Vitamíny proti lámavosti vlasov

Posledná úprava 22.05.2020

Ak máte lámavé vlasy, znamená to, že sú natoľko krehké a nezdravé, že sa pretrhávajú a vypadávajú. Príčin pre lámavosť vlasov môže byť viacero. Môže ísť o nadmerné používanie tepla pri úprave vlasov, prílišné farbenie vlasov, poškodenie spôsobené prostredím. Veľmi častým dôvodom pre lámavé vlasy je však aj fakt, že folikuly nedostávajú vitamíny a živiny, ktoré potrebujú na zdravý rast.

Lámanie vlasov nie je vôbec zanedbateľný problém. Ak má žena krehké a lámavé vlasy, je to nepríjemné a častokrát stresujúce. Čo by mohlo pri tomto probléme pomôcť?

Môžu vitamíny pomôcť zastaviť lámanie vlasov?

Zdravie vlasov vychádza zvnútra. A prvým krokom pri vyživovaní vlasových folikulov je nezanedbať dostatočný prísun kľúčových vitamínov a výživných látok pre vlasovú pokožku a vlasy.

Netreba sa však spoliehať, že by boli tieto vitamíny akýmsi zázračným liekom. Vlasy z večera do rána zázračne nikdy nenarastú. Všimnúť si však môžete zlepšenie celkového stavu vlasov. Môžu sa stať pevnejšie, silnejšie, hrubšie, pružnejšie. Jednoducho dokážu lepšie odolávať lámavosti vlasov.

Kľúčové vitamíny pri padaní a lámaní vlasov

Ak prídete denne o 100 až 150 vlasov, nie je to nič zvláštne. Ide o normálnu a bežnú súčasť rastového cyklu vlasov. Ak však nájdete na hrebeni či vankúši a v sprche vlasov viac, možno začínajú vlasy skutočne volať o pomoc. Ak sa vám zdá, že lámanie vlasov a Vypadávanie vlasov už prerástlo do problému, mali by ste ako prvé do stravy zaradiť nasledovné vitamíny.

Vitamín C

Vitamín C je známy ako antioxidant, prvá pomoc pri prechladnutí. No len málo ľudí si uvedomuje, ako je vitamín C pre zdravú pleť a pre zdravé vlasy dôležitý. Okrem toho, že zlepšuje vstrebávanie železa, je vynikajúcim zdrojom kolagénu. Kolagén je pritom špeciálny typ proteínu, ktorý posilňuje okrem pleti aj vlasy, dodáva im lepšiu pružnosť. A viac pružnosti znamená menej polámaných vlasov. [1] [2]

Vitamín C je rozpustný vo vode. To znamená, že telo ho dlhodobo neuchováva. Nepoužitý nadbytok vitamínu C sa z tela vylučuje močom. Vitamín C sa okrem citrusových plodov nachádza aj v menej exotických potravinách. Plné sú ho aj tmavá listová zelenina, jahody či rajčiny.

Biotín

Biotín je pre zdravé vlasy a zdravé nechty jedným z najobľúbenejších riešení, ľudia po ňom zvyčajne siahnu ako po prvej možnosti pri riešení problémov s vlasmi či nechtami. Biotín je vlastne vitamín B7, patrí medzi najviac študované a skúmané vitamíny zo skupiny B komplexu. Keď sa folikuly stanú silnejšie, dokážu produkovať pevnejšie, hrubšie vlasy, ktoré odolajú lámavosti. [1] [2]

Biotín pomáha viacerými spôsobmi. Pomáha zlepšiť štruktúru vlasov, pretože udržiava keratín vo vlasoch pevný a zdravý. Rovnako pomáha regulovať metabolizmus. Dobrý metabolizmus pomáha telu využiť z jedla všetky vitamíny a živiny, ktoré nám núka. A to je pre zdravé vlasy dôležité. [1] [2]

Niacín

Niacín je ďalší B vitamín, ktorý pomáha v prevencii lámavosti vlasov. Pomáha totiž opravovať poškodené bunky, a to aj bunky vo folikuloch. Môže tak posilniť pramene vlasov, zabrániť ich poškodzovaniu a pridať vlasom potrebnú pružnosť. [1]

Niacín patrí opäť do skupiny B vitamínov, ide o vitamín B3, čo je vynikajúci antioxidant. Nachádza sa v listovej zelenine, červenom mäse, mliečnych produktoch a orechoch. Preto naň nezabúdajte a neprehliadajte ho, môže byť pre zdravé vlasy skutočne zásadný.

Vitamín D3

Dva typy vitamínu D sú vitamín D2, ten vzniká v rastlinách a vitamín D3, ten si vytvára telo keď je vystavené slnku. Telo obsahuje receptory vitamínu D3, tie umožňujú využitie vitamínu D3. Toto vzájomné pôsobenie je dôležité pre tvorbu keratínu. Vlasy sú tvorené keratínom a práve pevnosť vlasov závisí od jeho adekvátnej tvorby. Môže totiž zabrániť rastu krehkých a lámavých vlasov. [2]

Najdôležitejšie zložky stravovania, ktoré prospievajú zdravým vlasom

Tieto štyri vitamíny, vitamín C, D, biotín a niacín, môžu pomôcť zastaviť lámavosť vlasov. Ak však chcete nadobro s lámavými vlasmi zatočiť, zamerajte sa aj na príjem proteínov. Vlasy sú tvorené takmer výlučne proteínmi. Ak telo nemá dostatok proteínov, sú vlasy slabšie, ľahšie sa poškodia a lámu.

Našťastie ich je dostatok v rôznych potravinách. V strukovinách, vajciach aj červenom mäse. Veľmi významným zdrojom sú však aj morské proteíny. Okrem vysokých hladín proteínov obsahuje taký losos či morské plody aj omega-3 mastné kyseliny. Vlasom prospievajú, tie sú aj vďaka nim pevné a krásne. Omega-3 vyživujú mazové žľazy, vlasy sú potom žiarivé. Na prevenciu lámavosti vlasov a posilnenie vlasov je dôležité napríklad aj také železo.

Príčin pre vypadávanie vlasov je viacero, okrem životného štýlu a návykov treba brať do úvahy prípadné užívanie liekov, iné ochorenia, rodinnú anamnézu. Vlasy častokrát padajú kvôli hormonálnej nerovnováhe, zdravotnému stavu, nedostatočnému príjmu výživných látok.

Výživové doplnky s tými správnymi vitamínmi pre vlasy môžu zmierniť vypadávanie vlasov a podporiť rast vlasov zdravých. Ak začnete badať problém, nepanikárte. Treba podniknúť tie správne kroky na identifikáciu problému, zistiť skutočnú príčinu padania vlasov a lámavosti vlasov. A problém treba začať riešiť čo najskôr.

Zdroje

Čítajte ďalej
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy