Príčiny vypadávania vlasov a gény pre plešatosť – ako je to naozaj?

Posledná úprava 19.11.2021

Hrozí vám plešatenie z matkinej strany? Patrí dedičnosť medzi príčiny vypadávania vlasov? Ak nie ste v tejto problematike nováčik, viete, že je to jednoducho tak…

Nakoľko však gény zdedené z matkinej strany ovplyvňujú vzhľad vašej hlavy? Mnohí ľudia veria, že ak je plešatý matkin otec, prídete o vlasy aj vy. Niektorí dokonca tvrdia, že ak starý otec z matkinej strany začal plešatieť v 25 rokoch, začnú aj vám vlasy vypadávať práve vtedy. Než ale začnete zúfalo hľadať staré fotky starého otca, mali by ste vedieť niektoré veci, ide samozrejme o príčiny vypadávania vlasov.

Ako prvé, na horeuvedenom tvrdení je skutočne niečo pravdy. Mužské vzorové plešatenie, odborne nazývané androgénna alopécia, je väčšinou spôsobené genetikou. Podľa jedného výskumu, v 79% je príčinou vypadávania vlasov, či mužského plešatenia, dedičnosť. [1] Gény androgénnych receptorov, ktoré spôsobujú Vypadávanie vlasov a plešatosť, sa nachádzajú na chromozóme X. Tento chromozóm X navyše nesie aj ďalšie biologické faktory vypadávania vlasov, kam patrí napríklad signalizácia melatonínu, diferenciácia tukových buniek a rastové fázy vlasov.

Z biologického hľadiska majú muži chromozóm X aj chromozóm Y, ženy majú dva chromozómy X. Muži získavajú chromozóm X od matky, preto dáva zmysel, prihliadať aj na genetiku z matkinej strany. Keď sa určitá vlastnosť prenesie na chromozóm X u mužov, pravdepodobnosť, že sa prejaví je väčšia, pretože nebude vyvážená iným chromozómom X. Na druhú strany, ženy potrebujú, aby sa genetické znaky objavili v oboch chromozómoch X, vtedy sa môžu aj prejaviť. Matky nesú jeden chromozóm X od otcov, čím sa dedkova genetika stáva možným indikátorom toho, aké vlastnosti odovzdajú mužským potomkom. Povedané inak, išlo by o príliš zjednodušenú interpretáciu, ak by ste tvrdili, že genetické príčiny vypadávania vlasov pochádzajú iba z matkinej genetiky. Prečo je to tak?

  • Ide o relatívne mladé pole výskumu a každý deň odborníci prichádzajú na nové skutočnosti.
  • Niektoré výskumy objavili gény pre plešatenie na chromozóme Y, takže aj otcove genetické stopy sú rovnako dôležité faktory pri vypadávaní vlasov.

Netreba však zabúdať, že hoci sa určitá variácia v DNA človeka nachádza, neznamená to, že sa vždy aj prejaví. Je rozdiel byť nositeľom génu a mať určité symptómy alebo ochorenie. Pritom môžete pokojne preniesť gén plešatosti na svoje deti a sami neoplešatieť.

Je príčinou vypadávania vlasov iba genetika?

Genetické predispozície sú iba jedným z mnohých faktorov možných príčin vypadávania vlasov. Je pravda, že väčšina prípadov mužského vzorového plešatenia je podmienených geneticky, sú aj ďalšie faktory. Preto je dôležité obrátiť sa na lekára, ak začnete na sebe badať príznaky vypadávania vlasov. Môže ísť totiž aj o iné zdravotné problémy, ktoré spustili padanie vlasov. Ktoré sú takéto nededičné príčiny vypadávania vlasov?

Tieto príčiny vypadávania vlasov sa liečia špecificky podľa konkrétnej príčiny, v prípade telogen effluvium a hlavne trichotillomanie je niekedy potrebná aj psychologická pomoc.

Akú prevenciu zvoliť pri dedičnom vypadávaní vlasov?

Smola je, že gén plešatosti nemôžete jednoducho vymazať. Ak však začnete badať príznaky vypadávania vlasov, existujú kroky, ktoré môžete zvoliť ako prevenciu pred zhoršením padania vlasov. Pri vypadávaní vlasov ide väčšinou o reakciu na chemické reakcie v tele. Dedičné vypadávanie vlasov je zapríčinené dihydrotestosterónom, androgénom, ktorý je tvorený z testosterónu. Všetci muži tvoria DHT. Ak máte geneticky dané, že budete plešatí, DHT zmenší a následne zničí vlasové folikuly. Výsledkom je potom vypadávanie vlasov. Našťastie existujú možnosti ako DHT zablokovať (pozri aj jednotlivé DHT blokátory).

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy