Keratín – bielkovina, ktorá môže za problémy s vlasmi aj so zubami

Posledná úprava 02.03.2023

Máte v poslednej dobe problémy s vlasmi, napríklad s vypadávaním vlasov? Možno by ste mali zvýšiť aj starostlivosť o zdravie vašej ústnej dutiny. Podľa jednej štúdie problémy s vlasmi môžu zvýšiť riziko zubného kazu. Výskumníci tvrdia, že keratíny, teda bielkoviny potrebné pre silné vlasy sú veľmi dôležité aj pre zdravú zubnú sklovinu. Vo výskume sa pozorovali genetické a intraorálne údaje 386 detí a 706 dospelých. Výsledky ukázali, že účastníci výskumu s ochorením vlasov – súvisiacim s génovým polymorfizmom keratínu 75 (KRT75), boli náchylní na zubný kaz, čím sa ukázalo, že funkčný keratín je pre zubnú sklovinu dôležitý. Jednoduchšie povedané, ľudia s génovými mutáciami v kóde pre keratín, sú na tvorbu kazov náchylnejší.

Výskumníci tiež prišli na to, že zubná sklovina ľudí s keratínovými mutáciami mala abnormálnu štruktúru, ktorá viedla k jej oslabeniu. „Naše výsledky identifikujú genetický lokus, ktorý má vplyv na štruktúru skloviny a predstavujú súvislosť medzi problémami s vlasmi a náchylnosťou k zubnému kazu,“ tvrdia výskumníci.

Zubná sklovina je najtvrdšou látkou v ľudskom tele a má jedinečnú kombináciu tvrdosti a odolnosti voči lámavosti, ktorá chráni zuby pred zubnými kazmi, najčastejším chronickým ochorením na svete. „Epiteliálne vlasové keratíny, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie integrity vlasu, sa nachádzajú aj v zubnej sklovine a sú nevyhnutnými organickými zložkami zrelej skloviny,“ tvrdia výskumníci.

Ako predchádzať zubným kazom

Čistite si zuby zubnou kefkou a zubnou niťou každý deň

Preventívne opatrenia proti hocijakým ťažkostiam v dutine ústnej začínajú správnou ústnou hygienou. Zuby by ste si mali čistiť najmenej dvakrát denne. Používajte zubnú pastu, ktorá obsahuje fluorid. Čistite si zuby zubnou niťou raz až dvakrát denne, najlepšie po večeri. Čistením zubov zubnou niťou odstránite zubný povlak z miest, na ktoré zubná kefka nedosiahne, napríklad medzi vašimi zubami alebo pod ďasnami.

Pite vodu alebo si vodou po konzumovaní jedla vypláchnite ústa

Keďže si zuby nemôžete umývať po každom jedle, mali by ste sa po každom jedle napiť vody alebo aspoň si ústa vypláchnuť vodou. Voda totiž neutralizuje účinky kyslých a sladkých jedál. Vypláchnutie úst vodou odstraňuje zbytky jedla za zubami, na zuboch aj pod zubami.

Jedzte zdravú a vyváženú stravu

Zdravá a vyvážená strava je riešením mnohých zdravotných problémov. Potraviny bohaté na sacharidy, ako je chlieb, sušienky, a tak ďalej, vás vystavujú riziku zubného kazu. Vyhýbajte sa lepkavým potravinám, ako sú napríklad cukríky, ktoré sa dostávajú do vašich medzizubných priestorov. Sladkosti a čokoláda nie sú jediné potraviny, ktoré obsahujú cukor. Dávajte si pozor na „skryté cukry“ v potravinách, ktoré taktiež dokážu spôsobiť zubný kaz. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina totiž odstraňujú zubný povlak a zvyšky jedla medzi zubami a ďasnami.

Čítajte ďalej Prečo vlasy rednú?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy