Prečo bolia vlasy?

Posledná úprava 12.07.2022

Asi poznáte ten pocit, keď ste si nejakú dobu neumývali vlasy. Jednoducho ste si ich zopli do copu a nosili ich tak niekoľko dní po sebe. A vlasy vás zrazu začali bolieť? Teda skutočne, fyzicky boleli, akoby v nich pulzovalo? Samozrejme, všetci vieme, že vlasy nie sú živé, nemajú žiadne nervové ukončenia, ani nič necítia. Ale aj napriek tomu sa môžeme pýtať: „Prečo bolia vlasy?“ Bolesť totiž vychádza z vlasovej pokožky, vyžaruje akoby dolu po vlase...a je veľmi nepríjemná!

Ako je to ale možné? Netreba na to žiadnu vedu, aby bolo jasné, že zašpinené vlasy nebudú na pocit nejak úžasné. Ale prečo bolia vlasy, čo presne spôsobuje tú divnú bolesť, dokonca ak vlasy ani nie sú príliš špinavé? Vyzerá, že je to čiastočne vaša vina a čiastočne vina vášho tela.

Pozor na hromadenie mazu na vlasovej pokožke

Ak si neumývate vlasy, alebo len máte mastnú vlasovú pokožku, môže u vás dochádzať k hromadeniu mazu na vlasovej pokožke. Ten sa na hlave usádza, spôsobuje zápaly a svrbenie vo folikuloch. To môže vyvolať pocit svrbenia a bolenia. Následne si začnete hlavu škriabať, takže začnete vylučovať cytokíny, čo sú drobné chemické látky spúšťajúce celú zápalovú kaskádu na vlasovej pokožke. Väčší zápal znamená vyšší prísun krvi do danej oblasti. A tá spôsobuje nepríjemnú bolesť vo vlasoch.

Pozor na agresívne vlasové produkty

Ale čo v prípade, že ste si vlasy umývali včera večer, a vlasy vás začnú bolieť už po 12 hodinách? Treba si uvedomiť, že príčinou môžu byť aj vlasové produkty. Ak si dávate na vlasy a vlasovú pokožku nevymývateľné produkty, krémy, suché šampóny, spreje na vlasy, a to deň čo deň, tak si vlasovú pokožku zaťažujete chemickými látkami, upchávate ju olejmi a nečistotami. To všetko môže vlasovú pokožku veľmi rýchlo rozdráždiť. Hlavne, ak vás šampón nedokáže zbaviť pri umývaní nečistôt.

Pozor na trakčnú alopéciu

Vlasové folikuly sú jedny z prvých receptorov pocitu. Vlasy sú súčasťou nervového systému, takže ak ich potiahnete, vyvíjate tlak na nervové zakončenia, ktoré sa nachádzajú v koreňoch folikulu. A vy cítite bolesť.

Je to tiež preto, že sú vlasy zvyknuté rásť jedným smerom. A nervové zakončenia sú navyknuté, že vlasy prirodzene smerujú tým ktorým smerom. Ak teda túto polohu nasilu zmeníte, opäť stimulujete nervové zakončenia a vlasová pokožka sa stáva oveľa citlivejšou.

Ak ale len hodíte rukou a poviete si, že tú trochu nepohodlia vydržíte a vlasy opäť stiahnete do tuhého chvostu, skúste sa zamyslieť. Ak si opakovane alebo príliš často takto nasilu ťaháte vlasy, vzniká riziko rozvinutia trakčnej alopécie. Ide o typ vypadávania vlasov, pri ktorom si vlasy kvôli ťahu doslova vytrhávate, a tým vlasy v konečnom dôsledku rednú. [1]

Navyše, neustály ťah, ktorý na vlasy vyvíjate rovnakým smerom, môže vlasy poškodzovať. Vlasy sú vlastne mŕtve tkanivo, sú tvorené keratínom, takže ak ich príliš tlačíte alebo ťaháte, môžu sa zlomiť či roztrhnúť. Preto je vhodné vyčesané účesy a drdoly obmieňať. Jeden deň si vlasy zapleťte do copu, druhý deň stočte do voľného drdolu, potom ich môžete zopnúť do chvosta.

Dredy a černošské vrkôčiky síce obľúbené sú, sú však pre vlasy a vlasovú pokožku škodlivé. Sú hlavnými vinníkmi trakčnej alopécie. Na type vlasov pritom vôbec nezáleží. Ak si teda chcete posplietať vrkôčiky, nechajte ich voľnejšie, neuťahujte ich príliš.

Ak sú drdoly a vyčesané účesy vašou vášňou a bojíte sa padania vlasov kvôli ich ťahaniu, existuje riešenie. Zabrániť dokážete bolesti vlasov aj ich poškodzovaniu. Jednoducho si vlasy upravujte jemne a drdoly nenoste dennodenne.

Pozor na farbenie vlasov

Ďalšou častou príčinou, prečo bolia vlasy, je pravidelné farbenie vlasov. Môže sa totiž rozvinúť intolerancia na obsiahnuté látky vo farbe, ešte horšie je to pri odfarbovaní vlasov... a potom pri každom dotyku vlasy bolia. Možno síce predpísať lokálne steroidy, no z dlhodobého hľadiska to riešenie nie je.

Pozor na migrény

Bolesť vlasov je dosť častý problém u tých ľudí, ktorí trpia na migrény. Príčinou je v tomto prípade stav nazývaný alodynia, objavuje sa až u dvoch tretín pacientov trpiacich na migrénu. Pri alodynii dokáže aj normálny nebolestivý stimul – stačí obyčajné česanie vlasov, nasadený klobúk či vlasy zopnuté do chvosta, dokonca aj dotyk vody pri umývaní vlasov – a vlasy začnú bolieť. Ak si človek s migrénou ľahne na tú časť hlavy, ktorá ho bolí, reaguje aj vlasová pokožka obzvlášť citlivo a boľavo.

Je to spôsobené opakovaným vystreľovaním nervových buniek v mozgu, ktoré sa podieľajú na migréne. K spusteniu migrény pritom môžu prispieť aj upäté účesy. Vlasy však môžu bolieť aj ako súčasť záchvatu migrény, ktorú spustilo niečo iné.

Ak vás pri migrénach bolievajú aj vlasy, treba to oznámiť lekárovi. Je to totiž rizikový faktor na rozvinutie častejších atakov migrény.

Ako na boľavé vlasy

  • Ako prvé, začnite si umývať vlasy častejšie ako iba raz do týždňa.
  • Používajte menej husté, ťažké produkty na vlasy.
  • Vyhýbajte sa utiahnutým účesom a upätým drdolom, ak máte zapálenú vlasovú pokožku.
  • Voľte rozjasňujúce šampóny, ktoré odstraňujú mastnotu a nečistoty z hlavy veľmi jemne.
  • Či už je príčinou bolestivých vlasov nevhodný účes a návyky či migrény, je vhodné nechať z času na čas vlasy voľne oddýchnuť, potrebujú to totiž úplne rovnako ako vy.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy