, pri nachladnutí či chrípke, pretože má antibakteriálne vlastnosti. Latinský názov „salvia“ pochádza zo slova „salvage“, teda hojiť, liečiť, zachrániť.

Táto bylinka má sťahujúce účinky, pomáha vypnúť a spevniť voľné tkanivo po celom tele. Ak šalviu zaradíte do parného kúpeľa na naparovanie tváre, pomáha spevniť a napnúť póry. Zároveň poskytuje pleti dobré, hĺbkové prečistenie.

Levanduľa pleť upokojuje

Názov levanduľa pochádza z latinského slova „lavar“, teda „umývať“. Aj táto súvislosť naznačuje, že je levanduľa vynikajúca na čistenie pleti, pomáha totiž upokojovať podráždenú a poškodenú pokožku. Táto rastlinka pôsobí protizápalovo, preto je vhodná pre začervenanú a zapálenú kožu, hlavne pri akné. Levanduľa sa používa pri všetkých typoch rán a pri poškodenej pleti. Používa sa aj na odstránenie toxínov z poškodenej pokožky. Levanduľa ale nie je dobrá iba na hojenie kože. Ak sa inhaluje, pomáha levanduľa upokojiť jednak telo, tak aj myseľ. Pozitívne vplýva na nervy, preto pomáha uľaviť od stresu, napätia, úzkosti a depresie.

Esenciálny olej z čajovníka proti akné

Čajovník, teda tea tree, je jedným z najpopulárnejších éterických (esenciálnych) olejov používaných na pleť. A to z dobrého dôvodu. Táto zásobáreň antibakteriálnych, protiplesňových a antivírových látok pomáha zlikvidovať všetky možné druhy kožných problémov. Čajovníkový éterický olej (melaleuca) sa používa na čistenie poškodenej pleti, na utlmenie vyrážok, hojenie ekzémov a akné. Éterické oleje sú známe aj tým, že sú to prchavé oleje. Po zahriatí sa totiž odparujú do vzduchu. Preto sú vhodné aj na naparovanie tváre a na parný kúpeľ.

Na recept môžete použiť buď čerstvé alebo sušené byliny. Čerstvé bylinky sú každopádne aromatickejšie.

Ako si pripraviť bylinný parný kúpeľ na naparovanie tváre pre čistú a žiarivú pleť

Prísady:

  • 2 lyžičky sušených levanduľových kvetov (alebo jedna stonka čerstvá)
  • 2 lyžičky sušených šalviových listov (alebo 1 stonka čerstvých)
  • 3 kvapky éterického čajovníkového oleja

Tiež budete potrebovať:

  • sklenú nádobu so širokým hrdlom
  • vriacu vodu
  • čistý uterák

Spôsob prípravy:

  1. Vložte bylinky a éterické oleje do širokej sklenej nádoby. Zalejte vriacou vodou.
  2. Nahnite sa nad nádobu a hlavu si zakryte uterákom – ako pri klasickom naparovaní.
  3. Zavrite oči a pár minút nechajte paru pôsobiť na póry. Môžete sa naparovať dovtedy, kým sa voda nevychladí a para prestane pôsobiť.

Tipy pre naparovanie tváre

  • Dávajte pozor na to, aby ste sa zo začiatku nenahli príliš blízko nad paru, mohli by ste si spáliť tvár. Ako sa bude postupne voda ochladzovať, môžete sa skláňať nižšie a nižšie, aby para na vás dosiahla.
  • Po naparovaní tváre si na tvár nastriekajte trochu studenej vody, aby sa póry uzavreli.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac