Čo škodí vlasom?

Posledná úprava 20.04.2023

Je mnoho vecí, čo škodí vlasom. Možno to ani nechceme, no ku škode napriek tomu dôjde. Môže to byť kvôli nesprávnej starostlivosti, kvôli nesprávnemu rozhodnutiu, nadmerným upravovaním, prípadne mixom všetkého uvedeného. Výsledok je potom vždy zničujúci. Dobrou správou však je, že väčšine toho, čo škodí vlasom, môžete zabrániť.

Poškodené vlasy majú nasledovné príznaky. Sú zvyčajne bez jasu a bez lesku. Poškodené vlasy sú často suché, krehké a lámavé, môžu mať rozštiepené končeky a môžu sa ľahko lámať. Vlasy sú na pocit aj na dotyk bez života, ako slama, strapaté a rôznej dĺžky. Navyše sa oveľa častejšie zamotávajú a uzlia. A uzlíky vo vlasoch zvyšujú riziko lámania vlasov.

Vyhnúť sa môžeme iba tomu, o čom vieme. Preto si prečítajte, čo škodí vlasom, aby ste sa týmto rizikám mohli vyhnúť. Potom budú vaše vlasy krásne poddajné, lesklé a zdravé.

Vlasom škodia chemické látky

Príliš veľa, príliš dlho alebo príliš často. To je mantra, ktorá vám zaručí zničenie vlasov chemickými látkami. Ak ich používate dlhšie, ako je odporúčaný čas pre daný produkt, určite nebude pôsobiť lepšie alebo intenzívnejšie. Akurát vám vlasy vysušia, a to je určite jedna z vecí, čo škodí vlasom. A poškodenie vlasov je kumulatívne. Drsné, drastické ošetrenia vlasov, ktoré opakujete príliš často, majú na stav vlasov jednoznačne negatívny vplyv.

Zafarbené vlasy či trvalá vyzerajú výborne, ak sú urobené správne. Ak ste ale fanúšik neustálych zmien intenzity vĺn vo vlasoch či farby vlasov, postupujte s veľkou opatrnosťou. Riziko je veľmi vysoké, pretože k poškodeniu dochádza na viacerých úrovniach. Hlavne, ak tieto procedúry vykonávate doma, bez riadnej prípravy vlasov a bez následnej starostlivosti.

Bielenie je nepriateľom číslo jedna, pokiaľ ide o chemické procesy. Vlasy neoberá iba o pigmenty, ale takmer o všetko ostatné, čo udržiava vlasy pružné, lesklé a zdravé. Ak si už raz zosvetlíte vlasy, musíte tmavé vyrastajúce časti neustále zosvetľovať. Časom už to ale viac škodí ako teší. Alternatívou je potom zosvetlenie iba niektorých prameňov vlasov, takže rozdiel vo farbe medzi vyrastajúcimi vlasmi nie je taký do očí bijúci. Preto si môžete medzi jednotlivými farbeniami urobiť väčšiu prestávku.

Prečo ale chemické ošetrenie vlasov vlasom toľko škodí? Povedané jednoducho, chemické látky obsiahnuté vo farbách prenikajú hlboko do vlasu a menia jeho štruktúru odstránením farebných molekúl a proteínov. Najčastejšie sa stáva, že vrchná ochranná vrstva vlasu zostáva nadvihnutá. Tým sa vlas stáva poréznym, to znamená náchylným na vysychanie a lámanie. Trvalá či farbenie vlasov mení pH vlasov. Poškodenie vlasov sa potom už častokrát nedá zvrátiť či opraviť, jedinou možnosťou vtedy ostáva odstrihnutie všetkých poškodených častí vlasov.

Vlasom škodí úprava teplom

Vinníkom číslo dva, čo škodí vlasom, sú prístroje na úpravu vlasov teplom. Kulmy, žehličky na vyrovnanie vlasov, fény či horúce natáčky sú hrozbou pre vlasy kvôli možnosti prehriatia vlasov, a teda ich vysúšaním, dokonca spálením. Používajte ich iba opatrne a začnite na najnižšom teplotnom stupni. Postupne môžete teplotu zvyšovať, až si nájdete tú najnižšiu teplotu, ktorá pri vašich vlasoch funguje.

Opatrne so strihaním, hrozí poškodenie vlasov

Možno si poviete, čo je na strihaní vlasov nebezpečné? Zvyčajne nič, ale vystríhajte sa príliš kreatívnych kaderníkov, ktorí stavajú svoju predstavivosť a nápady nad zdravie vlasov či nad vaše skutočné potreby. Mnohé techniky strihania môžu byť s ohľadom na štruktúru vlasov až príliš prehnané.

Holenie britvou, prestrihávanie vlasov či extrémne vrstvenie môže mať dlhodobý vplyv na váš zostrih a ťažko ho vrátiť späť. Ak ich navyše skombinujete s chemickými procesmi, ktoré ničia vlasy, dochádza k poškodeniu ešte rýchlejšie. Prečo ale môže byť prílišné strihanie a tvarovanie účesu pre vlasy škodlivé? Ak sú vlasy na končekoch príliš tenké, sú náchylnejšie na poškodenie, či už trením alebo teplom. A to aj vtedy, ak nie je teplota nastavená príliš vysoko.

Rozlúčte sa so zlozvykmi, nie s vlasmi

Nezdravé návyky starostlivosti o vlasy môžu viesť k strate vlasov. Odborne sa takáto strata vlasov označuje pojmom trakčná alopécia.

Agresívne česanie a kefovanie

Ak vlasy prečesávate alebo kefujete príliš tvrdo, kladiete priveľkú fyzickú záťaž na vlasové vlákna, čo môže spôsobiť, že sa kutikuly začnú odlupovať a strhávať. Agresívne kefovanie mokrých vlasov je ďalší problém, pretože môže viesť k nadmernému ťahaniu a lámaniu vlasov.

Pevne utiahnuté copy a konské chvosty

Pokiaľ hovoríme o zopnutých vlasov do chvosta, príliš pevné uťahovanie vlasom škodí, pretože postupne rednú. Takže si radšej vlasy zopnite do voľného drdola alebo upleťte vrkoč. Pokiaľ ste na dovolenke, vyhýbajte sa príliš tuhému zopínaniu vlasov. Takýto spôsob úpravy vlasy príliš ťahá, cop sa ťažko uvoľňuje a to vedie k zničeniu alebo strate veľkého množstva vlasov.

Zahrievanie a prehrievanie nástrojmi na úpravu účesu

Ak na vlasy pôsobíte prílišným teplom ak sú už suché, má to za následok krehké, dolámané a vysušené vlasy, ktoré sú zbavené svojej prirodzenej vlhkosti. Takže sa už vysušujú kutikuly a spolu s vlasom sa odlamujú. Kvôli zvlneniu a objemu ich preto radšej natočte na mäkké špongiovité natáčky.

Nesprávne stravovanie

Správne vyvážená strava dokáže podporiť zdravie a hustotu vlasov. Železo a zinok pomáhajú pri raste folikulov, bielkoviny podporujú bunkový rast, opravu a pevnosť rovnako ako pri svaloch po dlhom behu. Rovnako vajcia obohacujú vlasy, pretože sú bohatým zdrojom bielkovín a B vitamínov, ktoré sú nutné pre rast.

Stresové ťahanie vlasov

Ak máte nutkanie ťahať si vlasy vždy, keď ste v strese, tak je to iba jeden spôsob, ako si ich môžete stresom zničiť. Stres totiž hromadne tlačí vlasové folikuly do oddychovej fázy, ktorá sa odborne nazýva telogen effluvium, čím sa vlastne zrýchľuje padanie prameňov vlasov, a to aj pri jemnom česaní a umývaní hlavy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy