Úloha aminokyselín v prevencii vypadávania vlasov a pri podpore rastu vlasov

Posledná úprava 01.03.2023

Stručne a jasne, zdravé vlasy potrebujú množstvo keratínu a o niečo menej kolagénu. Aby telo dokázalo tieto štrukturálne proteíny tvoriť, musí mať dostatočný prístup k určitému typu aminokyselín.

Poznáme štyri základné kľúčové aminokyseliny potrebné na tvorbu keratínu. Sú to cysteín, lyzín, arginín a metionín. Tvorba kolagénu zase závisí od prístupu k aminokyselinám lyzín, metionín, glycín a prolín.

Z vymenovaných aminokyselín patrí metionín a lyzín medzi esenciálne kyseliny – telo ich musí získať z potravy. Ostatné dôležité aminokyseliny na vlasy, pre ich zdravý rast, si telo syntetizuje. Je však pravdou, že ich koncentrácia býva znížená, ak je stravovanie človeka nevhodné a nezdravé.

Podporením dostupnosti kľúčových aminokyselín na vlasy, ktoré súvisia s tvorbou keratínu a kolagénu, sa dá bojovať proti vypadávaniu vlasov a stimulovať rast nových vlasov.

Bližšie pochopenie dôležitosti aminokyselín na vlasy

Aby sme pochopili, prečo sú aminokyseliny pre vlasy dôležité – či už ide o rast vlasov alebo vypadávanie vlasov – treba porozumieť ich účelu a pôsobeniu. Aminokyseliny sú tvorené štyrmi hlavnými prvkami – vodíkom, kyslíkom, dusíkom a uhlíkom. Aminokyseliny sú základom proteínov. Aj to je príčina, prečo sú aminokyseliny dôležité pre proces rastu vlasov. A súvisia s nimi aj mnohé významné procesy v ľudskom tele.

Každý prameň vlasu či chlp na tele sú tvorené keratínom. Keratín je typ proteínu. Okrem toho rôzne proteíny tvoria aj žľazy, nechty, šľachy, väzy či svaly v ľudskom tele. Aminokyseliny udržiavajú a opravujú bunky a dôležité biochemické procesy v tele súvisiace s proteínmi. Aminokyseliny sú tiež súčasťou esenciálnych metabolických funkcií v rámci tela.

Esenciálne a neesenciálne aminokyseliny

Aminokyseliny možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: esenciálne a neesenciálne. V priebehu času sa zoznam priebežne upravoval. Úloha jednotlivých aminokyselín sa podľa výskumov a aktuálnych odborných poznatkov upravoval a dopĺňal. V ľudskom tele je celkovo dvadsať aminokyselín. Nižšie sú rozčlenené aminokyseliny na esenciálne a neesenciálne, aj ich príslušenstvo do jednotlivej kategórie.

Esenciálne aminokyseliny

Esenciálne aminokyseliny sú definované ako aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo syntetizovať, preto ich musí získať zo stravy alebo výživových doplnkov. Do tejto kategórie spadá 10 aminokyselín. Ak v tele nemáte dostatočné množstvá týchto desiatich esenciálnych aminokyselín, môže to neblaho vplývať na zdravie aj na mnohé životne dôležité telesné procesy. Telo ukladá prebytočné množstvo tukov a sacharidov, ktoré môže využiť vtedy, ak ich má nedostatok. Telo však nezvykne uchovávať nadmerné množstvá aminokyselín, do ktorých by mohlo v prípade potreby načrieť. Práve preto je nevyhnutné každý deň doplniť esenciálne aminokyseliny.

  • izoleucín
  • histidín
  • leucín
  • metionín
  • lyzín
  • fenylalanín
  • tryptofán
  • treonín
  • valín

Neesenciálne aminokyseliny

Neesenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo dokáže vytvoriť samo. Ľudské telo dokáže tvoriť tieto neesenciálne aminokyseliny využitím látok, ktoré sa v tele nachádzajú.

  • alanín
  • arginín
  • asparagín
  • kyselina asparágová
  • cysteín
  • kyselina glutámová
  • glutamín
  • glycín
  • prolín
  • serín
  • tyrozín

Aminokyseliny a rast vlasov

Aminokyseliny zohrávajú v ľudskom tele množstvo úloh. Medzi ne patrí aj proces rastu vlasov. Už sme spomenuli, že sú aminokyseliny esenciálnou zložkou pri tvorbe keratínu. Práve on je primárny stavebný blok pre vlasy. Vlasový keratín obsahuje šestnásť rôznych aminokyselín. Navyše pomáhajú aminokyseliny aj pri tvorbe červených krviniek. A práve krvinky dodávajú kyslík a živiny k vlasovým folikulom. To zlepšuje stav vlasov a stimuluje zdravý rast vlasov. Preto potrebujete denne všetky požadované aminokyseliny, tak môžete zaistiť zdravé vlasy aj samotný rastový cyklus vlasov.

Hlavné prínosy aminokyselín pre vlasy a ich rast

Vysvetlíme si ako vplývajú aminokyseliny na rast vlasov a uvedieme potraviny, v ktorých sa nachádzajú.

Arginín

Arginín, označovaný aj ako L-arginín, je prekurzorom oxidu dusnatého. Arginín teda pomáha tvoriť oxid dusnatý, a ten pomáha pri otváraní draslíkových kanálov v bunkách. Keď sa draslíkové dráhy otvoria, umožnia prebiehanie rôznych ďalších reakcií. Otvorenie draslíkových dráh v bunkách spúšťa rozširovanie žíl. Tým sa podporí pohyb krvi žilami a zlepší sa jej prúdenie. Následne sa zvýši prísun krvi k vlasovým folikulom a tým sa stimuluje rast vlasov.

Arginín sa nachádza v množstve rôznych potravinových zdrojov, v rybách, pšeničných klíčkoch, slnečnicových jadierkach, v kokose, sézamových jadierkach, lieskovcoch a kešu orechoch.

Tyrozín

Tyrozín, onačovaný aj ako L-tyrozín, je ďalšou aminokyselinou zohrávajúcou dôležitú úlohu v procese rastu vlasov. Tyrozín je súčasťou tvorby melanínu, ktorý je zodpovedný za farbu pleti a za farbu vlasov. Okrem kľúčovej úlohy pri produkcii melanínu pomáha tyrozín nervovým bunkám pri správnom fungovaní, je to stavebný blok neurotransmiterov ovplyvňujúcich náladu a fungovanie nervov. Okrem toho pomáha tyrozín pri regulácii hormónov v nadobličkách, štítnej žľaze a hypofýze. V niektorých prípadoch pri vypadávaní vlasov dochádza aj k zmene farby vlasov. Môže to byť spôsobené stresom. Aj preto je dôležité pre správnu tvorbu melanínu a proti šediveniu vlasov udržiavať stabilné hladiny tyrozínu.

Tyrozín sa nachádza v mnohých potravinách, napríklad tekvicových semiačkach, fazuli, v mliečnych výrobkoch, sójových výrobkoch, v mandliach aj rybách.

Metionín

Metionín je klasifikovaný ako esenciálna aminokyselina, označuje sa aj ako L-metionín. V tele slúži viacerým účelom, je to zároveň tiež aminokyselina pre vlasy. Metionín sa tvorí prevažne zo síry, tá je potrebná na tvorbu keratínu vo vlasovom vlákne. Navyše pomáha metionín pri tvorbe kreatínu, ide o proteín potrebný na rast svalovej hmoty a energie. Metionín podporuje aj tvorbu kolagénu, tým posilňuje pokožku aj vlasy. Ako antioxidant slúži metionín ako prevencia vypadávania a rednutia vlasov. Bráni tiež hromadeniu tuku, pomáha ho naopak rozkladať.

Zdrojmi metionínu sú brazílske orechy, ryby, vajcia a sézamové semená.

Cysteín

Podobne ako ostatné aminokyseliny, aj cysteín môže byť označený ako L-cysteín. Cysteín je jedinečná aminokyselina pre vlasy v tom, že dokáže tvoriť disulfidové väzby v tele. A práve disulfidové väzby viažu keratínové vlákna v rámci vlasov. Preto dokážu vlasy zadržiavať vlahu, aj vyživovať vlasové folikuly. Pomáha teda v prevencii suchej a svrbivej vlasovej pokožky. Cysteín zohráva kľúčovú úlohu aj pri zachovaní hrúbky a štruktúry vlasov. Každý vlas má kutikulu – vrchná vrstva, kortex – nižšia vrstva obklopujúca medulu a medulu samotnú – stred vlasu. A práve medula určuje, ako je vlas prirodzene hrubý. Kortex je tvorený keratínom a je zodpovedný za pevnosť vlasu a tvorí 80 až 90% vlasu. A práve tieto keratínové molekuly sú tvorené prevažne cysteínom.

Potravinové zdroje cysteínu sú ružičkový kel, brokolica, kura a pšeničné klíčky.

Lyzín

Táto aminokyselina pre vlasy pomáha stimulovať tvorbu kolagénu, je dôležitá pre nápravu poškodených vlasov. Lyzín využívajú na správne fungovanie aj folikuly.

Medzi vhodné zdroje lyzínu patria ryby, hlavne losos, sardinky a treska. Tiež mliečne výrobky, hydina, červené mäso, strukoviny, orechy, spirulina.

Glycín

Medzi najmenšie a najbežnejšie aminokyseliny patrí glycín. Je dôležitý aj pre tráviaci systém a centrálny nervový systém. Dôležité pre vlasy však je, že pomáha pri tvorbe kolagénu.

Telo si ho dokáže tvoriť samo, zdrojom sú však aj potraviny bohaté na proteíny. Napríklad ryby, mäso, mliečne výrobky, sója, špenát, kapusta, fazuľa, kel, banány aj kivi.

Prolín

Opäť aminokyselina, ktorá je prospešná pri tvorbe kolagénu a samotných chrupaviek či svalového tkaniva.

Medzi najlepšie potravinové zdroje patrí mäso, mliečne výrobky, vajcia, špargľa, avokádo, fazuľa, brokolica, špenát, strukoviny a sója.

Zhrnutie na záver

Zvýšenie koncentrácie dôležitých aminokyselín, vitamínov, minerálov a ďalších látok nevyhnutných na podporu rastu vlasov a ich ochranu, pomôže minimalizovať vypadávanie vlasov. Súčasne spomaľujú proces starnutia.

Aminokyseliny pre vlasy nájdete v šampónoch proti vypadávaniu vlasov a na rast vlasov, napríklad Revita, Folivital Pro či Foligain s trioxidilom (pre mužov, pre ženy). Sú tiež súčasťou vitamínov na vlasy – Folivital Pro vitamin.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy