Vlasy a vlhkosť – prečo máte kvôli vlhkému počasiu kučeravé vlasy?
Vlhké počasie spôsobuje, že sa medzi molekulami vody a proteínmi vo vlasoch tvoria hydrogénové (vodíkové) väzby. To spôsobuje stáčanie a krepatenie vlasov. Vlasy vlhkosť jednoducho hneď odhalia.
Ľudské vlasy sú na vlhko veľmi citlivé. Dokonca až natoľko, že niektoré hygrometre, čo sú prístroje merajúce vlhkosť, používajú ako merací mechanizmus práve vlasy. Vlhko spôsobí, že menia svoju dĺžku práve na základe množstva vlhkosti vo vzduchu.
Rovné vlasy sa stočia. Ak máte kučeravé vlasy, stanú sa kvôli vlhkosti ešte kučeravejšie alebo jednoducho skrepovatejú. Prečo však má na ľudské vlasy vlhkosť taký zvláštny vplyv?
Prečo dochádza ku krepateniu vlasov?
Chemická štruktúra vlasov spôsobuje, že sú neobvykle citlivé na zmeny množstva vodíka nachádzajúceho sa vo vzduchu, čo inými slovami znamená, že sú citlivé na vlhkosť vzduchu.
Vlasy sú z väčšej časti tvorené zväzkami dlhých keratínových proteínov. Na obrázku (priečny rez vlasu) sú naznačené ako tesne pospájané čierne bodky v strednej vrstve vlasu.
Tieto keratínové proteíny sa môžu na seba chemicky viazať dvoma rôznymi spôsobmi. Molekuly susediacich keratínových prameňov môžu vytvárať disulfidovú väzbu, v ktorej sú dva atómy síry kovalentne navzájom spojené. Tento typ väzby je zodpovedný za pevnosť vlasov a je trvalý. Úroveň vlhkosti vzduchu na ňu nemá vplyv.
Ale druhý typ spojenia, ktorý sa môže vytvoriť medzi priľahlými keratínovými proteínmi, je hydrogénová väzba (vodíková väzba). Táto je oveľa slabšia a je iba dočasná. Vodíkové väzby sa rozpadajú a vznikajú nové. Vytvárajú sa vždy, keď sa vlasy namočia a zanikajú, keď sa vlasy sušia. Práve to je dôvod, prečo vlasy zostávajú zhruba v rovnakom tvare ako keď zaschnú.
Vodíkové väzby vznikajú, keď sú molekuly na susedných keratínových prameňoch slabo priťahované rovnakou molekulou vody. Tým sa nepriamo naviažu oba keratínové proteíny dokopy. A keďže vo vlhkom vzduchu sa nachádza oveľa vyšší počet molekúl vody než v suchom vzduchu, môže daný vlas vytvoriť oveľa väčšie množstvo vodíkových väzieb práve za vlhkého dňa. Keď sa na prameni vlasov medzi keratínovými proteínmi vytvorí veľa takýchto väzieb, vlas sa na molekulárnej úrovni zomkne tuhšie k sebe.
Na makroúrovni to potom znamená, že prirodzene kučeravé vlasy sa ako celok ešte viacej skrútia, stanú sa kučeravejšími, nastáva krepatenie vlasov. Takýto vplyv má na vlasy vlhko. Vlasy sa kvôli vlhkosti stočia. Na porovnanie si predstavte kovovú cievku pružiny. Ak si vlasy narovnáte a vysušíte, budú ako táto pružina zarovnaná do tyče. Ak je ale vlhký deň a vy máte vlasy náchylné na kučeravenie, vlasy absorbujú molekuly vody a začlenia ich do svojich vodíkových väzieb. A tie stiahnu spomínanú pomyselnú kovovú tyč znovu do zvinutého stavu.
Ako bojovať proti krepateniu vlasov?
Kľúčom k vysporiadaniu sa s prirodzene vlnitými a kučeravými vlasmi vo vlhkom prostredí je používanie takých produktov, ktoré dokážu ochrániť vlasy pred vlhkosťou. Treba sa tiež porozhliadnuť po produktoch, ktoré pomôžu s uzavretím kutikuly vlasu, aby do vlasov vlhkosť z okolia prenikala horšie.
V mnohých prípadoch treba viac ako iba jeden produkt na vlasy, aby ste dosiahli dlhotrvajúce výsledky. Ponúkame zopár tipov, ako urobiť vlasy odolné voči vplyvom vlhkosti.
- Každý deň používajte dobrý uhladzujúci kondicionér. Čím sú vlasy v lepšom stave,tým hladšia bude aj kutikula (obal) vlasu a tým bude vlas menej porózny. Čím menej porózne vlasy máte, tým má na vlasy vlhkosť a vlaha zo vzduchu menší vplyv.
- Na ešte vlhké vlasy použite sérum proti krepovitosti (anti-frizz serum) a hrebeňom ho jemne rozčešte rovnomerne po celých vlasoch. Tieto produkty sú zvyčajne na báze silikónu, takže pokryjú povrch vlasu a uzavrú kutikuly. Tie budú chránené pred prenikaním vonkajšej vlhkosti, takže pomáhajú predchádzať krepovateniu vlasov a vlasy udržiavajú hladké.
- Na úpravu účesu používajte penu na báze vosku. Táto sa aplikuje na vlasy vytreté do uteráka, treba ju do vlasov včesať, aby sa dostala všade rovnomerne.
Potom môžete vlasy vytvarovať, oddeliť a natočiť na prst. Vytvoríte tak cievky, vlasy nechajte vyschnúť prirodzene. Môžete použiť aj fén. Nakoniec ich jemne prečešte prstami, nie hrebeňom.
Výhodou peny na vlasy na báze vosku je to, že vlasy zostávajú poddajné, takže si môžete aj počas dňa vytvoriť účes, aký chcete. Tiež lepšie utesní vlasy, čím zabráni ich neželanému krepovateniu aj pôsobeniu vlhkosti. Nemusí vás preto trápiť neželané kučeravenie vlasov. Výsledné kučery a kudrlinky budú pevné, nebudú však ani ťažké ani na pocit krehké.