Drobný, zato výkonný prístroj na opätovný rast vlasov v testoch zatiaľ nesklamal

Posledná úprava 27.02.2023

Nájsť jednoduchý spôsob ako podporiť opätovné spustenie rastu vlasov je pre vedeckú komunitu výzvou. Podľa najnovšieho výskumu by mohli byť odpoveďou mikro LEDky.

vypadávanie vlasov je problém, ktorého definitívne jednorázové vyriešenie by privítali milióny ľudí. Pre niekoho nejde o žiaden závažný problém, u mnohých však rednúca hlava bez vlasov vplýva negatívne na sebavedomie a sebahodnotenie.

Práve pre nich je každý náznak úspechu v boji proti vypadávaniu vlasov dôležitým medzníkom. Príčiny vypadávania vlasov sú pritom rôznorodé. Sú to genetické faktory, stres, starnutie či hormonálne výkyvy.

Napriek rokom venovaným výskumu, zlepšenie a podpora rastu vlasov prebieha častokrát na báze pokus a omyl. Niekedy je to pritom drahá a bolestivá záležitosť.

Momentálnymi možnosťami sú:

Výskumníci sa teraz obracajú k potenciálu svetla. Najnovšie skúmali možnosť prenosného, svetelného riešenia pri vypadávaní vlasov.

Boj proti vypadávaniu vlasov pomocou LED svetla

Už skoršie výskumy odhalili, že aj laser dokáže podporiť opätovný rast vlasov, a to vďaka stimulovaniu vlasových folikulov. Takto sa totiž následne zvýši bunková diferenciácia. Obzvlášť úspešné je červené svetlo, pretože jeho vlnová dĺžka lepšie preniká do pokožky než kratšia vlnová dĺžka napríklad zeleného či modrého svetla.

Môže ísť o sľubné riešenie proti vypadávaniu vlasov bez zjavných vedľajších účinkov. Ale zariadenie potrebné na ošetrenie vlasov laserom je veľmi veľké. Tiež drahé a ťažko použiteľné. Pre domáce použitie je nepraktické, a to obmedzuje jeho dostupnosť.

To však neplatí pre spomínané flexibilný, prenosný prístroj založený na diódach, ktoré vyžarujú mikrosvetlo, teda mikro LED. Táto technológia bola testovaná na množstvo možných použití. A to vďaka trvácnosti, flexibilite a malej veľkosti.

Napriek všetkému existuje viacero nedostatkov pri využití mikro LED. Podľa samotných tvorcov je potrebné vyriešiť vysoké tepelné žiarenie, nízku optickú účinnosť a vysokú spotrebu energie. Aby sa tím vyhol týmto problémom, použili ultra tenkú plochu flexibilných vertikálnych mikro LED. 900 mikro LED bolo umiestnených na čipe o veľkosti poštovej známky s hrúbkou 20 milimetrov.

V porovnaní so štandardným laserovým ošetrením používa nový dizajn 1000 krát slabšiu silu na milimeter štvorcový. Čo je dôležité, LED náplasť nevytvára výrazné teplo, takže nevzniká riziko popálenia kože. Náplasť bola testovaná 10 tisíc krát. Bola dostatočne odolná, aby zostala nedotknutá. A to je nevyhnutné pre čokoľvek, čo sa má nosiť na ľudskej koži.

Podpora opätovného rastu vlasov

Okrem obrovského praktického výkonu, bezpečnosti a energetickej efektivity zostávalo dôležitou otázkou, či táto metóda dokáže spustiť opätovný rast vlasov.

Vedci testovali schopnosť podporiť rast vlasov, resp. ochlpenia u vyholených myší – jedna skupina bola ošetrovaná mikro LED náplasťami, druhá dostávala minoxidilové injekcie. Hlodavce, ktorým bolo 15 minút denne počas 20 dní aplikované mikro LED ošetrenie vykazovali lepšie výsledky. Ochlpenie im rástlo rýchlejšie a bolo dlhšie. Aj oblasť opätovného rastu bola širšia.

Skutočným ukazovateľom úspechu budú až klinické testy na ľuďoch. Doterajšie výsledky však ukazujú, že aj drobná, trváca, ohybná náplasť dokáže pri krátkodobom používaní zlepšiť opätovný rast vlasov.

Do budúcna autori veria, že bude možné aplikovať danú technológiu aj v iných oblastiach. Ide napríklad o hojenie rán, ošetrovanie akné či zosvetlenie pleti.

Zdroje

Čítajte ďalej Liečba vypadávania vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy