10 tipov ako zlepšiť a udržať kvalitu vlasov

Posledná úprava 06.04.2023

Je mnoho dôvodov, prečo vaše vlasy nevyzerajú tak dobre ako inokedy. Vynikajúca kvalita vlasov je čosi, čo môžu narušiť záležitosti ako tehotenstvo, hormonálna nerovnováha, nevhodné stravovanie aj celkovo zlé telesné zdravie.

Stav a kvalita vlasov vám dovoľuje nahliadnuť dovnútra tela. Ak sú vlasy úchvatné, ste aj po telesnej stránke v poriadku. Ak zrazu vlasy stratia lesk, môže to znamenať, že sa deje niečo vnútri tela. V tom prípade je čas na nejaké zmeny.

Okrem riešenia priamych príčin zlej kvality vlasov a rastu, existujú aj ďalšie veci, ktoré môžete urobiť, aby ste opäť získali svoj predchádzajúci mladistvý lesk a zdravý jas. Pozrime si 10 tipov ako zlepšiť kvalitu vlasov.

Doprajte si píling!

Znie to úplne samozrejme. Tak prečo ste to ešte nevyskúšali?

Väčšina z nás, ak nie všetci, si z pokožky odstraňujeme pílingom odumretú pokožku. Je to súčasť starostlivosti o pleť. Koľkí sa takto ale starajú o vlasovú pokožku?

Ak máte príliš upchaté póry a tvoria sa na nej šupinky, odstráňte ich. Je to jednoduché, nebolí to a vaše vlasy budú znovu tip top.

Jedzte správne množstvo proteínov

Kvalita vlasov súvisí aj s ďalším tipom – zdravo sa stravovať. Nemusíte začať blázniť a jesť samé proteíny, dokonca viac ako treba. Stačí, aby ste si zaistili ich dostatočnú konzumáciu.

Proteíny sú stavebné bloky života. Stimulujú rast vlasov, pomáhajú posilniť a podporiť lepšiu kvalitu vlasov. Vlasy obsahujú veľa proteínov, preto je potrebné dodávať ich v dostatočnom množstve. Kvalita vlasov a krásna koruna krásy budú vašou odmenou.

Proteíny možno získať z dvoch hlavných zdrojov:

  • živočíšne proteíny
  • rastlinné proteíny

Oba zdroje sú dobré. Ak ste sa vzdali mäsa, alebo sa nad tým zamýšľate, nemusíte sa obávať. Proteíny môžete získať aj z rastlinných zdrojov. Napríklad quinoa, chia semienka, či bežné orechy a strukoviny.

Ak mäso jedávate, je dobrým zdrojom proteínov chudé mäso, napríklad morčacie a kuracie prsia. Tiež mliečne produkty a vajíčka.

Pozor na mokré vlasy

S mokrými vlasmi treba narábať opatrnejšie, pretože sú oveľa náchylnejšie na lámanie, než suché vlasy. Nešampónujte si ich príliš agresívne a neupravujte si ich do účesu, až kým nebudú suché.

Jedzte veľa vitamínov

Jete dostatočné množstvo vitamínov? Ak nie, môže to byť dôvod, prečo u vás kvalita vlasov pokrivkáva.

Biotín a vitamín C sú tými najlepšími vitamínmi, pokiaľ ide o zlepšenie a udržanie kvality vlasov. Vitamín C tvorí viac kolagénu, ten zase potrebuje telo na stimuláciu lepšieho rastu vlasov. Tiež vstrebáva železo, ktoré zlepšuje rast vlasov aj imunitný systém.

Dostatok vitamínu C môžete získať z listov špenátu a brokolice. Biotín sa zase nachádza v rybách, vajciach a bobuľových plodoch.

Jedzte viac želatíny

Ak chcete zdravšie vlasy, dbajte na príjem želatíny. Môžete ju získať z prášku alebo z vývaru z kostí.

Prečo je to také dôležité? Želatína je bohatá na dve dôležité aminokyseliny, prolín a glycín. Tieto sa nachádzajú vo vláknitých tkanivách vlasov a posilňujú vlasy, je veľmi dôležité, aby vám nechýbali.

Nefarbite si vlasy

Každý, kto si zvykne farbiť vlasy vie, akú daň si také farbenie vyberá. Ako sa teda dá ešte zlepšiť kvalita vlasov? Nefarbite si ich. Škodlivé chemické látky narobia na hlave iba neplechu. Určite môžete vyzerať skvelo aj bez zafarbenej hlavy.

Nanášajte si na vlasy sérum alebo olej

Ďalší tip na zlepšenie kvality vlasov je používanie séra alebo oleja na vlasy. Tento tip sa častokrát škrtá zo starostlivosti o vlasy, nevedno však prečo. Sérum alebo olej môžu hrať kľúčovú úlohu pri zlepšení a udržaní kvality vlasov, ak im to dovolíte.

Zameriavajú sa na konkrétne problémy s vlasmi, mali by byť súčasťou arzenálu, hneď po šampóne a kondicionéry. Tiež slúžia ako bariéry voči teplu. Môžete zohnať dokonca aj také, ktoré chránia vlasy pred škodlivými UV lúčmi.

Doprajte si nočnú masku na vlasy

Ďalší skvelý tip, ako sa dá zlepšiť kvalita vlasov a pritom ho mnohé ženy nevyužívajú. Možno ste o takej možnosti ešte nepočuli, možno neveríte, že by mohla fungovať. Ale nočné masky účinkujú.

Až pôjdete do postele, skúste si pripraviť aj celonočnú masku na vlasy. Bude pôsobiť, kým vy budete spať.

Urobte si masáž vlasovej pokožky

Masáž vlasovej pokožky podporuje prúdenie krvi a to je presne to, čo potrebujete na zlepšenie a udržanie kvality vlasov.

Nepoužívajte šampón pri každom umývaní

Vlasy si nemusíte šampónovať pri každom umývaní. Nadmerné, každodenné šampónovanie totiž tiež môže byť príčinou, prečo vlasy stratili lesk a vitalitu. Stačí, ak si ich šampónujete dva, maximálne trikrát do týždňa.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy