Domov / / / / Transplantácia vlasov a ideáln...

Transplantácia vlasov a ideálny vek na zákrok

Posledná úprava 23.02.2018

Vypadávanie vlasov sa týka mužov aj žien všetkých vekových kategórí. V najhorších prípadoch začínajú byť holé miesta vidieť už na začiatku dvadsiatky. Pre mnohých je to priam katastrofa. Väčšinou však nie ste na vine, je to záležitosť genetickej predispozície. S postupom času sa rednúce či holé fľaky na hlave stávajú neustále širšími a širšími. Vedie to k čiastočnej alebo úplnej strate vlasov, a to vo veku 40 až 50 rokov. A tu prichádza otázka: aký je ten správny vek na podstúpenie transplantácie vlasov?

Transplantácia vlasov a vek

Podľa odborníkov je ideálnym vekom na transplantáciu vlasov 40 rokov a viac. V tomto veku vlasy zvyčajne začínajú padať, takže ich možno nahradiť „novými“ vlasmi. Ak sa však transplantácia vlasov vykoná v oblasti, kde okolité vlasy naďalej postupne padajú, môže dôjsť k neprirodzenému vzhľadu človeka. Presne to sa stáva príliš mladým kandidátom. Transplantované vlasy rastú v plnej sile, okolité vlasy však stále rednú. Z tohto dôvodu nie je transplantácia vlasov odporúčaná mladým mužom s vrodenou (kongenitálnou) alopéciou. Riešenia však existujú. Takýmto pacientom s vypadávaním vlasov sa odporúča užívanie liekov (Propecia, Minoxidil), ktoré pomáhajú stabilizovať ich mužskú vzorovú plešatosť. Akonáhle skúsený vlasový chirurg situáciu vyhodnotí ako vhodnú, môže si nechať pacient vlasy transplantovať.

Transplantácia vlasov – faktory, ktoré treba zohľadniť

Pri vyhodnocovaní vhodného kandidáta na transplantáciu vlasov treba brať ohľad aj na niektoré ďalšie faktory. Prvý a najdôležitejší je, naštudovať si rodinnú anamnézu pacienta. Takto lekár zistí, ako výrazne môže plešatosť pacienta postihnúť. Podľa tohto vyhodnotenia možno stanoviť vhodnú dobu na transplantáciu vlasov.

Ďalším dôležitým faktorom je množstvo vlasov, ktoré sú k dispozícii na „darcovskej oblasti“. Darcovské vlasové folikuly sa odoberajú zo zadnej časti vlasovej pokožky pacienta. Množstvo vlasov, ktoré možno transplantovať, závisí od množstva zdravých vlasov v darcovskej oblasti. To znamená, že ak rodinní príslušníci trpia na úplnú plešatosť, nie ste vhodným kandidátom. Do budúcna nemusí byť u vás transplantácia vlasov možná, pretože nebudete mať v darcovskej oblasti vlasy, ktoré by bolo možné transplantovať.

Ideálnym kandidátom na transplantáciu vlasov sú poväčšine muži okolo 40, ktorým padajú vlasy postupne a ich príbuzní trpeli na čiastočnú stratu vlasov. Samozrejme to neznamená, že by iné vekové kategórie neboli na zákrok spôsobilé. Treba sa však so svojim problémom obrátiť na kvalifikovaného odborníka na transplantáciu vlasov.

Prečítajte si tiež, čo tranplantácia vlasov obnáša a ako sa treba o transplantované vlasy starať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy