Magnéziový olej proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 21.07.2023

Môže byť práve magnéziový olej tou správnou zbraňou proti vypadávaniu vlasov? Je vhodné magnéziový olej pri vypadávaní vlasov používať?

Najskôr si o magnéziu, teda horčíku, povieme základné informácie – definícia, jeho prínosy, príznaky nedostatku. A tiež to, akým prínosom môže byť magnézium proti vypadávaniu vlasov, či môže slúžiť ako prevencia vypadávania vlasov a či dokáže obnoviť rast vlasov.

Čo je magnézium?

Magnézium patrí medzi prvky, ktoré sú v tele veľmi hojne zastúpené. Dospelý má v tele približne 25 gramov magnézia, viac ako polovica z toho (50 až 60 percent) sa nachádza v kostiach, potom nasleduje mäkké tkanivo. Ľudské telo potrebuje veľké množstvá magnézia. Musí totiž riadiť viac ako 300 biochemických reakcií a mnohé ďalšie funkcie.

Na čo je magnézium dobré? Medzi jeho úlohy pri fungovaní ľudského tela patrí udržiavanie rovnováhy pokiaľ ide o imunitný systém, tiež je potrebný pre silné kosti, reguláciu krvného tlaku, syntézu proteínov, tvorbu energie, reguláciu činnosti svalov a nervov, tvorbu DNA a RNA v tele.

Inak povedané, magnézium potrebujeme na to, aby sme zostali zdraví a „normálni“.

Prínosy magnézia pre ľudské telo

  1. bráni vzniku osteoporózy
  2. zodpovedá za normálne telesné funkcie
  3. chráni DNA
  4. bráni vypadávaniu vlasov
  5. bráni vzniku ochorení srdca
  6. reguluje srdcový tep
  7. reguluje krvný tlak
  8. udržiava rovnováhu pri fungovaní štítnej žľazy
  9. uľavuje od astmy
  10. bráni vzniku cukrovky
  11. uľavuje od bolestí hlavy
  12. pomáha pri napätých svaloch
  13. pomáha so svalovými kŕčmi a bolesťou svalov
  14. zmierňuje úzkosť
  15. pomáha pri depresii
  16. pomáha pri problémoch so spánkom
  17. slúži ako prírodný deodorant

Prínosy magnézia pre rast vlasov

Pokiaľ ide o magnézium a vlasy, vypadávanie vlasov a podporu rastu vlasov, má tento prvok dve dôležité úlohy.

Magnézium ovplyvňuje syntézu proteínov

Ľudské vlasy sú tvorené proteínmi, ktoré sa označujú ako keratín. Bez magnézia nemožno aminokyseliny riadne premeniť na proteíny. Pritom tieto tvoria až 90% vlasových folikulov. Je tiež dôležité poznamenať, že telo potrebuje obrovské množstvá magnézia práve na tento proces syntézy proteínov. Potom dokáže zaistiť aj rast vlasov, ktoré sú zdravé.

Magnézium chráni vlasovú pokožku pred hromadením vápnika

Podľa viacerých štúdií možno vypadávanie vlasov pripisovať nánosom kalcia v bunkách folikulov. Často je problémom aj zápal vlasovej pokožky, nánosy kalcia narúšajú správny rast folikulov, upchávajú totiž póry. Vlasové folikuly sú potom podvyživené.

Magnézium pomáha rozpustiť nadmerné zásoby kalcia z folikulov. Výsledkom je potom schopnosť poskytovať potrebnú výživu, dodávať ju krvou k folikulom, obnoviť normálny rastový cyklus vlasov.

Týka sa nedostatok magnézia aj vás?

Podľa niektorých odborníkov trpí väčšina ľudí na nedostatok magnézia. Ako však zistíte, či aj vy máte nízke hladiny magnézia? Nie je to úplne jednoduchá úloha, pretože magnézium sa nachádza prevažne v kostiach, presnejšie, 50 až 60% je umiestnených v kostiach. A tiež v samotných bunkách.

Na zistenie hladín magnézia možno použiť rôzne lekárske testovacie metódy. Množstvo magnézia v tele sa dá zistiť z moču, slín, krvného obrazu. Sú však potrebné komplexné laboratórne testy a hodnotenia, len tak dostanete čo najpresnejšie meranie. A ani tak sa nemusíte dozvedieť 100% presné hodnoty magnézia.

Ako potom môžete zistiť, či trpíte nedostatkom magnézia? Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob je sledovať niektoré zo symptómov spôsobených nedostatkom magnézia.

Aké sú príznaky nedostatku magnézia?

Skorým príznakom nízkych hladín magnézia sú svalová slabosť a svalové napätie, osteoporóza, vysoký alebo nepravidelný tep srdca, strata chuti do jedla. V najhorších prípadoch dokonca zvracanie a záchvaty.

Zoznam príznakov nedostatku magnézia

  • osteoporóza
  • vysoký krvný tlak
  • nepravidelný tep
  • cukrovka typu II
  • svalové kŕče
  • svalové napätie
  • svalová slabosť
  • únava a žiadna energia
  • neustále bolesti hlavy
  • strata chuti do jedla
  • problémy so spánkom
  • psychické problémy
  • úzkosť
  • depresie
  • astma
  • nevoľnosť
  • zvracanie

Keď sme si povedali základné informácie o magnéziu, pozrime sa na súvislosť medzi magnéziom a plešatením.

Magnéziový olej proti vypadávaniu vlasov

Nedostatkom magnézia a vypadávanie vlasov spolu súvisia. Na zapálenej vlasovej pokožke sa totiž hromadí vápnik. Magnézium však tieto nánosy vápnika rozpúšťa a tým uľavuje vlasovej pokožke. Rozdeľme si teraz na drobné, ako dokáže magnézium a magnéziový olej pomáhať proti vypadávaniu vlasov?

1) Zapálená pokožka hlavy ako príčina vypadávania vlasov

Zapálená vlasová pokožka je jedným z najväčších nepriateľov vlasov, mnohokrát je spoluzodpovedná za rednutie vlasov a plešatenie. Medzi niektoré typy zápalu vlasovej pokožky patria aj tieto:

  • lupiny: biele šupinky na hlave môžu byť spôsobené seboroickou dermatitídou, premnožením huby malassezia či iné faktory
  • seboroická dermatitída: typ vyrážky, ktorá vyvoláva začervenanie, chrastičky, mastný vzhľad vlasovej pokožky
  • folikulitída: bakteriálna alebo plesňová infekcia vo folikuloch, ktorá spôsobuje svrbenie hlavy, podráždenie a zápal, pupáky na vlasovej pokožke

Čo majú spoločné tieto rôzne typy zápalu na vlasovej pokožke? Všetky narúšajú správny a zdravý rast a rozvoj vlasových folikulov. Preto môžu vyústiť do predčasnej straty vlasov či nadmerného padania vlasov.

2) Kalcifikácia vlasovej pokožky spôsobená možným zápalom vlasovej pokožky

Zápal na pokožke hlavy môže spôsobiť hromadenie vápnika vo folikuloch.

Otázka teda znie, ako odstrániť nahromadené kalcium z vlasovej pokožky? A práve tu prichádza na scénu magnéziový olej, ktorý je vhodný práve proti vypadávaniu vlasov.

3) Magnézium a magnéziový olej proti vypadávaniu vlasov ako riešenie zápalu na vlasovej pokožke

Ľudské telo potrebuje magnézium na stovky biochemických reakcií. A potrebujú ho aj vlasové folikuly. Zároveň je to vhodný prostriedok proti nadmernému hromadeniu vápnika na vlasovej pokožke.

Magnézium ako látka schopná rozpustiť vápnik

Nerovnováhu kalcia a magnézia vo ľudskom tele možno demonštrovať aj jednoduchým testom.

Rozdrvte kalciovú tabletku a sledujte, koľko z nej sa rozpustí v 3 decilitroch vody. Potom rozdrvte magnéziovú tabletu a pomaly ju rozmiešajte v kalciovej vode. Keď pridáte magnézium, rozpustí sa aj zvyšný vápnik. Stáva sa lepšie rozpustný vo vode. Presne to isté sa deje aj vo vašom krvnom obehu, v srdci, mozgu, obličkách a vôbec všetkých telesných tkanivách.

Čo to však znamená pre ľudí, ktorí trpia na vypadávanie vlasov kvôli kalcifikácii vlasovej pokožky? Stručná odpoveď je – potrebujete magnézium.

Magnéziový olej je prirodzený spôsob ako rozpustiť nadmerné zásoby kalcia vo vlasových folikuloch aj v tele.

3 spôsoby ako použiť magnézium pre rast vlasov

Existujú tri základné spôsoby, ako zaradiť magnézium, pokiaľ chcete podporiť rast vlasov. Ide o konzumáciu jedál bohatých na magnézium, magnéziové výživové doplnky a lokálne magnéziové oleje proti vypadávaniu vlasov a plešatenie.

Takto môžete pomôcť pokožke na hlave a zabránite hromadeniu kalcia vo vlasových folikuloch.

1) Top 15 potravín bohatých na magnézium

Snažte sa do jedálnička zaradiť potraviny bohaté na magnézium.

  1. mandle (80 mg/porciu)
  2. špenát (78 mg/porciu)
  3. kešu orechy (74 mg/porciu)
  4. arašidy (63 mg/porciu)
  5. cereálie – drvená pšenica (61 mg/porciu)
  6. sójové mlieko (61 mg/porciu)
  7. čierne fazule (60 mg/porciu)
  8. edamam fazuľa (50 mg/porciu)
  9. arašidové maslo (49 mg/porciu)
  10. celozrnný chlieb (46 mg/porciu)
  11. avokádo (44 mg/porciu)
  12. zemiaky (43 mg/porciu)
  13. ryža (42 mg/porciu)
  14. jogurt (42 mg/porciu)
  15. ovsená múka (36 mg/porciu)

Mandle obsahujú najviac magnézia na porciu (80 mg/porciu), takže si ich pokojne zbaľte ako desiatu. Ale neprežeňte to s množstvom.

2) Výživové doplnky s magnéziom pre rast vlasov

Proti vypadávaniu vlasov sú vynikajúce aj výživové doplnky s magnéziom. Aká je denná odporúčaná dávka magnézia?

VEK

MUŽI

ŽENY

14-18

410 mg

360 mg

19-30

420 mg

310 mg

31+

420 mg

320 mg

3) Magnéziový olej proti vypadávaniu vlasov

Používanie magnéziového oleja je ďalší a rýchlejší spôsob ako ho dostať priamo do krvi.

Ak chcete nájsť čo najkvalitnejší magnéziový olej na rast vlasov či iné lokálne použitie, je najdôležitejšie to, z akého zdroju olej pochádza. Dôležité je, aby bol prvok nekontaminovaný.

Nežiadúce účinky magnézia

Magnéziový olej je pre dospelých aj deti bezpečný. Ale ľudia s citlivou pleťou niekedy udávajú pocit mravčenia, svrbenia, pálenia či bodania.

Ako to, že magnéziový olej pichá alebo páli na koži? Tento pocit je spôsobený trením, ktoré vyvolávajú nerozpustné častice v horčíkovom oleji. Keď si na kožu natierate magnéziový olej, vytvárajú tieto častice (majú väčšie molekuly) pocit tepla alebo pálenia, práve kvôli spomínanému treniu.

Ako používať magnéziový olej na podporu rastu vlasov?

Zvrátiť vypadávanie vlasov a podporiť rast vlasov môžete lokálnym použitím magnézia. Je to veľmi jednoduchý, no účinný postup. Potrebujete magnéziový olej (v spreji) a dermálny valček s ihlami. Vďaka nemu zlepšíte vstrebávanie magnéziového oleja do pokožky.

  1. Nastriekajte trochu magnéziového oleja na vlasovú pokožku, hlavne na rednúce, plešatejúce miesta. Jemne vmasírujte.
  2. Nechajte pôsobiť 20 minút.
  3. Riadne zmyte.

Používajte maximálne trikrát do týždňa.

Je vhodné používať magnéziový olej proti vypadávaniu vlasov?

Ak si odmyslíme mnohé prínosy magnézia pre telo, magnéziový olej možno použiť aj ako účinnú prírodnú liečbu na zvrátenie vypadávania vlasov.

Dokáže magnéziový olej obnoviť rast vlasov? Teoreticky dokáže magnéziový olej rozpustiť nahromadený vápnik na vlasovej pokožke. Takto uvoľní upchaté folikuly, obnoví sa správny prísun živín. A práve tým sa stimuluje rast nových vlasov.

Ak stále váhate, či použiť magnéziový olej lokálne, skúste tradičnejší spôsob. Získajte magnézium zo stravy alebo výživových doplnkov. Telo bude mať dostatočné zásoby, aby dokázalo prirodzene zastaviť vypadávanie vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy