Tetovanie vlasov: klady a zápory o ktorých by ste mali vedieť

Posledná úprava 22.03.2023

Takmer jedna tretina mužov je holohlavých, pričom tiež ženy trpia vypadávaním vlasov. Pozrime sa na inovatívny zákrok, ktorý môže pomôcť skryť preriedené vlasy. Čo by ste ale o ňom mali vedieť predtým, než ho vyskúšate? Po prvé, mali by ste vedieť, že táto procedúra nie je tetovanie. Nie je to ani kozmetický make-up, hoci tento nový vynález sa vyvinul z obidvoch z nich.

Odborne sa nazýva kozmetická transdermálna replikácia vlasov. Niektoré spoločnosti ho nazývajú pigmentácia pokožky hlavy, kozmetická replikácia vlasových folikulov alebo mikro vlasová technika - mikropigmentácia vlasov. Tu sú niektoré výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť pred tým, než sa rozhodnete pre jeden z týchto zákrokov. Hoci sa ponúkané procedúry môžu líšiť, základný proces zahŕňa vkladanie atramentových bodiek, ktoré vyzerajú ako malé chĺpky tesne pod kožu pokožky hlavy. Pre porovnanie, pri tetovaní sa používa ihla, ktorá vstrekuje atrament oveľa hlbšie pod kožu a zvyčajne spôsobuje krvácanie. Tu by ste sa mali začať pýtať otázky:

Aký druh ihly používate?

Špecialisti na replikáciu vlasov hovoria, že obyčajné tetovacie ihly sú príliš hrubé na to, aby vlasy vyzerali realisticky, čo nechcete. Hovoria, že na vlasové zákroky sú vhodné jemnejšie kozmetické make-upové ihly. Je tu ale jeden zásadný detail: hovoria, že ihla nesmie byť dokonale guľatá. Vlasové folikuly, sú pri bližšom pohľade vlastne zubaté, nepravidelné. V ideálnom prípade bude pri zákroku použitá taká ihla. A, samozrejme, uistite sa, že zariadenie používa u každého zákazníka čisto nové ihly.

Aké farby používate?

Viete ako majú staré tetovania často modrú farbu? To určite na svojej hlave nechcete! Uistite sa teda, že zariadenie, ktoré poskytuje zákrok replikácie vlasov nepoužíva obyčajný tetovací atrament. Zdá sa, že kozmetický make-upový atrament tiež nie je úplne v poriadku, pretože môže vyblednúť. Opýtajte sa, či vami vybraná spoločnosť používa atrament vytvorený len pre vlasovú pokožku. Spoločnosti o tom odmietajú hovoriť, snáď z konkurenčných dôvodov. Aspoň sa ale uistite, že použitý atrament je bezpečný pri aplikácii na hlavu. Opýtajte sa, či má firma certifikát bezpečnosti, v ktorom si môžete prečítať o použitom atramente. Hľadajte spoločnosť, ktorá vám namieša farbu, ktorá sa bude približovať k farbe vašich prírodných vlasov, alebo miesto, ktoré má na výber obrovskú škálu farieb, takže si môžete nájsť takú, ktorá sa vám hodí. A majte na pamäti, že proces replikácie vlasy atramentom je nový, takže dlhodobé výsledky ešte nie sú známe. Niektoré spoločnosti tvrdia, že atrament môže vyblednúť a zákazníci môžu potrebovať ďalší zákrok o niekoľko rokov neskôr.

Môžem vidieť výsledky niekoho iného pred tým, než podstúpim zákrok?

V dobe Photoshopu by ste sa nemali spoliehať iba na fotky pred a po. Dokonca bolo prichytených zopár spoločností zameriavajúcich sa na chudnutie ako zmanipulovali fotky pred a po, takže sa to môže naozaj stať. Trvajte na tom, že chcete vidieť výsledky osobne - a nehanbite sa pozrieť sa zblízka. V ideálnom prípade budete mať možnosť vidieť viac ako jedného bývalého klienta a aspoň jeden z nich by mal mať rovnaký typ vypadávania vlasov ako vy.

Môžem si vlasy nechať neskôr odrásť?

U mužov s typickým dedičným vypadávaním vlasov – zvyšné vlasy sú v tvare podkovy - by odrastené vlasy vyzerali čudne, pretože simulované vlasy na Vašej plešine nedorastú. Nepodstupujte tento zákrok pokiaľ nie ste pripravený zotrvať pri oholenej hlave. Pretože tento postup sa používa pre maskovanie rednúcich vlasov aj u žien, odrastenie vlasov by nemal byť pre dámy problém.

Ako dosiahnuť prirodzene vyzerajúcu vlasovú líniu?

Toto je najdôležitejší aspekt zákroku. Ak je vlasová línia na čele príliš nízko, môže to vyzerať hrozne. Z tohto dôvodu je najlepšie začať s konzervatívnou líniou vlasov. Vždy ku nej môžete pridať viac. Je oveľa jednoduchšie ku nej pridať ako z nej odobrať. Atrament môže byť odstránený, zvyčajne pomocou laseru, ale je to veľmi ťažké a môže to byť bolestivé. Mnoho mužov má na hlave dostatok jemných vlasov na to aby sa našla zodpovedajúca línia vlasov. Tiež sa uistite, že ste si vybrali vlasovú líniu vhodnú pre váš vek. Dokonca i ľudia, ktorí netrpia mužským dedičným vypadávaním vlasov majú tendenciu prirodzeného ústupu vlasov na spánkoch. Vypadávanie vlasov u žien je zvyčajne rozptýlené alebo sa sústreďuje na temeno hlavy, takže je jednoduchšie určiť kam líniu viesť.

Čo keď mi vypadne viac vlasov?

Opýtajte sa na to v zariadení vopred. V ideálnom prípade by mali aplikovať atrament tak, aby splynul s vašimi vlasmi. Ak stratíte viac vlasov, už na tých miestach budete mať vytetované vlasy, ktoré budú slúžiť ako kamufláž. Opýtajte sa, či je nejaký problém s absolvovaním ďalšieho zákroku v prípade potreby.

Čo keď chcem, aby moja vlasová línia s vekom ustupovala prirodzene?

To je pri tomto zákroku trochu problém. Z tohto dôvodu je dobré začať s konzervatívnou novou vlasovou líniou. Vždy môžete absolvovať dodatočný zákrok ak chcete posunúť vlasovú líniu smerom nižšie. Ale akonáhle sa pre ňu rozhodnete, je pravdepodobné, že tento vzhľad vám zostane natrvalo.

Čo budem robiť, keď moje prírodné vlasy začnú šedivieť?

Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa vlasovou replikáciou hovoria, že to nie je problém u mužov, ktorí nosia svoje vlasy ostrihané nakrátko alebo u žien, ktoré si často farbia vlasy. Pravdou ale je, že tento zákrok nebol vykonávaný dosť dlho na to, aby bolo možné posúdiť, ako vytetované vlasy splynú s prešedivenými vlasmi. Niektoré spoločnosti tvrdia, že môžu na pokožku hlavy znova aplikovať šedý pigment. Ak si myslíte, že v budúcnosti budete chcieť mať prirodzene šedivé vlasy, pýtajte sa veľa otázok týkajúcich sa tejto problematiky.

Môže byť replikácia vlasov použitá v kombinácii s inými zákrokmi proti vypadávaniu vlasov?

Zástancovia tohto zákroku hovoria, že sú s ním spokojní, pretože môže byť použitý na zamaskovanie jaziev po transplantácii vlasov. Môže tiež maskovať alopéciu, pri ktorej ľudia niekedy strácajú celé ložiská vlasov. Hovoria tiež, že muži, ktorí celé roky nosili príčesok sa ho teraz môžu zbaviť bez toho, aby museli priznať, že ho niekedy nosili! V ideálnom prípade to bude len vyzerať, že ste sa rozhodli oholiť si hlavu.

Je pobyt na slnku problém?

Áno, môže byť. Centrá, ktoré poskytujú túto liečbu hovoria, že UV žiarenie môže ovplyvniť farbu. Svojim zákazníkom odporúčajú opaľovací krém, alebo klobúk, v prípade, že budú na slnku po dlhú dobu. A pretože nikto nevie, ako atrament vydrží po celé desaťročia, je to otázka, ktorú treba starostlivo zvážiť.

Je to bezpečné?

Vzhľadom k tomu, že tento zákrok je tak nový, existuje veľmi málo, možno až žiadne údaje o tom, či u ľudí má nežiaduce účinky. Takže najlepšie, čo môžeme urobiť, je porovnať tento zákrok replikácie vlasov s podobnými: permanentný make-up a tetovanie. Dva hlavné možné zdravotné problémy sú čistota ihiel a možnosť, že by ste mohli mať alergickú reakciu na použité farby. Opýtajte sa, či používajú úplne nové ihly u každého klienta. Je tiež dobrý nápad, vyskúšať túto procedúru na nenápadnej časti vašej pokožky predtým, než podstúpite celkový zákrok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy