Vypadávanie vlasov a vitamín D

Posledná úprava 03.12.2021

Hoci strata 100 vlasov za deň je úplne normálna, môže viesť aj k väčšej strate vlasov. Vitamín D je dôležitá živina a jeho nedostatok môže prispieť k zdravotným ťažkostiam. Medzi nimi aj Vypadávanie vlasov.

Vitamín D a jeho nedostatok

Vitamín D je v tuku rozpustný vitamín, ktorý je produkovaný vďaka slnku. Slnko premení chemické prvky v koži do formy vitamínu D, ktorý je následne premenený na aktívny vitamín D. Vitamín D je životne dôležitý pre ľudské zdravie. Hrá úlohu pri zdravých kostiach a je dôležitý aj pri prevencií kardiovaskulárnych ochorení, cukrovke a iných ochoreniach. Podľa niektorých lekárov je nedostatok vitamínu D veľmi vzácny, keďže sa ľudia dostávajú pravidelne na slnko. V dnešnej dobe je však práca posunutá do kancelárií, ktoré umožňujú malý prechod slnka. V dôsledku toho sú čoraz bežnejšie deficity vitamínu D.

Vypadávanie vlasov a vitamín D

Určitá miera vypadávania vlasov je normálna. Avšak niektoré choroby, vrátane cukrovky, či problémy so štítnou žľazou, môžu urýchliť alebo zhoršiť vypadávanie vlasov. Ďalšie faktory, ktoré môžu hrať úlohu pri vypadávaní vlasov sú lieky, stres, zlá výživa, genetika a diéty. Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je dedičná strata vlasov.

Nadmerné padanie vlasov cca 100-200 vlasov za deň, môže spôsobiť aj nedostatok vitamínu D. Vedci skúmali vzťah medzi hladinou vitamínu D a feritínu – proteínu nachádzajúceho sa v bunkách, ktoré umožňujú ukladať železo. Zo štúdie vyplynulo, že nízke hladiny feritínu a vitamínu D boli spojené s vypadávaným vlasov.

Vitamín D a jeho doplnenie

Vypadávanie vlasov je javom, ktorý stále nie je úplne objasnený vedou. Hoci nízke hladiny vitamínu D boli spojené s vypadávaným vlasov, nevytvoril sa žiadny priamy vzťah príčiny a následku. Pre tých, ktorí nemajú pravidelný pobyt na slnku, môže slúžiť alternatíva v podobe potravín a doplnkov obsahujúcich vitamín D (ryby). Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu, pretože nadmerný príjem vitamínu D má vedľajšie účinky ako nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, zápcha, slabosť, poruchy srdcového rytmu a zmätenosť.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy