Ktoré sú najlepšie vitamíny proti šediveniu vlasov?

Posledná úprava 13.04.2023

Keď začne muž šedivieť na skráňach a postupne sa šediny objavujú po celej hlave, označuje sa jeho vzhľad diplomaticky ako distingvovaný, dôstojný, a stále pohľadný.

Ak sa začnú objavovať šediny u ženy, zrazu pôsobí staro a vidno na nej pribúdajúce roky. A hoci možno úžasne vyzerať aj so šedinami, ženy preferujú likvidovanie akýchkoľvek náznakov starnutia. V prípade vlasov ide jednoducho o ich farbenie. Existujú však aj iné možnosti, ako zatočiť s neželanými šedinami. Okrem prírodného farbenia vlasov sem môžete zaradiť aj vitamíny proti šediveniu vlasov. Začnime však pekne po poriadku.

Farba vlasov

Farbu vlasov určujú pigmentové bunky nazývané melanocyty, ktoré sa nachádzajú vo folikuloch. Melanocyty produkujú melanín, ten sa uchováva v jadre, v strede folikulu. Tak ako vlasy rastú, tvorí sa aj farba podľa pigmentu zadaného v genetickej informácii. Vlasy však počas života svoju farbu menia. Blonďavé či takmer bielovlasé dieťatko môže mať nakoniec v puberte či dospelosti hnedé vlasy. A s pribúdajúcim vekom sa vlasy neustále menia. Poslednou zmenou je stav, kedy melanocyty postupne ukončia svoju aktivitu, až prestanú tvoriť farbu úplne. Výsledkom sú potom šedivé alebo snehobiele vlasy. Ak ešte vo vlasoch ostáva trochu pigmentu, sú vlasy zvyčajne šedivé.

Biele vlasy už neobsahujú žiaden melanín, všetko čo „presvitá“, je farba keratínu, teda proteínu, ktorý tvorí vlasy samotné. Zastavenie produkcie melanínu je však súčasťou prirodzeného procesu starnutia.

Muži začínajú šedivieť okolo tridsiatky, ženy približne okolo tridsaťpäťky. Predčasné šedivenie nastane, ak ide o mladšieho človeka, dokonca sa môže objaviť aj u detí. Príčina spustenia predčasného šedivenia nie je úplne jasná, môže ísť o následok choroby alebo autoimunitných ochorení.

Šedivenie vlasov

Otázkou ani tak nie je, či k šediveniu vlasov dôjde, ako skôr kedy k nemu dôjde. Šediny sú nezvratnou súčasťou starnutia zdedenou po predkoch. Či už ste tmavá brunetka alebo gaštanová ryšavka, vlasy jedného dňa začnú vyrastať v odtieni šedej či úplne biele. Ak si spomeniete, kedy začali šedivieť vaši rodičia, máte približný vek, kedy začnete šedivieť aj vy.

Šedivenie vlasov však môžu urýchliť už spomínané choroby či zdravotné problémy. Problémy so štítnou žľazou, ale aj nedostatok vitamínu B12 sa spája so skorším nástupom šedivenia vlasov. Príčinou šedivenia môže byť aj kožné ochorenie vitiligo, aj tu prichádza telo o melanocyty.

Predčasné šedivenie môže spustiť aj operačný zákrok na bruchu a črevách, napríklad bajpas žalúdka. Tiež skorý nástup menopauzy alebo fajčenie.

Prevencia šedivenia pomocou vitamínov

Pýtate sa, ktoré sú tie najvhodnejšie vitamíny proti šediveniu vlasov?

Vitamín A

Vitamín A, betakarotén, pomáha pri tvorbe zdravého mazu. Táto olejnatá látka, sébum, je tvorená mazovými žľazami, ktoré sa nachádzajú tesne pod kožou.

Vitamín C

Okrem všetkým dobre známych vlastností pre zdravie je vitamín C aj antioxidant. Pritom práve antioxidanty chránia bunky pred oxidáciou, pred ich poškodením.

Vitamíny B6 a B12

Oba patria do skupiny B komplexu, prospievajú zdraviu pokožky aj vlasov. B6 môže pomôcť obnoviť pôvodnú farbu vlasov po chorobe alebo v prípade, že bola strata farby spôsobená nedostatkom B vitamínu. Udržiava totiž produkciu melanínu v normále.

Kyselina para-aminobenzoová (PABA) a kyselina pantoténová (B5)

Aj tieto patria do rodiny B vitamínov. Pomáhajú pri spomalení nástupu šedivenia. Predpokladá sa, že ich kombinácia pomáha zachovať produkciu pigmentu vo vlasoch, takže môžu pomôcť brzdiť šedivenie. Hlavne ak je príčinou šedivenia stres, môžu B vitamíny pomôcť, pretože ich množstvo v tele pri strese klesá.

Biotín

Nedostatok biotínu, vitamínu B7, sa spája s predčasným vypadávaním vlasov aj predčasným šedivením. Aby sa maximalizoval potenciál biotínu, je vhodné kombinovať ho napríklad s vitamínom B5 a inozitolom.

Inozitol

Ide o látku, ktorá sa nachádza v tele prirodzene. Podporuje rast a celkové zdravie vlasov.

Niacín, vitamín B3

Niacín prispieva k správnemu prúdeniu krvi do vlasovej pokožky, tak sa môžu následne dostatočne vyživovať aj vlasové folikuly.

Vitamín E

Podporuje správny prísun krvi do vlasovej pokožky, tým bráni padaniu vlasov a poškodeniu vlasov.

Vitamíny potrebné pre zdravý rast vlasov, ktoré si zachovajú svoju farbu, sa nachádzajú napríklad v citrusoch, jahodách, kivi, ananáse, melóne, v listovej zelenine, zemiakoch, paprike, rastlinných olejoch, surových semiačkach, kvasniciach, melase, vajciach, pečeni, ryži, mlieku, tiež v rybách, morčacom a kuracom mäse a červenom mäse.

Prevencia šedivenia pomocou minerálov

Ktoré prvky, teda minerály, dokážu pomôcť proti šediveniu vlasov? Tu je 6 najdôležitejších, okrem boja proti šedinám sú veľmi prospešné aj pre celkové zdravie vlasov.

Vápnik (kalcium)

Vápnik je potrebný pri každej starostlivosti o vlasy – či už ide o ich ošetrenie alebo správnu výživu.

Chróm

Kontroluje hladiny cukru v krvi, čím priamo ovplyvňuje množstvo rastúcich vlasov.

Meď

Pomáha udržiavať silné a zdravé vlasy, pomáha pri poškodených vlasoch.

Jód

Používa sa pri problémoch štítnej žľazy. Práve štítna žľaza býva zodpovedná za padanie vlasov a príliš suché vlasy.

Zinok

Pomáha vlasovej pokožke aj pri poškodených vlasoch.

Železo

Železo je potrebné, aby sa človek nestal chudokrvným. Anémia totiž znamená, že chýbajú krvinky, ktoré by mali presúvať kyslík a výsledkom môže byť aj vypadávanie vlasov a poškodené vlasy.

Je pravda, že šedivenie vlasov nemožno zastaviť, dokážeme ho iba spomaliť. A to aj s pomocou vyššie uvedených vitamínov a minerálov. Ak ich zaradíme do jedálnička, môžu pomôcť telu uchovať vlasy dlhšie s pôvodnou farbou. Ak genetika nepustí a jednoducho sa melanín napriek všetkej snahe minie, budú práve vďaka týmto látkam aj šedivé vlasy zdravé, žiarivé a štýlové a to napriek postupnému šediveniu. Navyše prospievajú celkovému zdraviu, takže sa budete celkovo cítiť oveľa lepšie a vitálnejšie.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy