Domov / / Čo by ste mali vedieť o šedive...

Čo by ste mali vedieť o šedivení vlasov?

Posledná úprava 29.01.2019

Je úplne normálne a bežné, že sa s pribúdajúcim vekom mení aj farba vlasov. Biele či šedivé vlasy sa však môže objaviť takmer kedykoľvek. Dokonca aj adolescenti a čerství dvadsiatnici si môžu na hlave nájsť pramene šedivých vlasov. Pár šedivých vlasov však ešte nemusí znamenať, že aj skutočne šediviete.

Na ľudskom tele sa nachádzajú milióny vlasových folikulov, drobných váčkov, ktoré sú ukryté tesne pod kožou. Tieto folikuly vytvárajú vlasy, telesné ochlpenie a farbu – pigmentové bunky, ktoré obsahujú melanín. Postupom času sa však pigmentové bunky vo folikuloch minú, a vlas zostáva biely alebo šedivý.

Šedivenie vlasov – fakty

  • Nedostatok vitamínov môže spôsobiť, že vlasy zošedivejú predčasne.
  • Fajčenie je už dávno spájané s predčasným šedivením.
  • Zabrániť šediveniu možno, záleží však na jeho príčine.

Príčiny šedivenia vlasov

Okrem starnutia môže šedivenie vlasov spôsobiť viacero ďalších príčin.

Nedostatok vitamínov

Akýkoľvek deficit, pokiaľ ide o vitamíny B6, B12, biotín, vitamín D alebo vitamín E, môže prispieť k predčasnému starnutiu.

Ak vám chýba napríklad vitamín D3, vitamín B12 a meď, je údajne možné po ich užívaní obnoviť farbu vlasov. S predčasným šedivením súvisia aj nízke hladiny feritínu v sére, ten totiž uchováva v tele železo. Ľudia, ktorí šedivejú predčasne, mávajú tiež nízke hladiny B12, aj dobrého cholesterolu HDL-C.

Genetika

Predčasné šedivenie človeka je z veľkej časti dané geneticky. Svoju úlohu zohráva aj rasa a etnicita. Belosi môžu začať šedivieť už vo veku 20 rokov. Aziati okolo dvadsaťpäťky, Afroamerická populácia od tridsiatky. Belosi sú na tom najhoršie, aj pokiaľ ide o padanie vlasov – viď vypadávanie vlasov a etnicita.

Oxidačný stres

Hoci je šedivenie dané hlavne génmi, za jeho urýchlenie a predčasný nástup môže aj oxidačný stres. Oxidačný stres totiž narúša rovnováhu. V tele nie je dostatok antioxidantov, ktoré by mohli bojovať proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré ničia bunky, prispievajú k predčasnému aj celkovému starnutiu a rôznym chorobám.

Príliš veľký oxidačný stres môže vyústiť do rozvinutia rôznych ochorení. V súvislosti s pigmentáciu kože je to napríklad vitiligo. Samotné vitiligo môže zase spôsobiť ošedivenie, pretože sa pri ňom ničia melanínové bunky, prípadne prichádzajú o svoju funkciu.

Rôzne zdravotné problémy

Niektoré zdravotné problémy, vrátane autoimunitných ochorení, môžu zvýšiť riziko skorého nástupu šedivenia vlasov. Rôzne abnormality týkajúce sa vlasov súvisia napríklad aj s nesprávnym fungovaním štítnej žľazy.

Biele vlasy sú bežnou záležitosťou pri alopecia areata, čo je autoimunitné kožné ochorenie. Spôsobuje vypadávanie vlasov na hlave, vypadávanie brady, aj ochlpenia na jednotlivých častiach tváre a tela. Keď časom vlasy znovu narastú, bývajú zvyčajne biele kvôli nedostatku melanínu.

Stres zažívaný počas bežného života

Tu nie sú výskumy jednotné, stres a tlak spôsobený napríklad zranením, môže podľa niektorých viesť k predčasnému šediveniu. Bunky zodpovedné za farbu vlasov sa môžu údajne minúť, ak je telo v strese. Podľa iného výskumu je stres iba jednou čiastočkou väčšieho celku, k šediveniu prispievajú aj samotná choroba a ďalšie faktory.

Fajčenie

Podľa jednej štúdia je u fajčiarov oproti nefajčiarom až 2 a pol krát vyššia pravdepodobnosť, že začnú šedivieť ešte pred tridsiatkou. Fajčenie tiež preukázateľne súvisí s predčasným šedivením u mladých mužov.

Chemické farby na vlasy a vlasové produkty

Chemické farby na vlasy a vlasová kozmetika, dokonca aj šampóny, môžu údajne prispieť k predčasnému šediveniu vlasov. Mnohé z týchto produktov totiž obsahujú škodlivé prísady, ktoré znižujú množstvo melanínu.

Peroxid vodíka, ktorý je v mnohých farbách na vlasy, patrí medzi takéto škodlivé látky. Nadmerné používanie prípravkov na bielenie vlasov môže spôsobiť to, že zostanú celkom biele.

Prevencia a zvrátenie predčasného šedivenia

Ak je príčinou genetika alebo starnutie, procesu šedivenia ani nezabránite ani ho nezvrátite. Ak sa však o šedivejúce vlasy správne staráte, je možné farbu im navrátiť, ak ste ošediveli alebo šediviete kvôli zdravotným problémom.

Ak sú príčinou predčasného šedivenia vlasov nevhodná strava alebo nedostatok vitamínov, môže náprava tohto základného problému šedivenie zvrátiť alebo zabrániť jeho zhoršovaniu.

Konzumácia väčšieho množstva antioxidantov

Strava človeka zohráva pri starostlivosti o vlasy tiež významnú úlohu. Nielen, ak ide o výživu a rast vlasov, ale aj pokiaľ ide o samotné šedivenie. Práve strava bohatá na antioxidanty dokáže zmierniť oxidačný stres.

Medzi potraviny bohaté na antioxidanty patrí:

  • čerstvé ovocie a zelenina
  • zelený čaj
  • olivový olej
  • ryby

Riešenie nedostatočného prísunu vitamínov

Každý, kto má šedivé vlasy kvôli nedostatku vitamínov, mal by začať konzumovať jedlá práve plné týchto potrebných vitamínov. Napríklad vitamín B12 nájdete v morských plodoch, vajciach, v mäse. Vitamín D je zase v mlieku či v syroch, obsahuje ho aj losos.

Pomôcť môžu aj vitamínové výživové doplnky, ktoré majú vitamíny proti šediveniu vlasov už vhodne nakombinované.

Zbavenie sa zlozvyku – fajčenia

Fajčenie má na telo neblahý vplyv, okrem iných neduhov prispieva aj k šediveniu vlasov. V rámci výskumov vedci odhalili súvis medzi týmto zlozvykom a stratou pigmentácie vo vlasoch.

Prírodné prostriedky proti šediveniu vlasov

Na trhu je množstvo farieb na vlasy, ktoré dokáže prekryť šediny. Mnohé z nich však paradoxne k predčasnému šediveniu vlasov práve prispievajú. Môžu tiež vyvolať alergické a rôzne nežiadúce reakcie.

Prírodné prostriedky sú alternatívou na spomalenie šedivenia, a to bez uškodenia telu, prípadne bez zhoršenie poškodenia pigmentu.

Lístky kari: medicínske využitie kari je známe už po stáročia. Ak sa spoja s olejom na vlasy a nanesú na vlasovú pokožku, dokážu spomaliť predčasné šedivenie. Sú vhodné pre tmavú, až čiernu farbu vlasov.

Bhringaraj: táto falošná sedmokráska vlasy stmaví. Šťavu z listov treba povariť v kokosovom oleji, prípadne sezamovom oleji a vmasírovať do vlasov.

Indický egreš alebo amla: ide o rastlinu, ktorá dokáže zvrátiť predčasné šedivenie, pretože podporuje pigmentáciu. Účinkuje podľa všetkého preto, že je amla bohatá na antioxidanty a dokáže bojovať aj proti starnutiu. Prášok z amly možno zmiešať s kokosovým olejom a aplikovať priamo na vlasovú pokožku.

Čierny čaj: čierny čaj dokáže vlasom dodať tmavý nádych, lesk aj hebkosť. Stačí vylúhovať 3 až 5 vrecúšok čaju v 2 šálkach vody. Po vychladnutí ním stačí zmyť čisté, vlhké vlasy. Čaj možno zmiešať aj s kondicionérom, nechať pôsobiť 1 hodinu a potom zmyť.

Meď: nízke hladiny medi v tele dokážu vyvolať predčasné šedivenie. Jej dobrými zdrojmi sú hovädzia pečeň, strukoviny, mandle, tmavá čokoláda a špargľa.

Tekvica: aj tá dokáže obnoviť farbu vlasov, stimulovať vlasové korienky. Pravidelná masáž tekvicovým olejom slúži ako prevencia šedivenia.

Zhrnutie na záver

Pri správne stanovenej diagnóze a liečbe možno šedivenie vlasov pozastaviť a niekedy aj zvrátiť. Pomôcť môže aj vyvážené stravovanie a správna starostlivosť o vlasy. V niektorých prípadoch je však proces šedivenia vlasov nezvrátiteľný.

Pravidelné používanie prírodných prípravkov môže spomaliť, niekedy aj zvrátiť šedivenie vlasov. Každý však v určitom veku začne šedivieť a je len na ňom, či sa rozhodne pre šediny alebo sa bude snažiť zadržať prirodzený proces starnutia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy