3 dôležité zásady pri výbere šampónu proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 21.12.2021

Než siahnete po akomkoľvek šampóne proti vypadávaniu vlasov, treba mať na pamäti niekoľko základných zásad.

Zásady pri výbere šampónu

Ak ste našli prostriedok proti vypadávaniu vlasov, ktorý u vás zaberá, nemeňte ho

Hľadajte také produkty, ktoré majú pozitívne recenzie, neverte iba ponúkaným zoznamom veľkých portálov sprostredkujúcich predaj čohokoľvek. Hľadajte aj hlbšie. Väčšina šampónov, ktoré údajne dokážu zachovať rast vlasov a zastaviť vypadávanie vlasov, sú iba namiešanými vodičkami. Preto sledujte aj obsiahnuté prísady a aktívne látky, ktoré sú klinicky overené a ich účinnosť potvrdená vedeckým výskumom.

Ketokonazol je dôležitou súčasťou šampónu proti vypadávaniu vlasov

Ketokonazol je látka, ktorá pôsobí proti infekciám na koži, využíva sa v dobrých šampónoch proti lupinám. Najčastejšou príčinou mužského padania vlasov je navyše citlivosť folikulov na DHT a práve ketokonazol si dokáže poradiť aj s týmto problémom.

Používajte jeden šampón proti vypadávaniu vlasov, nástup účinku nie je vždy okamžitý

Je vhodné doplniť šampón proti vypadávaniu vlasov aj kondicionérom tej istej značky, ktorý je rovnako určený pre použitie pri vypadávaní vlasov.

4 kľúčové prísady v šampónoch proti vypadávaniu vlasov

Nech už používate šampón proti vypadávaniu vlasov akejkoľvek značky, mal by obsahovať nasledujúce štyri prísady. Každá z nich totiž vypadávanie vlasov nielen spomalí, ale zároveň podporuje rast nových vlasov.

Ketokonazol

Podľa výskumov dokáže ketokonazol v kombinácii s nanoxidilom (viď Spectral DNC-N) zlepšiť hustotu vlasov, ich pevnosť a hrúbku. Prospievajú aj folikulom v anagéne.

Kofeín

Áno, niektorí ľudia si ráno bez kávy a kofeínu ako životabudiča ani nedokážu predstaviť. Kofeín pôsobí aj proti DHT, ktoré potláča a zmenšuje samotné vlasové folikuly, prevažne u mužov.

Kofeín predlžuje trvanie anagénu, čo je rastová fáza vlasov, tiež stimuluje rast keratinocytov (najpočetnejších buniek nachádzajúcich sa v epiderme, vonkajšej vrstve kože).

Ak vám však mysľou preblesol nápad, že by ste začali piť obrovské množstvá kávy či iných nápojov plných kofeínu, nepomohlo by to. Museli by ste totiž vypiť 40 až 50 šálok kávy, aby ste získali dostatok kofeínu s terapeutickým účinkom na vlasové korienky. Kofeín sa totiž ľahko rozriedi a telo ho relatívne rýchlo vylúči. Navyše, takéto množstvo kofeínu by bolo pre vás toxické, ide predsa len o druh návykovej látky.

Našťastie máte k dispozícii produkty s obsahom kofeínu určené na lokálne použitie. Nanášajú sa priamo na vlasovú pokožku. Navyše, folikuly si nevytvárajú odolnosť voči kofeínu, tak ako to často býva pri niektorých liekoch.

Biotín

Nedostatok biotínu a zinku býva príčinou zhoršenej kvality vlasov a vypadávania vlasov. Biotín sa pritom využíva v množstve telesných procesov. Pomáha pri syntéze mastných tukov, glukózy aj niektorých aminokyselín. Ak ho telo vyčerpá v takýchto prioritných činnostiach, na vlasy a nechty ho už nezostáva dostatočné množstvo.

Biotín je potrebný pre rast zdravých folikulov. Ak je folikul slabý či nezdravý, nedokáže riadne vytvoriť a následne udržať vlasy. Dobrou správou je, že si telo dokáže biotín získať z mnohých potravinových zdrojov – napríklad varených vajec, arašidov, pečene, ružičkového kelu, banánov, hríbov aj sardiniek.

Saw palmetto

Saw palmetto nie je žiadnou novinkou. Ako liek a zdroj potravy sa využíva už stovky rokov. Je to malá rastlina s bobuľovými plodmi. Ako bylinný prípravok sa saw palmetto využíva na liečbu zväčšenej prostaty a erektilnej dysfunkcie. Preukázateľne však dokáže riešiť aj problémy s vypadávaním vlasov.

Extrakt zo saw palmetta totiž dokáže blokovať enzým 5-alfa reduktáza. Práve tento enzým mení testosterón na neželané DHT. DHT pritom spôsobuje jednak zväčšenie prostaty aj vypadávanie vlasov.

Saw palmetto možno užívať vo forme tabliet aj lokálne ako súčasť šampónov proti vypadávaniu vlasov.

Nech už zvolíte akýkoľvek spôsob vysporiadania sa s padaním vlasov, ak proti nemu chcete bojovať, nesmiete zabúdať na dôležitý fakt. Vypadávanie vlasov môže súvisieť s mnohými základnými zdravotnými problémami a šampón proti vypadávaniu vlasov je iba jednou časťou liečby padania vlasov. Niekedy postačí zmena životného štýlu a stravovania, niekedy je potrebné vyriešiť pôvodnú príčinu padania vlasov.

Ak sa však bavíme o mužskom či ženskom dedičnom vypadávaní vlasov, sú 4 spomenuté kľúčové prísady dôležitou súčasťou režimu starostlivosti o rednúce vlasy a samotnú vlasovú pokožku.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy