Prečo dochádza k sezónnemu vypadávaniu vlasov počas obdobia dažďov?

Posledná úprava 23.03.2023

Sezónne vypadávanie vlasov je skutočne zaujímavý fenomén. Vlasy vypadávajú v nadmernom množstve okrem iného dokonca aj v daždivom období, a to kvôli zvýšenej vlhkosti vzduchu, kyslým dažďom či znečistenej dažďovej vode. Vlasy sa potom stávajú suchými a krehkými. Ak navyše používate chemické farby či iné prípravky na vlasy, zostávajú vlasy mastné. Opäť kvôli nadmernej vlhkosti. To opäť poškodzuje vlasy aj vlasovú pokožku.

Ako sa takémuto sezónnemu vypadávaniu a poškodzovaniu vlasov počas obdobia dažďa či monzúnu brániť?

  • držte vlasy v suchu
  • používajte jemný šampón
  • nikdy si natuho nesťahujte vlhké vlasy, nechajte ich najskôr úplne vyschnúť
  • používajte hrebeň so širokými zubami
  • raz do týždňa použite olejový zábal na vlasy
  • nepoužívajte fén
  • zdravo sa stravujte
  • pite veľa vody
  • ak problémy napriek všetkým opatreniam pretrvávajú, navštívte trichológa – pokúsite sa odhaliť príčinu vypadávania vlasov

Čo robiť a čo nie, ak vás zastihne obdobie dažďa?

Vlasy si po zmoknutí umyte

Ak vás zastihne veterná smršť alebo riadny príval dažďa, nezabúdajte si po príchode domov vlasy umyť. Prach a špina, ktorá sa vetrom či dažďom dostane na vlasovú pokožku, môže vyvolať infekciu a výsledkom môže byť vypadávanie vlasov. Môžete použiť obyčajný prírodný šampón na umytie vlasov a nakoniec použite na vlasovú pokožku citrónovú šťavu a po niekoľkých minútach zmyte. Tým hlavu zbavíte zvyškov znečistenia aj chemických látok, vlasy budú oveľa lesklejšie.

Vlasy si zakrývajte

Vlasy by ste si mali chrániť pred nečistotou a silným vetrom, stačí ich zakryť šatkou alebo klobúkom či čiapkou. Vlasovú pokožku tak ochránite pred infekciami a vlhkosťou, ktorá môže vlasy rozstrapatiť. Šatky a klobúky sú tiež vhodným módnym doplnkom.

Doprajte si masáž horúcim olejom

Vlhké, prašné prostredie v období hojných dažďov v konečnom dôsledku vlasy vysušuje a poškodzuje ich. Jedným z riešení je aplikácia horúceho oleja na vlasovú pokožku. Ten treba pomaly vmasírovať, aby sa dokázal vstrebať ku korienkom. Vlasy si tak zachovajú pevnosť, hladkú štruktúru a navráti sa im stratená vlaha. Na masáž môžete použiť olej olivový, kokosový či mandľový – viď masáž horúcim olejom. Procedúru podstúpte vždy večer, cez noc sa môže olej dlhšie vstrebávať. Ráno ho z vlasov vymyjete.

Na vlasy používajte kondicionér

Vlasová pokožka vylučuje prírodné oleje. Ak tieto oleje zostávajú vo vlasoch dlhšie, pociťuje človek potrebu umyť si ich. Priťahujú totiž prach a nečistoty. Ale vlasy a konce vlasov, ktoré sa dostávajú do priameho kontaktu s vetrom a vlhkosťou, sa vysušujú a strapatia. Aj to je dôvod, pre ktorý vyžadujú prioritne ošetrenie kondicionérom. Ak si teda na vlasy kondicionér dávate, pridajte o niečo viac na samotné končeky aj na vlasy za ušami. Toto sú oblasti, ktoré sú na poškodenie najviac náchylné.

Nepoužívajte prípravky na úpravu vlasov

Ak sa snažíte neustále meniť účes a ste fanúšik rôznych prípravkov na úpravu vlasov, zamyslite sa, čo v období dažďov vlasom prospeje viac. Chemické látky v géloch a sérach na vlasy spôsobia, že budú vlasy spľasnuté, mastné a vlasová pokožka bude rovnako trpieť. Uprednostnite teda zdravie vlasov a ich prirodzený vzhľad.

Vlasy si češte až keď úplne vyschnú

V období vlhka a výdatných dažďov sa vlasy kvôli vlhkosti vo vzduchu sušia horšie. Nepodľahnite preto pokušeniu voľne ich sušiť pomocou prečesávania. Platí tu dvojnásobne, že sa mokré vlasy rozčesávať nemajú, hrozí totiž ich poškodenie – uzlenie, lámanie, vytrhávanie. Sezónne vypadávanie vlasov si tým iba zhoršujete. Vlasy si môžete vyfénovať a následne rozčesať hrebeňom so širokými zubami. Takto si vlasy aspoň trochu šetríte.

Minimálne raz do týždňa si naneste masku na vlasy

Ošetrenie vlasov a vlasovej pokožky domácou maskou na vlasy zmierňuje vypadávanie vlasov aj v období dažďov. Pomáha v prísune živín k vlasom, korienkom aj vlasovej pokožke. A teda prospieva aj samotnej pevnosti vlasov. Bráni vzniku infekcií a svrbeniu na vlasovej pokožke.

Nechajte vlasy prirodzene splývať

Už sme si povedali o negatívnom účinku prípravkov na vlasy vo vlhkom prostredí. Preto nechajte vlasy prirodzene splývať a neupravujte ich do zložitých účesov. Po umytí ich môžete vyfénovať a zopnúť do jednoduchého a pohodlného účesu, ktorý nepotrebuje stylingové prípravky. Môžete zvoliť napríklad drdol na bok hlavy, klasický chvost či vrkoče. Takýto účes sa vám navyše veľmi ľahko a rýchlo podarí prerobiť, keď je to potrebné.

Žiadne požičiavanie hrebeňov

Obdobie dažďov znamená okrem zvýšeného rizika infekcií dýchacieho traktu aj zvýšené riziko kožných infekcií. Takže si určite netreba požičiavať hrebeň.

Zdravé stravovanie pre zdravé vlasy

Keďže sú vlasy tvorené keratínom, čo je proteín, je vhodné do stravy pridať viac proteínov. Môžete tak zlepšiť zdravie vlasovej pokožky a vlasov. Ideálnymi potravinami sú vajcia, mlieko a mliečne výrobky, zelená listová zelenina, strukoviny, orechy a celé zrná. Treba tiež piť veľa vody, aby telo zostalo hydratované.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy