Vypadávanie vlasov kvôli tvrdej vode

Posledná úprava 16.02.2023

Tvrdá voda sa vo všeobecnosti definuje ako voda, ktorá obsahuje veľké množstvá minerálov. Za vznik tvrdej vody môžu veľké množstvá vápnika. K tvrdosti vody však prispievajú aj vysoké hladiny kremíka a horčíka.

Treba však poznamenať, že laboratórne pokusy dospeli k záverom, že je po použití tvrdej vody a mäkkej vody v pevnosti a pružnosti vlasov v ťahu iba veľmi malý rozdiel. Neoficiálne údaje však potvrdzujú, že voda s vysokým obsahom minerálov robí vlasy na pocit suché a krehké. Tiež spôsobuje lupiny a ničí vlasové folikuly. A odtiaľ je už iba krôčik k rednutiu a vypadávaniu vlasov.

Vlastne je rozdiel medzi mäkkou a tvrdou vodou ľahko určiteľný. Mäkká voda je vo všeobecnosti povrchová voda, napríklad dažďová. Tvrdá voda je zozbieraná voda, ktorá sa zbiera hlboko pod povrchom zeme.

Ak teda žijete v oblasti, kde je tvrdá voda a navyše vám bez zjavnej príčiny padajú vlasy, môže byť na vine práve voda. Prevencia takéhoto padania vlasov je však našťastie jednoduchá. Stačí vodu pred použitím zmäkčiť. Ak sa budete o vlasy navyše správne starať a hydratovať ich, zlepší sa ich stav veľmi rýchlo.

Typy vody, ktoré vlasom nesvedčia

Chlórová voda

Chlór je chemická látka, ktorá sa dáva do pitnej vody, aby ju zbavila znečisťujúcich látok. Pravidelné vystavovanie sa chlóru môže však spôsobiť, že budú vlasy suché a dôsledkom môže byť vypadávanie vlasov. Chlór sa vo vysokých množstvách pridáva aj do vody v bazénoch, preto treba dbať na to, aby ste mu vlasy nevystavovali príliš dlho.

Dažďová voda

Dažďová voda v čistej forme je vhodná pre vlasy. Veľké znečistenie však spôsobuje, že aj dažďová voda je vlastne toxická a kyslá. Ak zmoknete ako myš, môže vás začať svrbieť hlava. Tým sa vlasy oslabujú a ľahko sa lámu.

Slaná voda

Ak sa dostanete k moru či do bazénu so slanou vodou, pozor na vlasy. Morská voda obsahuje veľa soli, a tá vlasy vysušuje. Tie sú potom krehké a lámavé. Ak došli vlasy do kontaktu so slanou vodou, nezabudnite na ich ošetrenie po kúpaní.

Podzemná voda

Podzemnú vodu sme čiastočne spomínali už vyššie, je to klasická voda zo studní. Obsahuje množstvo minerálov, častokrát veľmi veľa železa či horčíku.

Tipy proti vypadávaniu vlasov a prevenciu poškodenia vlasov

Amla

Egreš amla je pre vlasy vynikajúci. Ak ste náchylný na vypadávanie vlasov a plešatosť, je amla jeden z prírodných zázrakov. Ide o bohatý zdroj vitamínu C. Má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú rastu vlasov a zmierňujú padanie vlasov.

Ak zmiešate prášok amly s limetkovou šťavou a vodou, môžete si vytvoriť masku na vlasy. Túto masku naneste na vlasovú pokožku a nechajte hodinu pôsobiť. Potom zmyte vodou. Vaše vlasy budú zdravé a lesklé.

Senovka grécka

Senovka grécka je kuchynská prísada. Navyše je účinná pri liečbe vypadávania vlasov. Semená senovky gréckej obsahujú látky, ktoré vyživujú vlasové folikuly a zlepšujú rast vlasov.

Namočte na noc jednu šálku senovky gréckej. Rozomeľte ich na pastu a naneste na vlasy. Vlasy prekryte a po 40-45 minútach opláchnite vlasy studenou vodou. Zmes používajte pravidelne celý mesiac.

Repa

Šťava z červenej repy obsahuje sacharidy, bielkoviny, vitamín B aj C, fosfor a iné živiny. Všetky tieto živiny podporujú rast vlasov.

Môžete tiež nasekať či namixovať niekoľko repových listov a zmiešať s henou. Naneste na vlasovú pokožku a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Potom vlasy umyte. Procedúru treba opakovať párkrát do týždňa, odmenou budú hodvábne hladké vlasy.

Cibuľová šťava

Cibuľa má vysoký obsah síry, tá zlepšuje prekrvenie vlasových folikulov, regeneruje ich a znižuje zápal. Jeho antibakteriálne vlastnosti zároveň držia na uzde lupiny.

Cibuľu treba nasekať nadrobno a vytlačiť z nej šťavu. Šťavu naneste priamo na vlasovú pokožku. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte jemným šampónom.

Ľanové semená

Ľanové semená pomáhajú pri chudnutí, riešia však tiež vypadávanie vlasov. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, tie bránia vlasom v padaní a súčasne podporujú rast vlasov.

Každé ráno treba zjesť jednu polievkovú lyžicu ľanových semienok. Pridať ich môžete aj do polievok, šalátov či smoothies.

Kokos

Kokosový olej veľmi prospieva rastu vlasov. Kokosový olej totiž vlasy posilňuje. Kokosové mlieko zase obsahuje množstvo minerálov ako železo a draslík, tiež tukov a proteínov.

Môžete zmiešať kokosové mlieko s trochou vody a naniesť na vlasovú pokožku. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno zmyte jemným šampónom.

Ibištek

Ibištek je vynikajúci prírodný prostriedok na liečbu vypadávania vlasov. Slúži jednak ako prevencia padania vlasov, tiež ale chráni vlasy pred predčasným šedivením a zbavuje ich lupín.

Rozmixujte kvety ibišteku s kokosovým alebo sézamovým olejom a vzniknutú pastu naneste na vlasovú pokožku. Nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny a potom zmyte studenou vodou.

Vajcia

Ide o prastarý recept, ktorý ani rokmi nestratil na platnosti. Vajcia obsahujú veľa síry, proteínov aj minerálov ako selén, zinok, jód aj fosfor. Podporujú rast vlasov, dodávajú vlasom prirodzený lesk.

Vyšľahajte bielok s lyžičkou olivového oleja. Masku naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny. Zmyte jemným šampónom.

Henna

V Ázii používali ľudia henu pre žiarivé a zdravé vlasy už po stáročia. Hena je navyše prírodnou farbou na vlasy. Slúži ako prevencia padania vlasov, vlasy posilňuje a tie sú vďaka jej účinkom oveľa žiarivejšie.

Zmiešajte 250 ml horčičného oleja so 60 g henny. Zmes na miernom ohni zahrejte, stačí 5 až 10 minút. Potom ju nechajte vychladnúť, zmes môžete skladovať vo vzduchotesnej nádobe. Na vlasy nanášajte denne. Po pár týždňoch zbadáte na vlasoch pozitívne zmeny.

Aloe vera

Aloe vera nie je dobrá iba pre pleť, ale aj pre vlasy. Udržiava správne hladiny pH na hlave a podporuje rast vlasov. Pravidelné užívanie aloe vera znižuje zápal na vlasovej pokožke, dodáva im pevnosť a bráni lupinám.

Naneste šťavu z aloe vera priamo na vlasovú pokožku a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Zmyte vlažnou vodou. Proces opakujte aspoň 3-4 krát do týždňa.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy