Alergia na farby na vlasy a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 13.10.2021

Alergie sú známym faktorom pri vypadávaní vlasov. Niekedy môžu spôsobiť, že folikuly začnú vlasy vypudzovať bez toho, aby to spôsobovalo bolesť. Keď zistíte, že problémom je alergia, je ďalším krokom zistiť, čo ju spôsobuje. Stravovanie, znečistenie a lieky sú bežnými spúšťačmi, niekedy je ale problém spôsobený niečím, o čom ste mysleli, že vám pomáha – napríklad taká alergia na farby na vlasy.

Ako zistiť, či sa vás týka alergia na farbu na vlasy

Alergie na farbu na vlasy môžu spôsobiť Vypadávanie vlasov dvoma spôsobmi.

  1. Môžu dráždiť folikuly na vlasovej pokožke, takže vlasy padajú oveľa rýchlejšie.
  2. Môžu spôsobiť závažné svrbenie, to vedie ku škriabaniu, čím si poškodzujete folikuly. Vlasy sa vám kvôli tomu môžu lámať od koreňa. Ak by ste sa aj pokúšali odolať škriabaniu, môžete sa škriabať podvedome počas spánku.

Keďže sa obe tieto formy vypadávania vlasov môžu vyskytnúť aj ako dôsledok iných zdravotných problémov, nejde o zrejmé indikátory alergie na farbu na vlasy. Medzi výrazné príznaky, ktoré treba sledovať, patrí svrbenie alebo bolesť na ušiach a očných viečkach. Koža okolo očí môže zapuchnúť, samotné oči môžu byť podráždené, prípadne môžu slziť viac ako zvyčajne. Ak máte dlhé vlasy, môžete pociťovať svrbenie a začervenanie na krku a ramenách.

Prečo dochádza k alergiám na farbu na vlasy?

Existuje mnoho rôznych typov farieb na vlasy. Niektoré chemické látky sa však nachádzajú vo väčšine z nich. Tiež dokážu dráždiť pokožku. Toto podráždenie presvedčí telo, ktoré je napadnuté a spúšťa imunitnú odpoveď, ktorá vedie k opuchom, bolesti a svrbeniu.

Najviac problémovou prísadou vo farbách na vlasy je parafenylenediamín (známy aj ako PPD). Je prítomný vo väčších množstvách v tmavších farbách na vlasy. Pri zmiešaní s oxidačným činidlom počas procesu farbenia môže spôsobiť miernu až závažnú alergickú reakciu. Pretože o ňom bude váš imunitný systém zmýšľať ako o nebezpečenstve, bude sa táto reakcia pravdepodobne zakaždým zhoršovať (ak si vlasy farbíte pravidelne).

PPD alergie môžu urobiť telo ešte citlivejším na iné typy alergií, vrátane alergií na jedlo a lieky. Znamená to, že by ste lekárovi o svojom probléme s farbou na vlasy mali povedať. Spomenúť by ste ho mali aj pri podaní lokálneho anestetika, môžu tam byť použité rovnaké chemické látky.

Bezpečnejšie farby na vlasy

Hoci je PPD najčastejší spúšťač, ak sa objaví alergia na farbu na vlasy, problémy môžu spôsobiť aj iné prísady vo farbách na vlasy. Väčšina ľudí ale nezažíva vypadávanie vlasov po použití heny a väčšiny dočasných farieb. Sú totiž bezpečnejšie ako trvalé farby na vlasy.

Medzi najbezpečnejšie druhy farieb na vlasy patria metalické farby, niektorí ľudia na ne ale reagujú podráždením pokožky. Ak používate farby na vlasy, ktoré nevyžadujú oxidáciu, je vždy vhodné vykonať test na malom kúsku kože. Naneste malé množstvo farby na predlaktie, nechajte pôsobiť 10 minút a potom ju zmyte dostatočným množstvom vody. Ak miesto nie je ani bolestivé ani svrbivé, môžete podľa všetkého používať farbu na vlasy bez hroziacich problémov.

Ako postupovať, ak sa u vás prejaví alergia na farbu na vlasy

Ak máte podozrenie, že trpíte alergickou reakciou, umyte si farbu z vlasov čo najrýchlejšie. Vypite jednu až päť šálok vody, aby ste vyplavili toxíny z tela. Pri detoxikačnom procese môže pomôcť aj harmančekový čaj. Použiť ho môžete aj ako oplach na vlasovú pokožku. Takto by ste mali zmierniť samotné vypadávanie vlasov.

Po prijatí týchto okamžitých opatrení je dôležité venovať mimoriadnu starostlivosť vašim vlasom. Nečešte ich nasledujúcich 24 hodín. Ak máte dlhé vlasy, vypnite si ich nahor, najlepšie látkovou gumičkou. Takto vlasy odľahčíte a zmiernite tlak na korienky. V noci ich zabaľte do šatky alebo do kusu látky. Vzduch bude môcť prenikať k vlasovej pokožke a tá bude môcť dýchať. Zabránite tak škriabaniu hlavy.

Niekedy sa stane alergia na farbu na vlasy, respektíve samotná farba na vlasy natoľko problematická, že farbenie vlasov už pre vás nebude vôbec prichádzať do úvahy. Budete sa musieť zmieriť so svojou vlastnou farbou. Nezabúdajte, je lepšie mať zdravé šedivé vlasy, než vlasy síce farebné, ale zato preriednuté a vypadávajúce.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy