Prečo vlasy rednú?

Posledná úprava 07.03.2023

Rednutie vlasov má niekoľko príčin, vrátane genetiky, nesprávnej starostlivosti o vlasy a nedostatočnej výživy. Priemerný človek stratí 100 vlasov za deň, ale keď vlasy zrednú a začínajú vypadávať vo väčšom množstve, je potrebné začať vážne uvažovať nad príčinami straty vlasov. 25 percent mužov zaznamená stratu vlasov ešte pred tridsiatkou. Hoci rednutie vlasov u žien má len málokedy za následok ich úplnú stratu, určitým stupňom rednutia vlasov trpia až takmer dve tretiny žien.

Dihydrotestosterón (DHT)

Nadbytok dihydrotestosterónu (DHT) je jedna z príčin rednutia a straty vlasov. DHT je vedľajší produkt testosterónu a jeho nadmerné množstvo brzdí rast vlasov. DHT je zodpovedný za rednutie vlasov a stratu vlasov, pretože zmenšuje vlasové folikuly, takže vlasy rednú až napokon úplne prestanú rásť.
Určité prírodné lieky môžu pomôcť minimalizovať produkciu DHT. Saw Palmetto je populárna rastlina používaná proti vypadávaniu vlasov. Prijímaná v dávkach 160 mg dvakrát denne - môže chrániť vlasy znížením produkcie DHT v tele. Ďalší populárny prírodný liek proti DHT je zelený čaj vďaka enzýmom a antioxidantom, ktoré sú prítomné v čajových lístkoch. Dve až tri šálky zeleného čaju denne môžu tiež pomôcť zabrániť rednutiu a vypadávaniu vlasov.

Upchaté folikuly

Upchaté vlasové folikuly sú ďalšou bežnou príčinou rednutia vlasov a tiež ich lámavosti. Vlasové folikuly sa tiež môžu upchať z dôvodov ako sú nesprávna starostlivosť o vlasy a nahromadenie nečistôt a mazu v nich. Pokožka hlavy si vyžaduje zvláštnu pozornosť pri každom umývaní vlasov. Správna stimulácia a čistenie je nevyhnutné, aby vlasy rástli silné a husté. Ak sa správne nestaráte o pokožku hlavy, odumretá koža sa môže nahromadiť vo vlasových folikuloch a spôsobiť rednutie vlasov, či dokonca aj stratu vlasov.
Jablkový ocot je prírodný prostriedok, ktorým vyčistíte pokožku hlavy a vlasové folikuly. Jablkový ocot vyrovnáva úroveň pH pokožky vlasov dôležitú pre správny rast vlasov a kyselina odstráni všetky mŕtve bunky kože, ktoré upchávajú vlasové folikuly a spôsobujú rednutie vlasov.

Postup:

  1. Zrieďte jednu šálku jablkového octu v jednej šálke vody.
  2. V sprche nalejte na pokožku hlavy päť minút pred umytím vlasov šampónom.
  3. Vmasírujte jablkový ocot do vlasovej pokožky, aby ste stimulovali folikuly a umožnili jeho absorbciu na odstránenie nečistôt.
  4. Po skončení si opláchnite vlasy a použite šampón ako obvykle.
  5. Vlasy si takto oplachujte dvakrát týždenne.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Nedostatok vitamínov a minerálov priamo súvisí s rednutím a vypadávaním vlasov. Určité vitamíny sú nevyhnutné pre správny rast vlasov - je najlepšie prijímať ich v potrave. Vitamíny ako napríklad A, C, E a všetky vitamíny skupiny B sú dôležité pre zdravý rast vlasov, pretože sú zodpovedné za produkciu mazu a pevnosť vlasov. Vitamín D je ďalší vitamín, ktorý je priamo spojený s vypadávaním vlasov, ak je ho v tele nedostatok. Najdôležitejšie minerály pre silné vlasy sú selén, jód, zinok a železo. Ak telu chýbajú tieto vitamíny a minerály, vlasy začnú rednúť. Multivitamínové doplnky pomáhajú zabezpečiť dostatok všetkých živín pre telo, ak nemáte dostatok príležitostí získať ich zo stravy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy