Ako ošetrovať poškodenú nechtovú kožičku?

Posledná úprava 14.03.2023

Okrem občasnej manikúry a strihania nemyslíme na svoje nechty často. Kým vás nezačne niečo svrbieť. Ak máte poškodenú kožičku okolo nechtov, ste neustále vystavený riziku vzniku infekcií nechtov. Vytvárajú totiž bariéru medzi kožou a nechtom, ktoré udržujú infekčné organizmy vonku. A keď sa kožička poškodí, necht sa stane citlivejší. To je dôvod prečo je dôležité zaobchádzať opatrne s nechtami.

Kožičku nie je ťažké poškodiť. Je mäkká a poškodí sa v dôsledku hryzenia nechtov. Či ide o zlozvyk alebo máte jednoducho zlý deň, nikdy to nie je dobrý nápad. Hryzenie nechtov vám spôsobí omnoho viac problémov. Vaše kutikuly sa môžu poškodiť aj počas manikúry a to najmä vtedy, keď sa ich pokúsite orezávať alebo tlačiť prebytočnú kožu späť do nechtu. Poškodenie tejto kožičky vznikne aj u ľudí, ktorí často namáčajú ruky do vody alebo používajú dráždivé látky.

Dobrou správou je, že vaša pleť sa nakoniec vylieči sama a to platí aj pre vaše kutikuly. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré môžu pomôcť poškodenej kožičke. Ide o použitie jednoduchých krémov až k chirurgickým zákrokom. Závisí od závažnosti poškodenia. Dalo by sa ušetriť veľa bolesti, času a peňazí ak by sme venovali trochu pozornosti, aby sme kutikuly udržali zdravé.

Typy pre liečbu poškodenej kožičky

Ako zaobchádzať s poškodenou kožičkou závisí od miery poškodenia. Ak ste si hrýzli nechty alebo ste si odtrhli necht, starostlivosť o poškodenú kožičku je ťažšia ako pri menších porezaniach. Jediné čo musíte urobiť, je naliať na ranu trochu peroxidu vodíka, dôkladne vyčistiť a zakryť bandážou. Je tu však šanca, že dostanete infekciu. Ak k tomu dôjde, liečenie tejto kožičky nemusí byť až také jednoduché.

Je veľmi bežné, že keď sa poškodia kutikuly, vznikne infekcia známa ako paronýchia. Paronýchia býva spôsobená baktériami, plesňovými alebo kvasinkovými infekciami. Oblasť, v ktorej sa necht oddeľuje od kožičky môže byť bolestivá a dokonca po čase aj hnisať. Ak je infekcia bakteriálna, objaví sa náhle, zatiaľ čo plesňové infekcie sa vyvíjajú dlhšie časové obdobie. Nech je príčina akákoľvek, táto infekcia je liečiteľná.

Zvyčajne môžete získať úľavu od bakteriálnej infekcie namočením nechtu do horúcej vody niekoľko krát denne. To by malo utlmiť bolesť a pomôcť aj opuchu. Možno budete musieť užiť aj nejaké lieky, aby boli vaše nechty opäť v poriadku. V závažných prípadoch vyhľadajte lekára.

Plesňový zápal nechtového lôžka je trochu odlišný. Jeho liečenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Ďalšou častou príčinou poškodenej kože okolo nechtov je suchá koža. Keď vaša koža vyschne, kutikuly stratia prírodné tuky, ktoré ju pomáhajú udržať suchú. Tento problém sa lieči pomocou hydratačných krémov a špeciálneho krému na kožičku. Obsahujú tuky a vosky, ktoré koža okolo nechtov stratila.

Prevencia poškodenej kožičky okolo nechtov

Jedna z najlepších vecí je v prvom rade zabrániť poškodeniu. Pokiaľ ide o poškodené kutikuly, prevencia je zvyčajne v odstránení zlozvykov ako je hryzenie nechtov. Prvým krokom k odstráneniu tohto zlozvyku je uvedomenie si ho. Môžete ale skúsiť aj obväzy, namáčať prsty do niečoho štipľavého, to by vás mohlo odradiť. Ľudia, ktorí svoje ruky vystavujú nadmernému množstvu vody, trpia vysušovaním kože. Gumené rukavice by mohli tento problém odstrániť. Suchá koža je dôsledkom klímy, v ktorej žijete. Ľudia majú tendenciu mať viac problémov so suchou kožou v zime, pretože vzduch je sám o sebe suchý. Ak máte suché ruky, sú vysušené aj vaše kutikuly. Používajte hydratačné krémy. Najlepšie čo môžete urobiť pre ochranu rúk a aj kožičky okolo nechtov je nosiť rukavice po celý čas – uznávame však, že to nie je vždy praktické.

Aký je rozdiel medzi krémom na nechtovú kožičku a krémom na ruky?

Hoci sa to môže zdať prehnané, existuje niekoľko dôvodov, prečo by používanie krému na ruky a kožku okolo nechtov mohlo byť prospešné. Krém na kožičku pomáha obnoviť stratené prírodné tuky. Krém je zmesou včelieho vosku, ropy a lanolínu. Krém na ruky je mastný, ale neobsahuje rovnakú zmes ingrediencii, ktoré vyživujú vaše nechty.

Zádery na nechtoch - domáce recepty na ošetrenie poškodenia nechtov

Citrón a med

 • Pridajte šťavu z jednej polovice citróna a 1 čajovú lyžičku medu do misky alebo teplej vody.
 • Ponorte do zmesi ruky po dobu 5 minút a zmyte chladnou vodou.
 • Ruky si osušte a aplikujte olej s vitamínom E, olivový olej alebo kvalitný hydratačný krém, aby ste udržali vašu kožičku mäkkú a hydratovanú.

Aloe vera

Aloe vera gél hydratuje nechtovú kožičku a zmierňuje zápal. Okrem toho má gél na pokožku chladiaci efekt, je antimikrobiálny, chráni pred infekciami a pri pravidelnom používaní pomáha pri odlupovaní nechtovej kožičky, čím hojí zádery na prstoch.

 • Aloe vera gél môžete získať priamo z listu aloe vera a uschovať v menšej nádobe, čím ho budete mať vždy po ruke.
 • Viackrát do dňa si gél naneste na nechtovú kožičku a nezmývajte ho.

Olivový olej

Olivový olej môžete používať ako nočnú kúru rúk a nechtovej kožičky. Olivový olej nechtovú kožičku hydratuje a taktiež lieči už spôsobené zádery na prstoch.

 • Aplikujte teplý olivový olej na nechtovú kožičku a na ruky a oblečte si bavlnené rukavice.
 • Choďte spať a zobudíte sa s hebkými a hydratovanými rukami a nechtová kožička bude ako nová.
 • Pre zbavenie sa odlupovania kožičky opakujte olivovú kúru každú noc.

Banány

Banány dodajú nechtovej kožičke poriadnu hydratáciu a udržia ju mäkkú.

 • Roztlačte menší kus banánu a aplikujte na nechty a kutikuly.
 • Nechajte pôsobiť 5 minút a zmyte vodou.
 • Aplikujte hydratačný krém a hotovo.

Uhorky

Uhorka ochladzuje pokožku a zmierňuje zápal. Okrem toho pokožku hydratuje, a tak dokáže predísť jej suchosti a odlupovaniu, takže sa zádery na prstoch ani neobjavia.

 • Môžete si uhorku buď nakrájať a potrieť si ňou kožičku ,alebo môžete uhorku nastrúhať a tak aplikovať na nechtovú kožičku.
 • Po 30 minútach zmyte vodou a naneste hydratačný krém.

Med

Med má antibakteriálne účinky, ktoré liečia rany a dokážu ošetriť veľmi poškodené kutikuly.

 • Aplikujte med na kožičku nechtov, okolo nechtu a trochu pomasírujte.
 • Nechajte pôsobiť 10 minút a opláchnite vlažnou vodou.
 • Opakujte 2 krát denne po dobu niekoľkých dní, až kým neuvidíte zlepšenie a neprestane vás nechtová kožička trápiť.

Vazelína

Vazelína je špecialistom na hydratáciu pokožky. Pokožku hydratuje a udržuje ju mäkkú a elastickú.

 • Aplikujte ju na nechtovú kožičku a nechajte pôsobiť cez noc.
 • Vazelínu si môžete na kutikuly naniesť aj počas dňa, aby ste zabránili odlupovaniu a vysušovaniu pokožky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac