Starostlivosť o vlasy a vypadávanie vlasov v starobe

Posledná úprava 05.08.2022

Má starostlivosť o vlasy a spôsob ošetrovania vlasov v mladosti vplyv na vypadávanie vlasov v starobe? Či už ide o príliš tesné účesy a zapínanie vlasov do tuhých gumičiek, fénovanie alebo spanie s mokrými vlasmi?

Vážne poškodenie folikulov, ktoré môže vyústiť až do vypadávania vlasov v starobe, si môžete privodiť prílišným používaním chemických pomôcok a ošetrení vlasov – či už trvalá, zosvetľovanie vlasov, chemické vyrovnávanie vlasov a podobne. Riziko, ktoré vám hrozí pri príliš upätých a utiahnutých účesoch či fénovaní, je poškodenie vlasu do tej miery, že sa vlas zlomí. Takéto poškodenie vlasov sa ale týka iba časti porastu nad vlasovou pokožkou. Samotné vypadávanie vlasov v starobe (či v ktoromkoľvek inom veku), je výsledkom poškodenia alebo zmien, ktoré sa dejú pod samotnou vlasovou pokožkou.

Vypadávanie vlasov v starobe je zvyčajne spôsobené genetickými faktormi, dlhotrvajúcim ochorením, reakciou na lieky, nesprávnou výživou či hormonálnou nerovnováhou. Fyzické poškodenie vlasov je iba zriedkakedy príčinou pre vypadávanie vlasov v starobe.

Niekedy sa vraví, že aj nosenie čiapky môže za vypadávanie vlasov. Toto tvrdenie môžu vyvrátiť mnohí súrodenci (chlapci), kedy jeden šiltačku nikdy nenosil a napriek tomu mu vlasy vypadali, druhý ju nosil dennodenne a má stále hustú hrivu. Pravdou však je, že napríklad prílišný ťah vyvíjaný na vlasy pri tuhých účesoch môže vlasy na prednej strane hlavy doslova vytiahnuť z korienkov (pozri aj trakčná alopécia). Pri mokrých vlasoch, kedy sú vlasy najviac zraniteľné zase hrozí, že si ich môžete výraznejšie poškodiť trením o vankúš, než keby ste šli spať s vlasmi vysušenými. Preto je správna starostlivosť o vlasy určite na mieste už v mladom veku.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy