Ako zabrániť vypadávaniu vlasov? Top 5 omylov, ktorých sa dopúšťate pri vypadávaní vlasov

Posledná úprava 23.02.2023

Proti vypadávaniu vlasov bojujú muži a ženy po celom svete. Niektorí viac, niektorí menej úspešne. Najdôležitejšie je začať sa rednúcimi vlasmi zaoberať hneď, netreba však prepadať panike. Akých chýb sa dopúšťajú ľudia, ktorí sa ako nováčikovia snažia zabrániť vypadávaniu vlasov?

Chyby a omyly pri vypadávaní vlasov

Necháte si narásť dlhšie vlasy

Keď si prvýkrát všimnete, že vám z čela začínajú ustupovať vlasy (ustupuje vlasová línia), môže vás ako prvé napadnúť, prekryť problém dlhšími vlasmi. Problémom však je, že dlhšie vlasy sú ťažšie, viacej ťahajú korienok. Navyše, dlhšie vlasy odhalia plešatejúcu hlavu oveľa rýchlejšie. Skúste sa preto zamyslieť nad vhodnými účesmi pre ustupujúcu vlasovú líniu, poraďte sa s kaderníkom. V zásade platí u mužov pravidlo – čím redšie vlasy, tým kratší zostrih. U žien pomôže vlasy zostrihať na strednú dĺžku.

Vlasy si umývate denne

Určite ste aj vy počuli tvrdenie, že pre zdravé a čisté vlasy je potrebné denne ich umývať. Problém však je, že priveľa šampónu či kondicionéru, navyše na dennej báze, ničí prirodzenú štruktúru vlasu. Zmyť si vlasy bez použitia šampóna je jedným riešením, nič sa však nestane, ak si vlasy budete umývať iba raz či dvakrát do týždňa – závisí od typu vlasov.

Vlasy pridlho češete do krásy

Ak si vlasy priveľmi češete či kefujete, ťaháte ich a vystavujete stresu. Ak máte kratšie vlasy, stačí ich upraviť rukami, prečesať prstami. Účes voľte podľa prirodzeného tvaru hlavy a štruktúry vlasov. Ak ste si vlasy začesávali dozadu, môžete ich česať smerom dopredu a postupne upravovať podľa stupňa padania vlasov.

Nestravujete sa vhodne

Áno, to čo vám neustále tvrdili rodičia či učitelia o zdraví a sile a zdravom stravovaní, je pravda. Aj vypadávanie vlasov môže byť niekedy indikátorom nesprávneho stravovania. Správna rovnováha, vhodné porcie mäsa, ovocia aj zeleniny, to všetko môže pri vypadávaní vlasov kvôli nedostatku živín pomôcť. Vlasy budú jednoducho silnejšie. Cítiť sa budete lepšie aj po fyzickej stránke. Ak máte pocit, že vám chýba niektorý konkrétny vitamín či látka, poraďte sa s lekárom. (čítajte tiež najlepšie vitamíny na vlasy) Netreba to však preháňať, pretože aj priveľa vitamínov môže škodiť. Muži aj ženy po 30 častokrát potrebujú extra pomoc s vitamínmi, ich kombinovanie a vhodné dávkovanie však treba prekonzultovať.

Proti vypadávaniu vlasov nič nepodnikáte

Odmietanie reality je tá najväčšia chyba, akej sa môžete dopustiť, ak chcete skutočne minimalizovať dopad vypadávania vlasov. Ak ste mladí a rodina či priatelia vás v dobrom upozornia na prerednuté vlasy, neodmietajte ich z akéhosi vnútorného trucu. Samozrejme, môže vás to zaskočiť. Ak si však priznáte, že majú pravdu a proti vypadávaniu vlasov chcete niečo podniknúť, urobte tak hneď. Obráťte sa na lekára – môže ísť o dedičné vypadávanie vlasov, môže ísť o padanie vlasov súvisiace s hormonálnou nerovnováhou, tiež so stresom. Príčin a druhov vypadávania vlasov je totiž viacero.

Ako prvé je teda dôležité uznať, že máte problém. Ak vám plešatenie nevadí, nemusíte ho samozrejme vôbec riešiť, stačí prispôsobiť účes reálnej situácii. Ak však nejde o dedičné padanie, ale inú príčinu či zdravotný problém sprevádzaný padaním vlasov, je vhodné obrátiť sa na lekára.

Správna a nesprávna starostlivosť o vlasy

Aby ste teda vedeli, ako na to, máme zopár ďalších rád, ako sa starať o vlasy vhodným spôsobom.

Vyhnite sa prílišnému fénovaniu vlasov

Je to základná chyba pri starostlivosti o vlasy – po umytí si vlasy hneď fénujete dosucha. Prílišná teplota a prirýchle vysušovanie však spôsobuje, že sú folikuly a vlasy samotné krehké a lámavé. Aj príliš silné trenie vlasov uterákom im škodí. Stačí jemne vytlačiť nadbytočnú vodu a trochu vlahy pokojne nechajte kvôli správnej hydratácii vlasov aj hlavy. (Záleží samozrejme od počasia a povinností, ktoré vás čakajú. Ideálne pre vlasy je však postupovať tak ako je uvedené vyššie.)

Používajte menej prípravkov na úpravu vlasov

Aj pokiaľ ide o prípravky na úpravu vlasov, menej je viac. Inými slovami, používajte čo najmenšie množstvo gélov a pien či lakov. Obsahujú totiž látky, ktoré odstraňujú prirodzené oleje z vlasovej pokožky a vysušujú vlasy samotné, hlavne ak ich používate pričasto.

Vyhýbajte sa prílišnému tlaku a ťahu, pokiaľ ide o vlasy

Ak Vám padajú vlasy kvôli nedostatku živín, stresu či vyvíjanému neprimeranému tlaku, môžete si situáciu iba zhoršiť. Ak Vám vlasy padajú z dedičných dôvodov, neuškodíte si ani čiapkou či šiltačkou, ani ťahom – jednoducho, príčina ich padania je inde. Ak padajú kvôli nesprávnej starostlivosti, trakčnej alopécii, či nejakému problému na vlasovej pokožke, môže potenie hlavy pod čiapkou situáciu zhoršiť.

Snažte sa zachovať chladnú hlavu

Stres vlasom ani organizmu celkovo neprospieva, ani nabalený stres z vypadávania vlasov. Ak vás postihla androgénna alopécia – dedičné plešatenie, rozšírili ste veľmi široké rady mužov a žien po celom svete. Dedičné, vzorové vypadávanie vlasov je totiž najčastejšou formou vypadávania vlasov. Je to jednoducho nezvrátiteľná súčasť starnutia. Niektoré formy padania vlasov sú síce zvrátiteľné, stres však zhoršuje všetky z nich. Vzniká začarovaný kruh…

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom s vlasmi, zistite, prečo vypadávajú vlasy práve vám a práve teraz. Či proti tomu niečo dokážete alebo nedokážete urobiť. Spísali sme základné tipy ako zabrániť vypadávaniu vlasov. Ak proti vypadávaniu vlasov chcete a môžete bojovať, urobte tak čo najskôr. Napríklad také vypadávanie vlasov zo stresu možno zvrátiť úplne, dedičné plešatenie možno aspoň spomaliť – zistite, ktorá liečba dedičného padania vlasov je vhodná práve pre vás:

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy