Domov / / Detoxikácia pečene a sladké dr...

Detoxikácia pečene a sladké drievko

Posledná úprava 18.12.2017

Pečeň zohráva hlavnú úlohu pri trávení potravy, detoxikácii a syntéze proteínov. Avšak ochorenia pečene ako hepatitída, cirhóza, stukovatená pečeň a rakovina pečene ovplyvňujú fungovanie orgánu a spôsobujú vážne komplikácie. Popri zdravom jedálničku, cvičení a liekoch dokážu určité výživové doplnky, ako napríklad sladké drievko, pomôcť pri prevencii ochorení pečene.

Sladké drievko

Zvrásnené, vláknité, drevité korene sladkého drievka – rastliny Glycyrrhiza glabra – sa už tradične používali na liečbu rôznych neduhov, vrátane vredov, dyspepsie, infekcie horných dýchacích ciest a ekzémov. Výživové doplnky sú dostupné vo forme čajov, toboliek, tabliet a tekutých výťažkov a obsahujú glycyrrhizin, ktorý má niekoľko málo vedľajších účinkov. Vhodná dávka a forma sladkého drievka sa môže líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi. Nechajte si poradiť od lekára, aký režim by bol pre vás najvhodnejší, záleží na veku, rodinnej anamnéze, alergiách a celkovom zdravotnom stave.

Ochorenia pečene

Podľa jednej štúdie dokáže u laboratórnych zvierat extrakt zo sladkého drievka zabrániť poškodeniu pečene, ktoré spôsobujú ťažké kovy ako kadmium. Podobné výsledky možno vidieť aj v klinických prípadoch. Podľa názorov z oblasti alternatívnej medicíny môže dokonca sladké drievko v injekčnej forme pomôcť pri liečbe hepatitídy C. Podobné výsledky sa nemusia dostaviť pri orálnej suplementácii. Je potrebný ďalší výskum, aby sa presvedčivo zistili výhody sladkého drievka. Podľa inej štúdie liquiritigenin, flavonoid nachádzajúci sa v sladkom drievku, vyvoláva tvorbu žlče v pečeni a chráni orgány pred poškodením spôsobeným lipopolysacharidmi. Niektorí odborníci odporúčajú sladké drievko na kontrolu hepatitídy a na zlepšenie funkcie pečene u pacientov s cirhózou.

Vedľajšie účinky

Glycyrrhizin, ktorý sa nachádza v sladkom drievku, môže vyvolať stav známy ako pseudo aldosteronizmus. Pre tento stav sú charakteristické bolesti hlavy, únava, vysoký krvný tlak a srdcový infarkt. Môže tiež spôsobiť zadržiavanie vody a opuchy končatín. Výživové doplnky so sladkým drievkom môžu tiež interferovať s určitými liekmi na krvný tlak, cukrovku a kortikosteroidnými liekmi.

Než preto začnete na liečbu ochorenia pečene užívať výživové doplnky so sladkým drievkom, konzultujte svoj zámer s lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy