Biotin na vlasy – je biotín riešením pre plešatejúcich mužov?

Posledná úprava 27.04.2018

Biotín proti vypadávaniu vlasov

Hoci je biotín preukázateľné prínosný pri raste vlasov pre ľudí s nedostatkom biotínu, nemá žiadny vplyv pri mužskej vzorovej plešatosti. Mužská plešatosť je daná hormonálne a geneticky a biotín ako vitamín jednoducho mužskú plešatosť neovplyvní.

Biotín je jedným z mnoho vitamínov, ktoré zohrávajú úlohu pri raste zdravších a pevnejších vlasov. V posledných rokoch biotín na vlasy nabral veľmi na popularite. Množstvo produktov na vlasy, ktoré obsahujú biotín, sa stále zvyšuje.

Funguje ale biotin na vlasy ako liečba mužského plešatenia? Nuž, nie celkom. Biotín je síce skutočným prínosom pre rast vlasov, nerieši základný problém mužského vzorového plešatenia – genetiku a hormóny.

Je dobré pochopiť, prečo dochádza k mužskému vzorovému plešateniu, ako vplýva biotín na vlasy, teda na rast vlasov. Aj to, prečo nie je biotín najvhodnejšou prvou voľbou na liečbu vypadávania vlasov u mužov. Na čo je vlastne biotín skutočne dobrý a ako ho zaradiť do starostlivosti o vlasy?

Ako dochádza k mužskému plešateniu a prečo samotný biotín nepomôže?

Mužské vzorové Vypadávanie vlasov sa môže prejavovať rôzne – buď môže ísť o ustupujúcu vlasovú líniu alebo difúzne rednutie okolo temena, prípadne po celej hlave. Okrem niekoľkých výnimiek je kľúčovou príčinou vždy to isté – citlivosť na dihydrotestosterón, známejší pod skratkou DHT.

DHT je vedľajším produktom testosterónu. Keď telo tvorí testosterón, mení sa jeho malé množstvo na DHT. Toto DHT sa môže naviazať na receptory na vlasovej pokožke a spôsobiť to, že sa s postupom času zhoršuje kvalita vlasových folikulov. Výsledkom je ustupujúca vlasová línia alebo rednutie vlasov.

Keďže vlasové folikuly na čele a na temene hlavy majú najviac receptorov, ovplyvní ich vypadávanie vlasov zvyčajne ako prvé.

Každý človek je na DHT rôzne citlivý. Práve preto začínajú niektorí muži plešatieť skôr a iní majú aj v starobe plnú hlavu vlasov. Ak ste citliví na DHT, pravdepodobne začnete prichádzať o vlasy bez ohľadu na stravovanie či užívanie vitamínov.

A keďže biotín je vitamín, nemá na zmenu testosterónu na DHT žiaden vplyv. Má však overený a pozitívny dopad na rast vlasov. A preto je užitočným doplnením výživových doplnkov pre rast vlasov spolu s niečím, čo blokuje DHT (saw palmetto, minoxidil, finasterid).

Biotín dokáže zastaviť vypadávanie vlasov, ale iba ak je spôsobené nedostatkom biotínu

Pri jednej príležitosti je biotín pri zastavení vypadávania vlasov účinný – ak trpíte na nedostatok biotínu.

Nedostatok biotínu v takom veľkom rozsahu je však v skutočnosti veľmi zriedkavý problém. Lepšie povedané, pravdepodobne nie je primárnou príčinou vypadávania vlasov. V priemere trpí na nedostatok biotinidázy jeden človek z 137 400. Príznaky nedostatku sú badateľné už v prvých mesiacoch života človeka.

Strata vlasov býva zvyčajne tým miernejším príznakom nedostatku biotínu. Ľudia, ktorým chýba biotín, mávajú často červenú šupinatú pokožku okolo očí, nosu, úst aj genitálií. Ďalšími príznakmi sú záchvaty, letargia, zdrevenelé končatiny, halucinácie a depresie.

Jeden z potenciálnych indikátorov nedostatku biotínu sú aj slabé, krehké nechty, ktoré ľahko praskajú a štiepia sa. Nízke hladiny biotínu sú spájané aj s nechutenstvom.

Jednoducho povedané, nedostatok biotínu je u zdravých, dobre živených ľudí veľmi zriedkavý. Prekvapivo bežný je však u tehotných žien. Dokonca až polovica tehotných žien trpí na marginálny nedostatok biotínu.

Keďže sa ale momentálne bavíme o plešatejúcich mužoch, nemusia sa títo nedostatku biotínu z dôvodu tehotenstva obávať. U mužov je vypadávanie vlasov spôsobené nedostatkom biotínu veľmi zriedkavé. U mužského pokolenia je vypadávanie vlasov spôsobené prevažne genetickými a hormonálnymi faktormi.

Neznamená to však, že nie je dobré používať výživový doplnok s biotínom na vlasy

Nedostatok biotínu pravdepodobne nebude príčinou vypadávania vlasov u mužov, neznamená to však, že užívanie biotínu ako výživového doplnku je zlý nápad.

Biotín je totiž účinnou pomôckou, ktorá ľuďom s rednúcimi a stenčujúcimi sa vlasmi dokáže urýchliť a posilniť rast vlasov.

Zaujímavé je, že väčšina výskumov týkajúcich sa biotínu sa týka žien. Znamená to tiež, že účinok u mužov nemusí byť rovnaký. A keďže väčšina ľudí neje pravidelne potraviny bohaté na biotín, je celkom vhodné dodať ho telu prostredníctvom výživového doplnku. A to ako u mužov, tak u žien.

Biotín nie je toxický, teda nemá negatívne účinky na pečeň či iné orgány, ak užívate biotín na vlasy (alebo nechty). Podľa výskumov môžu ľudia bezpečne užívať biotín aj vo vyšších dávkach, a to bez hroziacich zdravotných problémov.

Biotín nie je žiadny problémový doplnok, napriek tomu je pri užívaní iných liekov na predpis vhodné poradiť sa s lekárom predtým, než ho začnete užívať.

Dôležitý fakt je, že je biotín vitamín rozpustný vo vode. Na to, aby bol účinný, musí byť užívaný orálne.

Je biotín na vlasy nutný pri prevencii mužského vypadávania vlasov?

Povedané jedným slovom, nie. Biotín má overený účinok, pokiaľ ide o rast vlasov u ľudí trpiacich na nedostatok biotínu. Na mužské vzorové plešatenie však biotín vplyv nemá. Mužské vzorové plešatenie je hormonálne a genetické. A biotín ako vitamín jednoducho do tohto procesu zapojený nie je.

Nie je samozrejme na škodu pridať biotín do starostlivosti o vlasy. Ten však mužské vypadávanie vlasov ani nezastaví ani nespomalí. Na to potrebujete látky blokujúce DHT.

Biotín dokáže posilniť existujúce, rastúce vlasy. Nečakajte však od neho, že vám vďaka biotínu začnú opäť rásť vlasy tam, kde už nerástli...

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy