Domov / / / Má cukrovka vplyv na rast vlas...

Má cukrovka vplyv na rast vlasov?

Posledná úprava 14.06.2019

Cukrovka (diabetes) je celoživotné ochorenie, pri ktorom sú hladiny cukru v krvi príliš vysoké. Existujú dva typy cukrovky. Cukrovka typu I a cukrovka typu II. Majú zvyčajne rôzne príčiny, príznaky aj metódy liečby. Jeden symptóm však môžu mať spoločný, a tým je vypadávanie vlasov a pozastavený rast vlasov.

Rozdiel medzi cukrovkou typu I a cukrovkou typu II

Cukrovka typu I je autoimunitné ochorenie postihujúce zvyčajne ľudí mladších ako 40 rokov. Vyskytuje sa prevažne u detí a mladých dospelých. V tomto prípade pankreas netvorí žiaden inzulín. Inzulín je hormón, ktorý kontroluje hladiny glukózy v krvi. Bez neho môžu byť hladiny buď príliš vysoké alebo príliš nízke. Tým sa poškodzujú telesné orgány, žily a cievy, nervy. Ak je cukrovka neliečená alebo liečená nesprávne, môže pacient upadnúť do kómy alebo aj zomrieť. Cukrovku typu I možno zvládnuť vďaka injekciám s inzulínom a pravidelnou kontrolou hladín cukru v krvi. Úplne ju však vyliečiť nemožno.

Cukrovka typu II sa objavuje neskôr, keď už pankreas nedokáže tvoriť dostatok inzulínu a kontrolovať tak hladiny glukózy. Prípadne ak sa telesné bunky stanú voči inzulínu rezistentné. Na rozdiel od typu I, môže cukrovku typu II spôsobiť obezita. Vtedy nadmerný brušný tuk uvoľňuje chemické látky, ktoré narúšajú metabolický a kardiovaskulárny systém tela. 90% prípadov cukrovky sú druhého typu. Toto ochorenie sa rieši a niekedy dokonca aj zvráti pomocou zdravej stravy a liekov. Inzulínové injekcie nebývajú vždy potrebné. Na rozdiel od cukrovky typu I, pri ktorej neexistuje prevencia, cukrovke typu II sa vyhnúť možno. Prevenciou je udržiavanie zdravej hmotnosti a zdravé stravovanie.

Akým spôsobom ovplyvňuje cukrovka vypadávanie vlasov?

Hoci si odborníci nie sú istí, ako presne vedie cukrovka k vypadávaniu vlasov, sú dve pravdepodobné príčiny.

Cukrovka typu I je autoimunitné ochorenie. Abnormálne fungovanie imunitného systému ho núti tvoriť biele krvinky, ktoré napádajú telesné tkanivo. Vypadávanie vlasov sa objavuje pri mnohých autoimunitných ochoreniach. Predpokladá sa, že biele krvinky napádajú rastúce bunky vo vlasových folikuloch, folikulové bunky sa zmenšujú a rast vlasov sa spomalí. Následne dochádza k vypadávaniu vlasov a telesného ochlpenia z hlavy, obočia, mihalníc aj tela, ktoré sa označuje ako alopecia areata.

Vysoké hladiny cukru v krvi zase s postupom času ničia drobné cievy. Obzvlášť pri neliečenej cukrovke typu II sa môžu zničiť cievy na vlasovej pokožke. K vlasovým folikulom sa dostáva menej kyslíka aj živín. Výsledkom je rednutie vlasov a zastavenie tvorby nových vlasov. Teda, ak už raz vlasy vypadnú, nové vlasy nevyrastú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy