Domáca liečba – vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 19.04.2017

Niektoré z domácich receptov na problémy so ženským padaním vlasov zahŕňajú zlepšenie cirkulácie a krvného obehu v pokožke hlavy, udržiavanie správneho pomeru minerálov a vitamínov v tele, používanie jojobového oleja, saw palmetta, rozmarínu, oleja z tuku pštrosa Emu (emu olej), biotínu, šalvie, požltu farbiarskeho a sladkého drievka. Čo sa týka celkového správania, mali by ste sa vyhnúť takzvaným nárazovým diétam, snažiť sa vyhnúť depresiám a ak je to možné, zmierniť úzkostlivosť.

Väčšina ľudí si spája plešatenie a stratu vlasov s mužmi. Je to však problém, ktorý sa týka miliónov žien po celom svete. Tak ako u mužov, súvisí nadmerné padanie vlasov s vekom, dochádza k nemu ale až neskôr počas života. Naopak, muži trpia už skorým nástupom plešatenia a vypadávania vlasov. Existuje ženská vzorová plešatosť, sú ale desiatky ďalších dôvodov, prečo ženám začnú padať vlasy.

Bez snahy o zovšeobecňovanie, ženy o svoj vzhľad dbajú oveľa viac, aj pokiaľ ide o účes. Takže myšlienka, že by mali ostať plešaté, je pre väčšinu žien odstrašujúca. Našťastie existuje množstvo prípravkov, ktoré sú efektívnou prevenciou padania vlasov, prípadne dokážu stimulovať rast nových vlasov!

Tak ako u mužov, k plešateniu dochádza, pretože vlasové folikuly, z ktorých vyrastajú vlasy, sa zablokujú alebo prestanú fungovať. Môže ísť o fyzické zablokovanie spôsobené lupinami, mazom, špinou alebo mŕtvymi kožnými bunkami. Alebo sa tak môže udiať v dôsledku choroby či voľných raidkálov, ktoré vyvolávajú dysfunkcie vo vlasatej časti hlavy a folikulových bunkách. To znamená, že môžete buď zabrániť chorobnému stavu, alebo môžete liečiť symptómy v snahe znížiť závažnosť svojho vypadávania vlasov. Než ale začnete liečiť symptómy alebo preventívne skúsite zabrániť ich vzniku, mohlo by byť vhodné pochopiť niektoré z bežných príčin straty vlasov u žien.

Príčiny padania vlasov u žien

Niektoré z príčin padania vlasov môžu byť rovnaké ako u mužov, napríklad alopécia (vo všetkých troch formách). Sú však určité príčiny, ktoré sú špecifické pre dané pohlavie. Nižšie sú uvedené najčastejšie príčiny všeobecného aj špecifického vypadávania vlasov.

  • polámané vlasy (kvôli fyzickému krúteniu alebo ťahaniu),
  • abnormality vlasu,
  • nedostatok železa,
  • nedostatok biotínu (nedostatok vitamínu B),
  • syfilis,
  • ochorenie kože, ktoré vedie ku zjazveniu folikulov,
  • autoimunitné ochorenia,
  • chemoterapia a iná rádioterapia,
  • dočasná strata vlasov po chirurgickom zákroku, v tehotenstve alebo kvôli chorobe,
  • hormonálna nerovnováha alebo ochorenie štítnej žľazy.

Za normálnych okolností spôsobujú tieto dôvody mierne bodové Vypadávanie vlasov alebo postupnú stratu vlasov po celej hlave. Vo vážnejších prípadoch alebo dlhšie pretrvávajúcich príčinách padania vlasov, môže dôjsť k úplnej plešatosti, tak ako to často vidieť u mužov. U ženského pohlavia je to však menej časté.

Domáce prípravky na padanie vlasov u žien

Problémy s obehom

Je potrebné nechať krv a kyslík prúdiť do všetkých častí tela. Mnohí ľudia so zlou cirkuláciou však zisťujú, že im odumierajú bunky na pokožke hlavy, čo znamená, že im prestávajú rásť vlasy. Preto je dôležité stimulovať cirkuláciu krvi a udržiavať správne hladiny železa v tele. Nedostatočnosť železa sa nazýva anémia a bez železa nie ste schopní tvoriť červené krvinky. Okrem železa je dôležité stimulovať samotný povrch pokožky, ktorá čerpá krv do danej oblasti a stimuluje rast vlasov a život v bunkovej folikule. Masáž pokožky hlavy je jeden z najlepších spôsobov, ako takýto prínosný tok krvi vyvolať. Ak majú ale vaše vlasy tendenciu vypadávať v zhlukoch, keď ich triete (napríklad kefou na vlasy alebo pri šampónovaní), nebudete si chcieť vlasy masírovať príliš často, pretože tým padanie vlasov iba zhoršíte.

Deficit vitamínov a minerálov

Ako bolo spomenuté už vyššie, nedostatok železa môže byť problémom, ak trpíte na padanie vlasov. Ešte dôležitejším prvkom pre zdravé vlasy sú vitamíny B komplexu. Špecifická forma vitamínu B, nazývaná biotín, je extrémne dôležitá pri raste a zdraví vlasov. Musíte v tele udržiavať správne množstvo biotínu. Väčšina žien považuje tento spôsob za najlepšie riešenie liečby straty vlasov. Často dôjde k zlepšeniu rastu vlasov a jasnému zastaveniu vypadávania vlasov.

Jojobový olej

Jojobový olej je silným domácim liekom, ktorý sa používa už stovky rokov. Má výrazný vplyv na rast vlasov, ak ho votriete do vlasovej pokožky a do vlasov, hlavne v miestach, kde ste zaznamenali úbytok vlasov.

Saw palmetto

Saw palmetto je pri ženskom padaní vlasov obzvlášť účinný prostriedok. Je známe tým, že blokuje tvorbu dihydrotestosterónu, čo je hormón, ktorý zabíja vlasové folikuly, čo následne vedie k vážnemu padaniu vlasov. Takýto druh hormónov často vedie k alopécii, takže užívanie väčšieho množstva saw palmetta môže výrazne zlepšiť zdravotný stav vašich vlasov.

Rozmarín

Rozmarín sa pre udržanie zdravých vlasov používa už po stáročia. Najviac odporúčaný spôsob jeho použitia je ako zmes s mandľovým olejom. Možno ju aplikovať priamo na vlasovú pokožku a problematickú časť vlasov.

Tuk z emu

Toto je ďalší z tukov, ktorý je prírodnými liečiteľmi bežne odporúčaný ako prostriedok pri vypadávaní vlasov u žien. Vo všeobecnosti tuk z emu funguje ako hydratačná látka a stimuluje rast vlasov vo folikuloch. Možno ho aplikovať priamo na vlasovú pokožku.

Sladké drievko

Môže ísť o veľmi efektívny spôsob prevencie tvorby dihydrotestosterónu, podobne ako saw palmetto. Dihydrotestosterón sa tvorí z testosterónu, ale sladké drievko nedovolí hormónom, aby prešli touto transformáciou.

Požlt farbiarsky

Ak chcete zvýšiť cirkuláciu, je vhodné pridať do jedálneho lístka požlt farbiarsky. Je známy tým, že je dobrým vazodilátorom, ktorý špecificky otvára krvné cievy v pokožke hlavy. Vazodilátory znižujú krvný tlak uvoľnením krvných ciev, tým sa zvýši prísun krvi a kyslíka k bunkám vlasovej pokožky a stimuluje sa rast vlasov.

Draslík

Potraviny ako banány je vhodné konzumovať, pokiaľ trpíte na padanie vlasov. Rovnako ako požlt farbiarsky je aj draslík veľmi silným vazodilátorom a môže významne zlepšiť cirkuláciu krvi do buniek na pokožke hlavy. Tiež pomáha spravovať rovnováhu tekutín v tele, čím sa bunky správne udržiavajú a to je v konečnom dôsledku prevenciou problémov vyskytujúcich sa na folikuloch.

Nárazové diéty

Nárazové diéty môžu byť veľmi nebezpečné, pretože rozhodia rovnováhu telesných hormónov. Pokiaľ dramaticky chudnete alebo priberáte, je častým dôvodom fakt, že ani vaša štítna žľaza nepracuje správne. Keď sa vaše hormóny dostanú z rovnováhy, môže sa testosterón veľmi ľahko premeniť na dihydrotestosterón, ktorý zabíja folikulové bunky. Inými slovami, stravujte sa zdravo a dodržujte zdravé diéty a zásady zdravého stravovania!

Depresie a úzkostlivosť

Ak trpíte depresiami alebo zvýšenou úzkostlivosťou, môže to významne ovplyvniť aj vašu hormonálnu rovnováhu. To znamená, že váš psychický stav môže ovplyvniť stav fyzický.

Je vždy dobré, pokiaľ svoje zdravotné problémy prekonzultujete s lekárom, obzvlášť, ak sú závažné. Domáce prípravky by mali byť možnosťou, ako doplniť tradičnú liečbu. Ak ste ale úplne proti umelým liekom, mohla by byť kombinácia týchto domácich prostriedkov tou alternatívou, ktorá významne zlepší vaše problémy s vlasmi.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Blízke témy