Alopecia Areata

Posledná úprava 05.05.2023

Alopecia areata (AA) je pravdepodobne tretia najbežnejšia forma vypadávania vlasov, s ktorou sa dermatológovia stretávajú, hneď po androgénnej alopécii a telogen effluvium. Celoživotné riziko AA je takmer 2%. Inými slovami: dvaja za 100 ľudí budú počas svojho života trpieť AA. AA nie je nákazlivá, nemôžete sa ňou nakaziť od niekoho, kto ju má. [1] [2]

Vedci sa domnievajú, že AA je autoimunitné ochorenie, podobne ako reumatoidná artritída, ale v tomto prípade imunitný systém napáda namiesto kĺbov vlasové folikuly. Prečo a ako sa AA vyvinie nie je jasné. Imunitný systém sa z nejakého dôvodu nevhodne aktivuje a útočí na vlasové folikuly. Výskum používajúci niekoľko modelov chorôb ukazuje, že určité typy lymfocytov hrajú primárnu úlohu pri vypadávaní vlasov. Zdá sa, že útočia na vlasové folikuly, pretože si mylne myslia, že sú hrozbou pre zvyšok tela.

Prepuknutie alopecia areata

AA môže postihnúť mužov, ženy i deti. Vo väčšine prípadov sa spustí ešte pred dosiahnutím 30 rokov. [3] Vekové rozpätie, v ktorom sa objavuje alopecia areata je medzi 4-5 rokmi a 15-40 rokmi. Vyšší výskyt je medzi vekom 10 a 25 rokov, tu sa objavuje až 60% prípadov. Pacientov mladších ako 2 roky je do 2% a mladších ako 16 rokov je okolo 23%. Alopecia areata sa len zriedkavo objaví u dospelých starších ako 60 rokov. [1]

Prejavy alopecia areata

Často sa javí ako dobre ohraničené kruhové holé miesta na hlave (vypadané vlasy na jednom mieste). Mnoho ľudí má len jedno alebo dve holé miesta, ale u niektorých môže byť vypadávanie vlasov rozsiahle. Bohužiaľ, u detí, u ktorých sa vyvinie AA pred pubertou, sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozvinie výraznejšie a trvalé vypadávanie vlasov.

Vypadávanie vlasov, ktoré sa rozšíri po celej pokožke hlavy sa nazýva alopécia totalis. Ak sa rozšíri po celom tele a zasiahne vlasovú pokožku, obočie, mihalnice, fúzy, ochlpenie, a všetko ostatné, potom sa tento stav nazýva alopécia universalis. Ak je alopécia obmedzená len na oblasť brady u mužov, nazýva sa alopécia barbae. [3] [1]

Zápal spojený s AA zasahuje korienky vlasových folikulov hlboko v koži. V dôsledku toho je toho na pokožke vidieť len veľmi málo. Nie je prítomné žiadne začervenanie a často ani bolesť. V niektorých prípadoch vo veľmi skorých fázach vývoja AA koža svrbí alebo na dotyk bolí. Zvyčajne ale nie je cítiť nič, vlasy len vypadávajú v prameňoch.

Vypadávanie vlasov môže byť dosť náhle, rozvinúť sa v priebehu niekoľkých dní a objaviť sa kdekoľvek na pokožke hlavy. Holé miesto je zvyčajne hladká plešatá oblasť kože ničím, okrem neprítomnosti vlasov, nezvyčajná. Na rozdiel od iných autoimunitných ochorení, vlasové folikuly nie sú v dôsledku zápalovej reakcie AA úplne zničené a môžu znovu dorásť ak zápal odznie.

Ľudia s len jedeným alebo dvoma holými miestami sa často plne a spontánne zotavia bez ohľadu na to, či sa liečia. U asi 30% ľudí však tento stav pretrváva a zhoršuje sa alebo sa u nich striedajú opakované cykly vypadávanie vlasov a ich opätovného rastu.

AA je tradične považované za ochorenie spôsobené stresom. Bohužiaľ tento názor pretrváva medzi niektorými dermatológmi až dodnes, hoci toto tvrdenie podporuje len veľmi málo vedeckých dôkazov.

AA je oveľa zložitejšie. Extrémny stres môže u niektorých ľudí vyvolať AA, ale nedávny výskum ukazuje, že hrať úlohu môžu aj gény. Pravdepodobne existuje niekoľko génov, ktoré môžu robiť jednotlivcov náchylnejších k rozvoju AA. Čím viac týchto génov človek má, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa u neho rozvinie AA.

Niektorí vedci sa domnievajú, že existuje široká škála faktorov, vďaka ktorým sú niektorí ľudia náchylnejší k rozvoju AA. Hormóny, alergie, vírusy a dokonca aj toxíny môžu byť niektoré z nich. [1]

U každého jedinca sa pravdepodobne AA spustí kombináciou niekoľkých z nich.

Liečba alopecia areata

Existuje niekoľko spôsobov liečby AA, ale nie každá účinkuje u každého a niektorí ľudia s AA nereagujú na žiadnu liečbu. Vzhľadom k tomu, že niektoré z dostupných procedúr majú vysoké riziko vedľajších účinkov, často nie sú používané u detí.

Najbežnejší druh liečby AA zahŕňa použitie kortikosteroidov. Kortikosteroidné krémy aplikované na holé miesta sú medzi priemernými dermatológmi obľúbené, hoci tento druh liečby je úspešný len v tých najmiernejších prípadoch. Účinnejší postup je aplikovať kortikosteroidný roztok do holých miest injekčne. Toto môže dobre fungovať u niektorých ľudí, no je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k nežiadúcim účinkom ako je stenčenie kože v mieste vpichu injekcie. [1]

V rozsiahlych prípadoch sú použité systémové kortikosteroidy (prjímané v pilulkách alebo akejkoľvek inej forme, ktorá má na telo účinok), aj keď nie nepretržite, pretože môžu spôsobiť značné nežiaduce účinky, ako je rednutie kostí. Krátkodobá “pulzná liečba” má často dobré výsledky. Pri rozsiahlej alopecia areata jednoducho nie je lokálna liečba dostatočne účinná. Používané kontaktné senzibilizátory sú považované za lokálnu imunoterapiu. Tieto majú určitú účinnosť a často sa používajú, môžu však mať výraznejšie nežiadúce lokálne účinky ako bolesť či opuch.

Mnohí pacienti s rozsiahlou alopecia areata, alopecia totalis či alopecia universalis, u ktorých dochádza k spontánnemu opätovnému rastu vlasov iba veľmi zriedkavo, sú ochotní riskovať aj výrazné nepriaznivé účinky liečby, prípadne neoverenú liečbu. Medzi takéto možno zaradiť systémové kortikosteroidy podávané ako kontinuálna či pulzná liečba, cyklosporín A, mykofenolát mofetil, metotrexát ako monoterapia alebo v spojení s kortikosteroidmi. Pri týchto však nie sú dostupné kontrolované testy ani údaje o účinnosti a hlavne bezpečnosti. Tieto lieky mávajú nepriaznivé účinky na celé telo, navyše po ukončení liečby sa objavuje opätovný výrazný výskyt vypadávania vlasov.

Z uvedeného vyplýva, že u ľudí s rozsiahlejšou, dlhodobou alopecia areata, liečba, ktorá je v súčasnej dobe k dispozícii neúčinkuje dobre. [3]

Pre týchto ľudí je praktickou odpoveďou iba parochňa a veľa emočnej podpory. Obzvlášť pre deti, ktoré nechcú byť odlišné od svojich spolužiakov v škole a ženy to môže byť deprimujúce.

Prognóza pri alopecia areata

Priebeh alopecia areata u detí aj u dospelých je nepredvídateľný. Zlá prognóza nastáva pri skorom veku nástupu. Súvisí tiež s rozsahom vypadávania vlasov, prípadnými abnormalitami na nechtoch, pozitívnou rodinnou anamnézou na AA aj kombináciou s ďalšími autoimunitnými ochoreniami. Závažné prípady alopecia areata sa vyskytujú častejšie pri nástupe AA pred pubertou. V tomto prípade je pravdepodobnosť opätovného rastu vlasov menšia ako 10%, a to aj napriek liečbe. [1]

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy