12 škodlivých látok v kozmetike, ktorým sa radšej vyhnite

Posledná úprava 28.01.2022

„Zelená kozmetika“ je koncept, ktorý je na vzostupe už niekoľko rokov. Mnoho ľudí, a to aj z kozmetického priemyslu, považovalo túto prírodnú kozmetiku za krátkodobý trend, no čísla ukazujú čosi iné. Každým rokom, či už ide o masový trh alebo luxusnú kozmetiku, zelená prírodná kozmetika neustále narastá.

Čo to presne znamená? Ide o to, že zákazníci vyhľadávajú produkty, ktoré neobsahujú mnohé zo škodlivých látok nachádzajúcich sa v kozmetike hlavného prúdu – teda v mejkape, vlasovej kozmetike, pleťovej kozmetike a v kozmetike určenej na starostlivosť o telo.

Ak vás zaujímajú škodlivé látky v kozmetike a to, aký vplyv môžu mať na život či ktorým produktom sa vyhýbať, je tento článok presne pre vás. Zoznam škodlivých látok v kozmetike, ktorým je vhodné sa vyhýbať, je veľmi dlhý. Aby sme však aspoň začali, ponúkame 12 látok, ktorým by ste sa mali začať vyhýbať skutočne čo najskôr.

Škodlivé látky v kozmetike

Butylované zlúčeniny – BHT, BHA

BHT a BHA sú populárne toxické prísady v kozmetike, ktoré sa využívajú v mnohých produktoch ako konzervačné látky. Konzervačné látky zvyčajne pomáhajú predĺžiť životnosť výrobku a patria medzi typické najviac diskutované škodlivé látky v kozmetike. BHT a BHA možno nájsť v mejkapoch a v kozmetike od očných liniek až po základné bázy. Tieto dve toxické prísady sa nachádzajú aj v bežných produktoch starostlivosti o pleť, ako sú čistiace vody a mlieka, tonery a hydratačné prípravky.

Prečo teda patria butylované zlúčeniny na zoznam toxických látok v kozmetike? Je na to viacero dôvodov. Jedným z hlavných problémov BHT a BHA je fakt, že môžu spôsobiť kožné alergie a sú spájané s toxicitou vplývajúcou na orgány a reprodukčný systém.

Uhoľný decht

Už len samotný názov znie dosť strašidelne. Uhoľný decht je toxická prísada, ktorá sa častokrát používa ako farbivo, nachádza sa však aj v produktoch, ktoré ošetrujú suché vlasy a pokožku. Na štítku nenájdete napísané priamo „uhoľný decht“, skrýva sa pod „éčkovým“ označením (E 128). Uhoľný decht je významnou zložkou v mnohých farebných kozmetických produktoch. Na náš zoznam sa dostal preto, že ide o jedno z najľahšie kontaminovateľných farbív. Mnohokrát je uhoľný decht znečistený ťažkými kovmi, ktoré sú mimoriadne toxické pre mozog. Ak aj nie je kontaminovaný, nie je uhoľný decht úplne bezpečný.

Konzervačné látky uvoľňujúce formaldehyd

Ďalšia konzervačná látka na zozname škodlivé látky v kozmetike. Na rozdiel od vyššie uvedenej konzervačnej látky, sú konzervačné látky uvoľňujúce formaldehyd také látky, ktoré pri rozpade uvoľňujú formaldehydový plyn. Na štítkoch znovu neuvidíte napísané „konzervačná látka uvoľňujúca formaldehyd“, budete musieť trochu viac pátrať. Jednou z najpopulárnejších je kvaternium 15, ktorá sa nachádza napríklad v očných linkách či maskarách. Okrem toho, že by sa jej mali vyhýbať ľudia s citlivou pleťou a alergiami, je považovaná za toxickú aj z dôvodu rizika spájaného s možnosťou jej vdýchnutia.

Vône a vonné látky

Ako hovoríme o záludných škodlivých látkach používaných v kozmetike, vonné látky patria jednoznačne na vrch zoznamu. Ak si na štítku všimnete napísané „parfémované“, je veľmi pravdepodobné, že sa vo vnútri nachádza množstvo škodlivých látok. Vonné látky sa používajú v každom druhu kozmetiky. V kozmetike určenej na vlasy, pokožku aj telo. Ťažko sa identifikuje, pretože vonná prísada môže byť technicky vzaté zmesou rôznych ingrediencií. Existuje viac ako 3000 zložiek, ktoré možno zaradiť medzi vonné prísady.

Olovo

Ak pomyslíte na olovo a všetky strašné veci, o ktorých ste v jeho súvislosti počuli, je ťažké uveriť, že ide o chemickú látku, ktorá sa nachádza v mnohých kozmetických výrobkoch a výrobkoch osobnej hygieny. Pritom sa olovo už vôbec nepridáva do farieb! Napriek tomu sa olovo, škodlivá látka spájaná so vznikom vývojových chýb, s problémami s plodnosťou a dokonca potratmi, dá nájsť vo výrobkoch ako podklady pod mejkap či rúže. Aby sme boli spravodliví, nejde v pravom slova zmysle a toxickú zložku v kozmetike, pretože do kozmetiky nie je pridávané zámerne. Olovo je zvyčajne vedľajším produktom kontaminácie z iných farebných prísad. Ak by ste si však mysleli, že je kontaminácia olovom zriedkavá, mýlili by ste sa. Mnohé z najpopulárnejších značkových rúžov bolo v minulosti pozitívne testovaných na prítomnosť olova.

Parabény

Ak aj nie ste fanatik do bio kozmetiky a zelenej kozmetiky, určite ste už počuli o parabénoch, ktoré tiež patria medzi škodlivé toxické látky v kozmetike. Parabény sú pravdepodobne najznámejšou toxickou prísadou, pretože ide o jednu z ingrediencií, ktorú veľké značky úmyselne odstraňujú zo svojich výrobkov. Dnes nie je žiadnym problémom nájsť šampón alebo podklad na líčenie, ktorý na obale hrdo označuje, že je „bez parabénov“. Parabény sú typom konzervačných látok, ktoré sa nachádzajú v nespočetných kozmetických výrobkoch. Prečo je však na zozname škodlivých látok? Nuž, pre začiatok, sú veľmi ľahko absorbované cez kožu. Ak už raz vstúpia do vášho tela, sú spájané s problémami s nervovým systémom, imunitným systémom a reprodukčným systémom.

Zlúčeniny polyetylénglykolov (PEG)

PEG zlúčeniny patria medzi škodlivé látky v kozmetike, ktoré sa používajú na zlepšenie schopnosti penetrácie produktu. Napríklad hydratačné prípravky, ktoré tvrdia, že prenikajú hlboko pod kožu pre optimálnu hydratáciu. Znamená to, že túto toxickú prísadu pravdepodobne nájdete v mnohých krémoch. PEG zlúčeniny nie sú špeciálne škodlivé, na zozname sú však preto, že sú často kontaminované karcinogénmi. Ak chcete identifikovať PEG zlúčeniny, hľadajte „ety“, napríklad polyetylénglykol.

Ftaláty

Ftaláty sú ďalším druhom toxickej prísady v kozmetike, ktorá sa stala dobre známou. Ftaláty sa používajú v kozmetických výrobkoch na zachovanie farby alebo vône. Zvyčajne ich nájdete v balzamoch na pery a deodorantoch, ftaláty sa mnohokrát skrývajú pod popisom „parfémované“. Ftaláty sú spájané so vznikom vývojových problémov a neurologického poškodenia. Súvisia aj s reprodukčnými problémami ako u žien tak aj u mužov.

Siloxány

Siloxány sú škodlivé látky v kozmetike, nachádzajúce sa v mnohých obľúbených produktoch. Zvyčajne sa pridávajú do kozmetiky, aby bola pri aplikácii na pokožku na pocit jemná a hladká. Najčastejšie sa pravdepodobne nachádza v očných tieňoch a inej farebnej kozmetike, ktorá je potom jemne zamatová. Tak ako mnohé iné škodlivé látky zo zoznamu, aj siloxány spôsobujú poškodenie reprodukčného a endokrinného systému. Vyhýbajte sa výrobkom, ktoré obsahujú zložky končiace na -siloxán alebo -metikón.

Sulfáty

Aj o sulfátoch sa toho dosť nahovorilo a mohli ste sa s týmto názvom stretnúť. O sulfátoch možno počuť, ak ide o akýkoľvek druh čistiacej kozmetiky, či už šampóny alebo čistiace prípravky na tvár. Sulfáty dodávajú mnohým tradičným čistiacim prípravkom ich penivý, mydlový charakter. Sulfáty patria medzi škodlivé látky v kozmetike, ktoré sú ľahko vstrebateľné do pokožky a sú spájané s respiračnými a kožnými problémami. Je tiež bežné, že sú sulfáty kontaminované určitými karcinogénmi, preto je najlepšie vyhnúť sa im úplne.

Triklosan

Triklosan je jednou z najošidnejších chemických látok na zozname. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o pozitívny doplnok produktov pre oblasť zdravia a krásy. Ak sa však pozriete hlbšie, uvedomíte si, že to tak nie je. Táto škodlivá zložka je vlastne pesticíd, ktorý sa používa v antibakteriálnych výrobkoch. Používa sa predovšetkým na boj proti množeniu baktérií, čo je dobré. Na druhej strane sa ale spája s hormonálnymi problémami v tele.

1,4-dioxán

Táto škodlivá prísada je karcinogén, ktorý sa používa na zmiernenie účinku iných drsných chemických látok. Ide však o to, že vymeníte jednu škodlivú látku za inú. 1,4-dioxán patrí medzi prísady, ktoré na štítkoch tiež takto nenájdete. Je ale možné identifikovať produkty, ktoré by ho mohli obsahovať. Sú to výrobky so zložkou „-ety“. Častokrát sa nachádza napríklad v detských mydlách.

Čítajte ďalej
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac