Prečo bolia vlasy?

Posledná úprava 11.03.2020

Asi poznáte ten pocit, keď ste si nejakú dobu neumývali vlasy. Jednoducho ste si ich zopli do vysokého copu a nosili ich tak niekoľko dní po sebe. A vlasy vás zrazu začali bolieť? Teda skutočne, fyzicky boleli, akoby v nich pulzovalo? Samozrejme, všetci vieme, že vlasy nie sú živé, nemajú žiadne nervové ukončenia, ani nič necítia. Ale aj napriek tomu sa môžeme pýtať: „Prečo bolia vlasy?“ Bolesť totiž vychádza z vlasovej pokožky, vyžaruje akoby dolu po vlase...a je veľmi nepríjemná!

Ako je to ale možné? Netreba na to žiadnu vedu, aby bolo jasné, že zašpinené vlasy nebudú na pocit nejak úžasné. Ale prečo bolia vlasy, čo presne spôsobuje tú divnú bolesť, dokonca ak vlasy ani nie sú príliš špinavé? Vyzerá, že je to čiastočne vaša vina a čiastočne vina vášho tela.

Ak si neumývate vlasy, alebo len máte mastnú vlasovú pokožku, môže u vás dochádzať k hromadeniu mazu na vlasovej pokožke. Ten sa na hlave usádza, spôsobuje zápaly a svrbenie vo folikuloch. To môže vyvolať pocit svrbenia a bolenia. Následne si začnete hlavu škriabať, takže začnete vylučovať cytokíny, čo sú drobné chemické látky spúšťajúce celú zápalovú kaskádu na vlasovej pokožke. Väčší zápal znamená vyšší prísun krvi do danej oblasti. A tá spôsobuje nepríjemnú bolesť vo vlasoch.

Ale čo v prípade, že ste si vlasy umývali včera večer, a vlasy vás začnú bolieť už po 12 hodinách? Treba si uvedomiť, že príčinou môžu byť aj vlasové produkty. Ak si dávate na vlasy a vlasovú pokožku nevymývateľné produkty, krémy, suché šampóny, spreje na vlasy, a to deň čo deň, tak si vlasovú pokožku zaťažujete chemickými látkami, upchávate ju olejmi a nečistotami. To všetko môže vlasovú pokožku veľmi rýchlo rozdráždiť. Hlavne, ak vás šampón nedokáže zbaviť pri umývaní nečistôt.

Našťastie, boľavé vlasy možno veľmi rýchlo odstrániť.

  • Ako prvé, začnite si umývať vlasy častejšie ako iba raz do týždňa.
  • Používajte menej husté, dusivé produkty na vlasy.
  • Vyhýbajte sa utiahnutým účesom a upätým drdolom, ak máte zapálenú vlasovú pokožku.
  • Voľte rozjasňujúce šampóny, ktoré odstraňujú mastnotu a nečistoty z hlavy veľmi jemne.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy