Antioxidačný čaj na rast vlasov

Posledná úprava 30.09.2021

Pokiaľ ide o rast zdravých vlasov, sú antioxidanty dosť dôležitou súčasťou. Ale čo sú to tie antioxidanty, a prečo by mali byť tak dôležité pre rast vlasov? A prečo by ste pre rast vlasov mali piť práve čaj?

Voľné radikály sú najväčší nepriateľ

Než sa dostaneme k antioxidantom, povieme si o voľných radikáloch. Ľudské telá sa skladajú z miliónov buniek, ktoré sú pospájané vďaka elektrickým a chemickým väzbám. Ak niektoré z týchto väzieb nie sú stabilné, môžu sa oddeliť a výsledkom je nestabilná molekula nazývaná „voľný radikál“. [1]

Odkiaľ sa objavujú voľné radikály? Ich zdroje sú rôzne, napríklad:

  • znečistenie
  • vystavovanie sa slnku
  • lieky
  • pesticídy
  • konzumácia alkoholu
  • nezdravé stravovanie
  • nedostatok pohybu
  • stres
  • fajčenie
  • nedostatok spánku

Problém nastáva, ak začnú voľné radikály napádať zdravé bunky, aby im ukradli chýbajúci elektrón. Tento proces vplýva na zdravé molekuly, napáda ich, aby z nich vytvorili voľné radikály. Takto vyvolajú domino efekt u množstva normálnych a zdravých buniek.

Reťazová reakcia voľných radikálov sa nazýva oxidačný stres a spôsobuje rôzne zdravotné problémy od chronického zápalu ako artritída, cez kardiovaskulárne ochorenia, predčasné starnutie, autoimunitné ochorenia (jedným z nich je aj alopecia areata). Jednoducho, prispieva k celkovému vypadávaniu vlasov, pretože ovplyvňuje zdravé bunky vo folikuloch.

Otázkou teda je, ako zastaviť túto aktivitu voľných radikálov v tele? A práve tu prichádzajú na rad antioxidatny.

Čo sú antioxidanty?

Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom. Poskytujú jeden svoj elektrón voľným radikálom. Tým pomôžu stabilizovať voľné radikály, aby nekradli elektróny od iných zdravých buniek. Tým ich chráni pred ďalším bunkovým poškodením. Tiež je dôležité poznamenať, že hoci antioxidačné potraviny či látky svoje elektróny odovzdávajú, samé sa voľnými radikálmi nestanú. Aby bolo možno zmerať antioxidačnú kapacitu potravín a iných látok, používajú odborníci číselné hodnoty ORAC – objem absorpčnej kapacity kyslíka. Čím je číslo vyššie, tým väčšiu antioxidačnú kapacitu má dané jedlo či látka. [2]

Prínosy antioxidantov pre rast vlasov

Keďže voľné radikály napádajú zdravé molekuly tým, že im odoberú ich elektróny, ovplyvňujú takto aj normálny rastový cyklus vlasov. Poškodzujú totiž vlasové folikuly.

Podľa výskumov, ľudia trpiaci na Vypadávanie vlasov mávajú zvyčajne zvýšené markery oxidačného stresu. Patria sem napríklad oxid dusnatý a lipidová peroxidácia.

Ďalšie výskumy ukazujú, že je práve oxidačný stres vinníkom zápalu aj autoimunitnej reakcie ako alopecia areata. Konzumovaním antioxidačných jedál môžete zabrániť voľným radikálom v ich činnosti, takže nebudú neustále ničiť folikuly.

Najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob ako denne získať dostatok antioxidantov

Odpoveďou je piť čaj. Antioxidačné potraviny sú super, nie je však jednoduché dopriať si ich v dostatočnom množstve každý deň. Je ale jednoduché vypiť si šálku čaju ráno, v práci, či pred spaním.

Ktorý antioxidačný čaj je najlepší?

A teraz tá najdôležitejšia časť, čaj na rast vlasov, čaj s najväčšou antioxidačnou silou, je čaj z ibišteka. Ibištekový čaj má hodnotu ORAC 6990, po uvarení. Táto hodnota je dvakrát väčšia v porovnaní so zeleným čajom macha. Práve o ňom si drvivá väčšina ľudí myslí, že práve tento čaj obsahuje najviac antioxidantov.

Ibištekový čaj je bohatým zdrojom antokyanínov, ktoré mu dodávajú jeho jasne červenú až fialovú farbu. Práve táto antioxidačná látka je známa schopnosťou ochrániť telo pred rôznymi chorobami. Zaujímavé je, že aj ajurvédska medicína odporúča ibištek na rast vlasov.

Ďalšie klady ibištekového čaju

To, že ide o čaj s najväčším zastúpením antioxidantov je iba časť dobrých správ. Podľa výskumov, ak budete piť ibištekový čaj dvakrát denne, dokáže výrazne znížiť hladiny zlého cholesterolu. Zároveň vie zvýšiť hladiny dobrého cholesterolu. Ďalšie udávané prínosy je pomoc pri chudnutí, ochrana pečene, regulácia krvného tlaku, podpora imunity.

Nežiadúce účinky čaju z ibišteku

Pitie ibištekového čaju je bezpečné. Avšak vysoké dávky ibištekového „extraktu“ môžu poškodiť pečeň. Jeho pitie na rast vlasov ani na iné účely, sa neodporúča tehotným ženám.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy