Penový alebo tekutý minoxidil?

Posledná úprava 14.03.2018

Americká FDA schválila Minoxidil (lokálny minoxidil) na liečbu mužského vzorového vypadávania vlasov v roku 1988. Povolenie bolo v roku 1991 rozšírené aj na použitie u žien. Po tom, čo sa z minoxidilu stal voľnopredajný liek, rozšírili výrobcovia produktovú líniu o rôzne prípravky, najčerstvejším je penový preparát pre mužov, ktorý bol vytvorený v roku 2006. Z pohľadu liečby dosiahnete u mužov rovnaké výsledky pri užívaní roztoku alebo peny, pokiaľ tieto lokálne produkty obsahujú rovnaké množstvo minoxidilu. Hlavný rozdiel medzi týmito preparátmi je v spôsobe merania správnej dávky a v spôsobe aplikácie.

Viac o Minoxidile

Minoxidil má zvláštnu minulosť. Podľa Americkej asociácie pre padanie vlasov sa na jeho prínosy pre liečbu padania vlasov prišlo pri výskume orálne užívaného minoxidilu. Išlo vtedy o liečbu zväčšenej prostaty. Výsledky klinickej štúdie ukázali prekvapivé vedľajšie účinky, ku ktorým patrilo aj zarastanie chrbtov rúk, líc a dokonca čela. Pokiaľ teda aplikujeme minoxidil priamo na vlasovú pokožku, malo by to prospieť tým, ktorí trpia na padanie vlasov (androgénnu alopéciu). Vedci následne vyvinuli lokálnu verziu lieku – Minoxidil. Pre mužov je k dispozícii päťpercentný roztok alebo pena, pre ženy dvojpercentný lokálny roztok s obsahom minoxidilu.

Možnosť voľby

Ženy nemajú možnosť vybrať si penovú verziu, musí im stačiť roztok. Produkty určené pre mužov obsahujú rovnakú koncentráciu minoxidilu a ak sa správne užívajú, zaručujú rovnaký výsledok. Výhodou tekutého prípravku je lepšia možnosť odmerania úplne presnej dávky, použitie peny vyžaduje odhad „od oka“. Rozhodujúce môže byť aj to, či je pre vás pri nanášaní výhodnejšie použiť aplikátor alebo prsty.

Varovanie

Výsledky pri užívaní minoxidilu nezbadáte okamžite, podľa FDA trvá až štyri mesiace, pokým sa padanie vlasov nezastaví, alebo nezačnú rásť nové vlasy. Minoxidil navyše neúčinkuje u každého. Minoxidil by ste nemali používať, pokiaľ nepoznáte príčinu vášho padania vlasov. Existuje množstvo iných dôvodov, okrem vzorového vypadávania vlasov. Mnohé z nich majú skrytú zdravotnú príčinu. Ak vám zrazu vypadalo veľké množstvo vlasov alebo je padanie vlasov nerovnomerné, vyhľadajte lekára.

Čítajte ďalej Rogaine (Minoxidil)
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Čítajte viac

Blízke témy