Domov / / / / Vypadávanie vlasov a obnova vl...

Vypadávanie vlasov a obnova vlasov u žien

Posledná úprava 01.08.2019

Vzhľadom k tomu, že operácia na obnovu vlasov je dobrá voľba pre takmer 90% plešatých mužov, ženy si myslia, že budú tiež dobrými kandidátkami, ale zvyčajne to nie je tak. Len veľmi málo žien má typ vypadávania vlasov, ktoré ich robia vhodnými kandidátmi. Väčšina žien trpí difúznou stratou vlasov, celkové rednutie vo všetkých oblastiach hlavy, vrátane bokov a zadnej časti, čo sú oblasti, ktoré sa využívajú ako darcovské miesta u mužov. Vlasy na transplantáciu do iných oblastí hlavy sa vyberajú práve z týchto miest.

U mužov sa darcovské oblasti volajú stabilné oblasti, čo znamená, že vlasy a folikuly v týchto oblastiach nie sú ovplyvnené dihydrotestosterónom (DHT), ktorý zmršťuje folikuly inde na hlave. To je situácia, u tých s androgénnou alopéciou, alebo čo sa bežne nazýva vzorové vypadávanie vlasov.

Pri ženskom vzorovom vypadávaní vlasov, sú však tieto darcovské oblasti zvyčajne nestabilné. Plešatejú rovnako ako ostatné oblasti hlavy. Darcovské oblasti u žien sú ovplyvnené DHT, ktoré ničí folikuly. To znamená, že ak odstránite vlasy a príslušné folikuly z týchto darcovských oblastí u žien a presadíte ich do iných oblastí, tiež vypadnú. Každý lekár, ktorý sa pokúsi transplantovať vlasy z nestabilného darcovského miesta je potenciálne neetický a môže sa len snažiť získať peniaze pacienta.

Ďalší rozdiel medzi mužským a ženským plešatením je predná vlasová línia. Na rozdiel od mužov, ženy s vypadávaním vlasov majú tendenciu udržať si čelnú vlasovú líniu. Nemusia sa báť toho, že potrebujú transplantáciu vlasov, aby si orámovali tvár a namiesto toho sa viac zaujímajú o stratu objemu navrchu a zo zadu. Transplantácia vlasov ale veľmi nezväčší objem. Je to jednoducho presun vlasov z jedného miesta na druhé.

Ktoré ženy sú vhodnými kandidátkami na transplantáciu vlasov?

Podľa odborníkov je len veľmi malé percento žien kandidátkami na operáciu transplantácie vlasov. Asi 2% až 5% žien s vypadávaním vlasov takáto operácia pomôže. Sú to:

  • Ženy, ktoré trpia vypadávaním vlasov v dôsledku mechanickej alebo trakčnej (nehormonálnej) alopécie.
  • Ženy, ktoré mali predchádzajúcu kozmetickú alebo plastickú operáciu a majú a obavy o stratu vlasov okolo jaziev.
  • Ženy, ktoré majú zreteľný vzor plešatenia, podobný ako mužské plešatenie. To zahŕňa ústup vlasov, rednutie vlasov na temene, a darcovskú oblasť, ktorá nie je ovplyvnená androgénnou alopéciou.
  • Ženy, ktoré trpia vypadávaním vlasov v dôsledku traumy, vrátane popálenín, jaziev z nehôd a poleptania.
  • Ženy s alopecia marginalis, ochorením, ktoré vyzerá veľmi podobne ako trakčná alopécia.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy