Chróm pomáha pri kontrole krvného cukru, tlmí chute na sladké a bojuje s telesným tukom

Posledná úprava 11.01.2023

Čo je chróm?

Chróm je prirodzene sa vyskytujúci prvok. Zvyšuje efektivitu inzulínu v našich telách, čo je dôvodom, prečo hrá dôležitú úlohu v metabolizovaní cukru a udržiavaní normálnych hladín glukózy v krvi. Naše telá potrebujú chróm aj na zdravé metabolizovanie proteínov a tuku.

Môže vám pomôcť chróm pri chudnutí?

Chróm môže zohrávať úlohu pri pomoci s redukciou príjmu jedla, potláčať hlad a minimalizovať chúťky na jedlo. Dochádza k výrazne zlepšenej glykemickej kontrole, zvýšenej citlivosti na inzulín a významne zníženému nárastu telesnej hmotnosti. Tiež k redukcii v akumulácii viscerálneho alebo brušného tuku.

Môžete získať dostatok chrómu zo stravy?

Najbohatšie zdroje chrómu pochádzajú z prirodzených potravín, ktoré sú minimálne spracované. Patria sem:

  • chudé mäso a hydina
  • ryby a morské plody
  • vajcia
  • špenát, zelená fazuľka, brokolica a zemiaky
  • jablká a banány
  • syr
  • pivovarské kvasnice
  • celozrnné výrobky vrátane chleba a cereálií
  • orechy a arašidové maslo

Čo dokáže chróm?

Akými spôsobmi možno využiť chróm na chudnutie.

Chróm pomáha pri kontrole krvného cukru

Výživové doplnky s obsahom chrómu sú u niektorých ľudí jednoduchou metódou na zlepšenie kontroly hladín cukru v krvi. Chróm dokáže normalizovať hladiny krvného cukru, zlepšiť využitie krvného cukru a znížiť požiadavky na inzulín u pacientov s intoleranciou glukózy a inzulínovou rezistenciou. Užívanie chrómu s potravinami bohatými na uhľohydráty môže byť efektívny spôsob, ako znížiť glykemický index daného jedla.

Chróm a hladiny cholesterolu

Chróm zohráva úlohu aj v metabolizme tukov. Dokáže znížiť hladiny celkového a LDL cholesterolu.

Chróm znižuje chuť na sladké

Ak ste ako mnoho iných ľudí, môžete mať neodolateľnú a neustálu chuť na jedlo bohaté na sacharidy. Chuť na potraviny nabité sacharidmi a cukrom je bežná vec a ide o druh závislosti, ktorá zahŕňa podobné mechanizmy, ktoré sa spúšťajú pri opiátoch a dotýkajú sa centra bolesti či pôžitku v mozgu.

Keď je krvný cukor nízky, spúšťa sa potreba nájsť niečo sladké a sacharidové. A objavuje sa tiež tendencia prejedať sa kalóriami. Výživové doplnky s chrómov môžu pomáhať pri stabilizácii hladín krvného cukru a znížiť túžbu po potravinách nabitých uhľohydrátmi.

Chróm bojuje s telesným tukom

Pikolinát chrómu znižuje objem tuku, zvyšuje množstvo svalovej hmoty a môže viesť k zníženiu hmotnosti. Dokonca pomáha zvýšiť objem svalovej hmoty u obéznych.

Chróm bojuje s inzulínovou rezistenciou

Chróm hrá dôležitú úlohu v signalizácii inzulínu. Slabá signalizácia inzulínu, alebo inzulínová rezistencia je všeobecne uznávanou podmienkou, ktorá prispieva k obezite a niektorým ďalším metabolickým problémom, ktoré tvoria u ľudí predispozíciu na cukrovku a choroby srdca. Preto všetko, čo bojuje s inzulínovou rezistenciou (ako napríklad cvičenie) sa považuje všeobecne za zdraviu prospešné.

Koľko chrómu treba užívať

Užívanie výživových doplnkov s obsahom chrómu je bezpečné, nie sú hlásené žiadne významné vedľajšie účinky. Efektívne dávka sa javí byť v rozmedzí od 200 do 600 mikrogramov. Bežne sa chróm predáva v 200 mikrogramových tobolkách alebo tabletách.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac