Domov / / Podporte rast vlasov masážou h...

Podporte rast vlasov masážou hlavy – 5 olejov na rast vlasov

Posledná úprava 09.07.2019

Pri raste vlasov je veľmi dôležité samotné prúdenie krvi a s tým súvisiaci prísun živín. Či už svoj problém nazvete vypadávanie vlasov, rednutie vlasov alebo odborne alopécia, je ošetrenie aj vzhľadom na príčinu padania vlasov častokrát rovnaké.

Možno ste sa aj vy zamýšľali nad tým, ako sa objavili tie najúčinnejšie spôsoby liečby vypadávania vlasov.

Minoxidil bol pôvodne objavený ako liek pre pacientov so srdcovými problémami. Dokázal totiž rozšíriť cievy a zvýšiť tak prietok krvi. Čoskoro však v rámci testovania vyšlo najavo, že je užitočný aj ako lokálne užívaný liek na rast vlasov. Farmakoindustria napriek tomu často tvrdí, že nevie ako presne funguje pri vypadávaní vlasov. Je však zjavné, že rovnako ako inde rozširuje cievy aj na vlasovej pokožke. Tým vlastne umožňuje rast vlasov. Časom však prestáva pôsobiť a vypadávanie vlasov sa spustí nanovo.

Po týchto zistenia vznikla aj účinná látka nanoxidil (šampón DNC-N), ktorá pôsobí rovnako ako minoxidil, no bez vedľajších nežiadúcich účinkov. Proti vypadávaniu vlasov pôsobí aj podobná látka trioxidil (šampón Foligain pre mužov a Foligain pre ženy).

Ak teda používame rovnakú logiku, môžeme ľahko prísť na to, že aj iné formy liečby, či už prírodné alebo umelé, fungujú rovnako. Zvyšujú prúdenie krvi a prísun živín k vlasovej pokožke. Tiež sa takto zmierňuje zápal. Jednou z najpopulárnejších prírodných metód na zvýšenie prúdenia krvi vo vlasovej pokožke je masáž hlavy. Pri masáži vlasovej pokožky sa pritom využívajú aj podporné oleje s protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou zvýšiť prúdenie krvi.

Masáž vlasovej pokožky nie je žiadny módny výstrelok. Podľa laboratórnych testov dokáže zvýšiť hrúbku vlasov a predĺžiť rastovú fázu vlasov – anagén. U východných kultúr je masáž hlavy tradičným spôsobom ošetrovania hlavy už po stáročia. Masírovať vlasovú pokožku si začínajú už v puberte, a to denne približne 10 až 15 minút.

Takto udržiavajú kvalitný krvný obeh vo vlasovej pokožke počas celého života. Aj preto sú pravdepodobne menej náchylní k negatívnym účinkom DHT, teda k vypadávaniu vlasov.

Kvalitné oleje s prospešnými vlastnosťami na podporu rastu vlasov

Ak spojíte masáž s prínosmi niektorých olejov, môžete skutočne podporiť rast vlasov.

1) Kokosový olej

Kokosový olej má prirodzené antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, vďaka ktorým upokojuje samotnú vlasovú pokožku. Podľa rôznych výskumov má panenský kokosový olej protizápalové vlastnosti, a to je ideálny účinok pri vypadávaní vlasov. Samotný zápal je totiž fyziologickou príčinou, kvôli ktorej vlasy nadmerne padajú. Preto vlasovej pokožke všetko protizápalové len prospeje.

V zmysle ďalších vlastností pôsobí aj ako vynikajúca hydratácia a preto je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.

Kokosový olej je vynikajúci, nemal by sa však používať príliš často, pretože môže vlasovú pokožku paradoxne vysúšať.

2) Arganový olej

Tento olej pochádza z Maroka, vyrába sa z jadier arganu. V posledných rokoch sa stal dostupný po celom svete a následne aj veľmi žiadaným vďaka svojim vlastnostiam.

Využíva sa v kozmetike na zlepšenie celkového vzhľadu. Ošetruje akné a rôzny vyrážky. Prospieva tiež vlasom. Arganový olej je bohatý na tokoferoly, polyfenoly aj antioxidanty. Všetky tieto látky bojujú proti oxidačnému stresu.

Arganový olej neovplyvňuje priamo rast vlasov. Rovnako ako olej kokosový však zmierňuje zápal, pomáha urýchliť obnovovanie pleti. Arganový olej patrí k jedným z najdrahších konzumných olejov. Preto je logické, že ak nájdete príliš lacnú verziu, nemusí mať rovnaký medicínsky účinok, pretože jeho kvalita bude nižšia.

3) Olivový olej

Tak ako je tento olej nevhodný pri tepelnej úprave, no dobrý pre studenú kuchyňu (rovnako ako ostatné z uvedeného zoznamu), je dobrý pri lokálnej aplikácii. Je plný esenciálnych mastných kyselín, ktoré potláčajú množenie dermatofytov. Dokáže dôkladne hydratovať pleť ak je používaný lokálne a zvyšuje hladiny dobrých tukov, ak je konzumovaný.

Aj to je pravdepodobný dôvod pre mladistvú pleť a zdravé vlasy u ľudí zo Stredomoria.

4) Ricínový olej

Ricínový olej je ďalší z olejov populárny pre využitie v kozmetike. Údajne dokáže tlmiť hormón prostaglandín, ktorý býva u ľudí trpiacich na vypadávanie vlasov zvýšený. U niekoho účinkoval, u iného nie. Pri každej liečbe vypadávania vlasov však ľudia reagujú rôzne a na čo nedá jeden dopustiť, u druhého vôbec nefunguje.

5) Avokádový olej

Avokádový olej je vo svojich účinkoch podobný ako olej olivový. Mastné kyseliny dokážu bojovať s oxidačným stresom a poškodením vlasov a vlasovej pokožky. Viditeľne tiež zlepšuje kvalitu vlasov. Pomáha aj pri rozštiepených končekoch a nepoddajných rozlietaných vlasoch.

Pokiaľ ide o rast vlasov, avokádový aj olivový olej tlmia enzým, ktorý sa spolupodieľa na tvorbe DHT. A ak sú vo vlasovej pokožke nižšie hladiny DHT, nedochádza k tak výraznému ničeniu folikulov a vlasy majú možnosť rásť.

Problém pri olejoch

Hore uvedené oleje majú však aj svoje obmedzenia. Aj preto je ich lokálny účinok od človeka k človeku rozdielny. Problémom je ich podliehanie skaze – tieto oleje zvyknú ľahko zatuchnúť, čím sa znehodnotia. K takémuto znehodnoteniu kvôli zatuchnutiu dochádza pri izbovej teplote. Olej tým prichádza nielen o chuť ale aj svoje medicínske vlastnosti. Takýto olej dokonca môže začať uvoľňovať toxíny, čím prispieva k oxidácii. A čím dlhšie je zatuchnutý, tým horšie.

Ak si olej nanesiete na pleť, začne sa znehodnocovať kvôli telesnej teplote ešte rýchlejšie. Ak ho teda využívate lokálne, dbajte na obmedzený čas použitia a samotnú dobu spotreby.

Ak si vlasovú pokožku masírujete bežnými olejmi, treba ich po masáži z hlavy zmyť, aby neupchávali póry a netuchli na hlave. Kvalitnejšie oleje majú síce zvyčajne dlhšiu životnosť. Pri lokálnej aplikácii na pokožku ich však čaká rovnaký osud.

Ak chcete predísť komplikáciám s olejmi, vyskúšajte kvalitné aktivátory rastu vlasov. Tiež podporujú cirkuláciu vo vlasovej pokožke, tlmia DHT, pôsobia protizápalovo a podporujú zdravie folikulov. Jednoducho, spájajú v sebe múdrosť prírody, skúsenosti predkov a výdobytky modernej vedy a techniky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy