Domov / / / Prírodné možnosti liečby vypad...

Prírodné možnosti liečby vypadávania vlasov – ktoré fungujú a ktoré nie?

Posledná úprava 08.01.2019

V online svete môžete nájsť množstvo tipov a nápadov na prírodnú liečbu vypadávania vlasov. Tu je zopár z takých, ktoré fungujú. No popíšeme si aj zopár tipov, ktoré príliš nezaberajú a ako prírodná liečba vypadávania vlasov sa zatiaľ oficiálne neosvedčili.

Cibuľová šťava

Hlavnou myšlienkou pri tomto tipe je, že sa v cibuľovej šťave nachádza síra. Neexistuje mnoho výskumov na túto tému. Prebehol však krátkodobý 2-týždňový test s ľudmi trpiacimi na alopecia areata. Polovica z nich si nanášala na vlasovú pokožku cibuľovú šťavu dvakrát denne, druhá polovica iba vodu. Po dvoch týždňoch narástlo zopár vlasov u 74% ľudí z cibuľovej skupiny. V druhej skupine šlo o 13%. Ak teda tento cibuľový recept vyskúšate, pridajte si niečo na zamaskovanie pachu.

Železo

Dôležitá látka, ktorá pomáha telu s tvorbou krvi. Nízke hladiny železa sa spájajú aj s vypadávaním vlasov. Úplne presný princíp síce zatiaľ známy nie je, ale jedzte dostatok mäsa, rýb a hydiny, tiež tofu, brokolicu, špenát a zelenú zeleninu. Samozrejme, anémiu by ste si pravdepodobne všimli ešte skôr ako by vám kvôli nedostatku železa začali padať vlasy. Užívanie železa treba konzultovať s lekárom. Ak by ste ho brali priveľa, môže dôjsť k zvracaniu či zápche.

Biotín

Niektorí lekári predpisujú pri vypadávaní vlasov ako prvú pomoc biotín (vitamín B7). Častokrát sú výsledky dobré. Biotín je dobrý aj pre pleť a pre nechty, takže pacienti udávajú celkovo zlepšený stav. Ak chcete získať biotín priamo zo stravy, jedzte vajcia, pšeničné klíčky alebo huby. Ak si budete kupovať šampóny proti vypadávaniu vlasov, upozorňujeme, že o fungovaní lokálneho použitia biotínu neexistujú žiadne osvedčené dôkazy.

Zinok

Zinok je zapojený do väčšiny procesov v tele, ktoré sú dôležité pre život. Okrem toho posilňuje folikuly, tiež zase posúvajú živiny samotným vlasom. Telo si nedokáže zinok uchovať, preto ho v strave potrebujete každý deň. Ak máte nízke hladiny zinku, mohlo by údajne jeho užívanie pomôcť pri vypadávaní vlasov. Znovu, na potvrdenie tohto predpokladu sú potrebné ďalšie výskumy.

Saw palmetto

Ide o plod zo stromu serenoa plazivá, čo je druh palmy. Mnohí túto prírodnú liečbu vypadávania vlasov považujú za zázrak. Saw palmetto bráni v štiepení testosterónu na DHT, pritom práve DHT je častým vinníkom pri vypadávaní vlasov. Možno ho pritom používať lokálne aj perorálne.

Aromaterapia

Santalové drevo, levanduľa, rozmarín a tymián, teda silice a oleje z týchto rastlín sa ako prírodná liečba vypadávania vlasov používa už stovky rokov. Údajne totiž obsahujú čosi, čo podporuje rast vlasov. Môžete si každý večer dopriať dvojminútovú masáž hlavy, pričom použijete jeden či dva z týchto éterických olejov. Hlavu si potom prekryte teplým uterákom, oleje sa lepšie vstrebú. Bonus tohto receptu proti padaniu vlasov je fakt, že budete príjemne voňať a pri masáži trochu zrelaxujete.

Kremík

Zvýšené hladiny tohto bežného prvku dokážu spomaliť vypadávanie vlasov. Navyše budú vaše kadere lesklejšie. V lekárňach nájdete mnoho verzií kremíku. Najlepšie sa však údajne do tela vstrebáva kyselina ortokremičitá. Opäť však treba zámer prekonzultovať s lekárom.

Selén

Niektoré výživové doplnky na podporu rastu vlasov obsahujú aj prvok nazývaný selén. Pomáha telu odbúravať toxíny, ktorým ste vystavení – napríklad kvôli cigaretovému dymu alebo znečistenému vzduchu. Súčasne udržujú zdravé folikuly. Pri testoch na myšiach začali tieto strácať ochlpenie, keď mali nízke hladiny selénu. U ľudí to však nateraz nebolo preukázané. Práve naopak, priveľa selénu môže vypadávanie vlasov spôsobiť. Nevraviac o problémoch s pamäťou.

Melatonín

Melatonín pravdepodobne poznáte ako „hormón spánku“. Mnohí ľudia ho užívajú pri nespavosti. Ale krém s melatonínom dokáže okrem iného aj podporiť rast vlasov a spomaliť vypadávanie vlasov. Dôvod nateraz stále nie je jasný. Každopádne, v rámci testu si ľudia vtierali do vlasovej pokožky zmes melatonínu. Po 30 dňoch zaznamenali zmiernenie padania vlasov. Možno im skutočne pomohol práve melatonín.

Olej z dyňových jadierok

Denná dávka oleja z dyňových jadierok, podávaná perorálne, môže tiež navrátiť vlasy na svoje miesto. Aspoň podľa jednej malej štúdie. Po šiestich mesiacoch užívanie oleja sa zvýšilo množstvo vlasov o 40%. Pýtate sa, ako môže táto liečba proti vypadávaniu vlasov fungovať? Podobne ako saw palmetto, aj dyňové jadierka bránia testosterónu v premene na DHT. A DHT ako vieme, ničí folikuly.

Zelený čaj

Extrakt vyrábaný zo zeleného čaju pomáha pri mnohých zdravotných problémoch, vrátane vypadávania vlasov. Zložka nazývaná EGCG pomáha pri raste vlasov. Bol však testovaný na myšiach, nie na ľuďoch. Užívanie bolo tiež dlhodobé, 6 mesiacov.

Plazma bohatá na krvné doštičky - trombocyty (PRP)

Lekári niekedy injekčne aplikujú PRP, z vlastnej krvi dotyčného. Potom sa lepšie hoja rany po chirurgickom zákroku. PRP má vysoký rastový faktor. Preto dokážu pomôcť v raste aj vlasom. Z krvi sa v centrifúge oddelí plazma, následne sa injekčne vstrekne do rôznych oblastí na vlasovej pokožke. Ľudia, ktorí túto procedúru podstúpili tvrdia, že im začali vlasy znovu rásť, a boli pevnejšie než predtým.

Aminokyseliny

Aminokyseliny sú stavebnými blokmi proteínov. Pomáhajú telu pracovať a fungovať tak ako má. Niektoré aminokyseliny – napríklad cysteín a L-lyzín – zohrávajú obzvlášť dôležitú úlohu pri zachovaní zdravého rastu vlasov. Nemusíte ich však užívať vo forme výživového doplnku. Stačí, aby ste sa zdravo stravovali. Medzi vhodné zdroje patrí tvaroh, cottage syr, ryby, vajcia, semená a orechy, celé zrná aj mäso.

Správna starostlivosť o vlasy

V niektorých prípadoch postačí proti nadmernému padaniu vlasov aj drobná a ľahká zmena. Buďte jemní pri umývaní, sušení aj česaní svojich vlasov. Obmedzte používanie kuliem a žehličiek na vlasy. Tie môžu vlasy oslabiť a poškodiť. Rovnako im nesvedčia upnuté tuhé účesy – copy, dredy, stiahnuté vlasy. Ak fajčíte, je ideálny čas prestať s tým. Ani fajčenie totiž zdraviu vlasov neprospieva.

Skroťte stres

Ak máte práve ťažké a stresové obdobie, môže mať za následok aj vypadávanie vlasov. Snažte sa preto stresu zbaviť, vyskúšajte techniky ako je meditácia, hlboké dýchanie, riadená predstavivosť, relaxačné techniky, prípadne pomoc psychológa. Výborným riešením je aj cvičenie.

Netreba však zabúdať, že najlepší spôsob liečby vypadávania vlasov závisí vždy od samotnej príčiny padania vlasov. Obráťte sa preto aj na svojho lekára, aby vám pomohol stanoviť presnú príčinu problému.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy