10 bežných príčin, prečo je rast vlasov v tehotenstve zrýchlený

Posledná úprava 30.06.2023

Zmena rýchlosti rastu vlasov v tehotenstve, a rovnako aj štruktúry vlasov, je bežná záležitosť. Tehotenské hormóny vplývajú na každú ženy iným spôsobom. Nižšie nájdete niektoré z bežných dôvodov, prečo je rast vlasov v tehotenstve zrýchlený.

Rast vlasov v tehotenstve a jeho pozadie

Bežne je 90 až 95% vlasov v rastovej fáze, ostatných 5 až 10% sú v pokojovej fáze. 90% vlasov narastie približne o 2 cm za mesiac. Po fáze oddychu vlas vypadne a nahradí sa novým vlasovým folikulom na hlave. V priemere príde žena denne približne o 100 vlasov. [1] [2]

U žien dochádza k rastu vlasov spôsobenému tehotenstvom v prvom trimestri, vtedy hladiny androgénov v tele stúpajú. Vlasy sú na dotyk plnšie a pevnejšie než predtým. V tejto perióde totiž nevypadávajú takmer žiadne vlasy. Počas tehotenstva zostávajú vďaka nárastu hormónov vo fáze oddychu oveľa dlhšie. Práve preto sa potom javia bohaté a krásne lesklé.

Konzumácia vitamínových doplnkov počas tehotenstva tiež vedie k rýchlejšiemu rastu vlasov u žien. Progesterón, čo je hormón objavujúci sa u tehotných žien, udržiava latentné folikuly živé. Ten predlžuje rastovú fázu vlasov, čo znamená menej padajúcich vlasov a pevnejšie vlasy. Rýchly rast vlasov v tehotenstve pokračuje aj v nasledovných trimestroch. Do normálneho rastového vzorca sa dostáva zase 6 mesiacov od pôrodu. Vlasy nie sú na pocit iba hustejšie a pevnejšie, ale aj žiarivejšie než predtým.

Počas tehotenstva ženy obvykle jedávajú bohatšie. Spánok bojuje proti kortizolu, ktorý pomáha znižovať hladiny stresu v tele. Aj to pomáha rýchlejšiemu rastu vlasov.

Rýchly rast ochlpenia na rukách a nohách, aj na iných častiach tela môže byť počas tehotenstva obťažujúce. Nadmerná tvorba androgénov spôsobuje návaly nadmerného rastu vlasov aj na iných miestach tela. Niektoré ženy zažívajú rast vlasov na neželaných miestach, ako tvár, bradavky, dokonca na bruchu.

Vyhýbajte sa produktom a postupom na odstraňovanie ochlpenia ako je bielenie, krémy, depilácia, ktoré by sa mohli vstrebať do krvného obehu. Techniky na trvalé odstraňovanie ochlpenia ako je laser či elektrolýza, nie sú počas tehotenstva vhodné. Vo väčšine prípadov sa po pôrode ustáli rast neželaného ochlpenia.

Zmeny v štruktúre vlasov sú počas tehotenstva tiež veľmi časté. Napríklad vlnité vlasy môžu zostať rovné a naopak. Vlasy sa môžu stať dokonca veľmi suchými alebo veľmi mastnými. Niektoré ženy môžu dokonca badať aj zmenu vo farbe vlasov.

Niektoré tehotné ženy zažívajú závažné padanie vlasov počas tehotenstva. Príčinou môže byť nedostatok železa, proteínov alebo jódu. Vlasy sa môžu stať tiež suchými, lámavými a svetlejšími než zvyčajne.

Väčšina žien prichádza o veľké množstvo vlasov v čase po pôrode, prípadne po ukončení dojčenia. Je to preto, že sa hormóny vracajú do normálnych hladín, aj fáza oddychu sa vráti späť do pôvodného vzorca. Výsledkom je výraznejšie padanie vlasov. Býva potrebné niekoľko rastových cyklov, než sa vlasy vrátia do normálu. Aj telesné ochlpenie sa v rámci 6 mesiacov po pôrode vytratí.

Treba však poznamenať, že nie všetky tehotné ženy badajú zmeny v štruktúre a pevnosti či hustote vlasov. Ak si ženy zmeny všimnú, sú výraznejšie u žien s dlhými vlasmi.

Zdroje

Čítajte ďalej Zdravá strava v tehotenstve
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy