Je pre vaše vlasy lepšie, ak začnete používať šampón bez sulfátov?

Posledná úprava 27.02.2023

Robí váš šampón krásnu penu, keď si umývate hlavu? Ak áno, obsahuje sulfáty. Znamená to, že popri zbavení vlasov nečistôt, môže z vlasov odstrániť aj prirodzené oleje a vlasy príliš vysúša. Neveríte? Pravdou je, že sulfát je silný čistiaci prostriedok, pridáva sa do prostriedkov na umývanie riadu, väčšiny pracích prostriedkov, atď. Narúša tuky a mastnotu a robí čistiace prostriedky, mydlá aj šampóny penivé.

Väčšina šampónov obsahuje SLS – laurylsulfát sodný a SLES – laurethsulfát sodný (tiež laurylethersulfát sodný). Oba sú derivované z kokosového oleja a ide o penivé činidlá. Výroba SLS je lacnejšia a uprednostňuje sa pre šampóny predávané na masovom trhu. SLES je o niečo drahší, ale je menej dráždivý než SLS.

Neexistuje presvedčivá štúdia alebo dôkaz o tom, že by SLS alebo SLES mohli spôsobiť rakovinu. U oboch však bolo preukázané, že ide o potenciálne dráždidlá. SLES je oveľa menej dráždivý a poskytuje mierny čistiaci účinok. Použitie SLS a SLES v šampónoch vedie k tomu, že sú vlasy po čase drsnejšie. Navyše oberajú vlasovú pokožku a vlasy o prírodné oleje, takže zanechávajú pokožku hlavy svrbivú a vlasy suché.

Aké množstvo sulfátov v šampóne je ešte v poriadku?

Podľa odborníkov nie je kvantitatívne stanovené, koľko sulfátov je pre pokožku dobré alebo zlé. Sulfáty spôsobujú to, že šampóny penia. Tieto mydlinky a bublinky pomáhajú vlasovú pokožku očistiť. Ide o rovnaký princíp ako pri čistiacich prostriedkoch, ktoré používate na čistenie odevov alebo riadov. Sulfáty však vysušujú vlasy. Naša vlasová pokožka dokáže zabrániť tomuto účinku, po rokoch ale nemusí byť schopná držať krok s poškodením. A práve vtedy začnú byť badateľné zlé účinky takýchto šampónov.

Aké alternatívy možno zvoliť? Je šampón bez sulfátov účinný a dokáže vlasy riadne umyť?

Sulfáty sú zodpovedné za samotné čistenie. Šampón bez sulfátov preto nemusí mať takú úroveň čistenia, na akú ste bežne zvyknutý. Preto je aspoň malé množstvo sulfátov do šampónov pridávané. Takto sa minimalizuje poškodenie a zachová sa schopnosť čistiť. Netreba zabúdať, že každý šampón, ktorý pení, musí obsahovať sulfáty. SLES pritom možno považovať za menšie zlo než SLS.

Pri farbených vlasoch by ste sa mali vyhýbať šampónom s obsahom SLS, ak si chcete zachovať živosť a vitalitu vlasov.

Uvádzame niektoré šampóny bez sulfátov, navyše vhodné proti vypadávaniu vlasov:

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy