Pantenol – dokáže zahustiť vlasy?

Posledná úprava 04.05.2023

Vlasy môžu byť rôzne, dlhé, krátke, husté, riedke, pevné, tenké… Ak máte jemné vlasy, budete ich pravdepodobne chcieť aspoň trochu zahustiť a spevniť. Našťastie, pre tých z vás, kto túžite po hustejších, pevnejších vlasoch, existujú na trhu produkty, ktoré sú vytvorené presne na tento účel.

Ako spoznám, že mám nekvalitné vlasy?

Možno si myslíte, že máte riedke a jemné vlasy, existujú ale určité znaky, podľa ktorých možno určiť, ako riedke a jemné vaše vlasy skutočne sú. Prezrite si poriadne vlasy, aby ste mohli určiť ich pevnosť alebo jemnosť. Odporúča sa kontrolovať čisté vlasy, postupne po jednotlivých prameňoch. Odsledujte si, či sú jednotlivé vlasy ľahko viditeľné. Tenké vlasy nie sú dobre viditeľné. Ak máte tenké, jemné vlasy, iba ťažko ich budete cítiť medzi prstami. Stredne pevné a pevné vlasy vidno ľahko a pokiaľ ich skúšate prstami, ľahko ich pocítite.

Pantenol na jemné vlasy

Pantenol (alebo panthenol), známy aj ako vitamín B5, sa hojne používa v šampónoch a kondicionéroch, aby pomáhal spevniť vlasy. Pantenol sa označuje aj ako „skrášľovač“. Je vhodný pre ľudí s jemnými vlasmi. Ak vám rednú vlasy, čo môže indikovať vypadávanie vlasov, používanie pantenolu sa neodporúča. U ľudí, ktorým padajú vlasy, možno stanoviť poruchu rastu vlasov, napríklad alopeciu areatu alebo oveľa vážnejší zdravotný problém. Preto by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Čo dokáže pantenol?

Pantenol (panthenol) účinkuje rôznymi spôsobmi. Pantenol môže zlepšiť stav poškodených vlasov. Účinkuje tak, že zlepší elasticitu vlasov, podporí zadržiavanie hydratácie a vlasy sú pružnejšie. Pantenol patrí do skupiny B vitamínov. Ak sa však aplikuje na vlasy, získava provitamínovú formu a mení sa na kyselinu pantoténovú. Takto môže pantenol preniknúť do vnútra vlasov aj do korienkov vlasov. Vlasy získajú veľkú dávku vitamínu B, čím pomáha spevniť vlasy, a tiež podporiť rast vlasov. Panthenol môže zvýšiť priemer vlasov až o 10 percent.

V čom je pantenol iný?

Pantenol má podobné vlastnosti ako zmáčadlo (zvlhčovač). Zvlhčovače hydratujú vlasy. Pantenol zvyšuje hrúbku vlasov obnovovaním vlhkosti. V tom je rozdiel v porovnaní s inými produktami, ktoré iba „pokryjú“ vlasy, aby pôsobili hustejšie a pevnejšie.

Kúpiť či nekúpiť?

Ak máte krehké, jemné vlasy, vyskúšajte produkty starostlivosti o vlasy s obsahom pantenolu a iných B vitamínov ako je Biotín. Biotín je známy tým, že pomáha zlepšiť rast vlasov a je potrebný na normálne fungovanie buniek. Tí, kto trpia rednutím vlasov kvôli vypadávaniu vlasov, by sa mali skôr zamyslieť nad používaním produktov, ktoré striktne podporujú rast vlasov alebo bránia vypadávaniu vlasov. Vždy si prekontrolujte štítky na produktoch, aby ste si boli istí, že platíte za správny produkt pre váš typ vlasov.

Čítajte ďalej Vitamíny pre husté vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy